- Відповідач (Боржник): Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації
- Позивач (Заявник): Гринь Галина Іванівна
- Заявник касаційної інстанції: Гринь Галина Іванівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
УХВАЛА
24 травня 2019 року
Київ
справа №810/3712/18
адміністративне провадження №К/9901/14633/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року у справі № 810/3712/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації про визнання рішення про відмову у наданні пільги протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації в якому просила визнати протиправним рішення від 18.05.2018 № 4/777 про відмову у призначенні пільг, передбачених ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та зобов`язати призначити їй такі пільги.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року позов задоволено частково.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року рішення Київського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.
21 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року.
У поданій касаційній скарзі відповідач, з посиланням на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення Київського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року.
Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Дана справа розглянута в порядку спрощеного провадження.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та стаття 13 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас, пунктом 2 частини п`ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
За змістом пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню:
1) рішення, ухвали суду першої інстанції та постанови, ухвали суду апеляційної інстанції у справах, рішення у яких підлягають перегляду в апеляційному порядку Верховним Судом;
2) судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Аналіз доводів касаційної скарги не дають підстав для висновку про наявність в даному випадку обставин, наведених у підпунктах «а»-«в» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Характер спірних правовідносин, предмет і категорія спору, коло учасників спірних правовідносин, правозастосовча практика, що складалася з приводу спорів цієї категорії, непоодинока кількість справ з подібними позовними вимогами до органів соціального захисту населення, відсутність ознак, які роблять цю касаційну скаргу відмінною від інших, дають підстави вважати, що судові рішення, які ухвалені у справі № 810/3712/18, як у справі незначної складності, не підлягають касаційному оскарженню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Таким чином, оскільки оскаржувані судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України виняткові обставини відсутні і обґрунтування щодо їх наявності не наведено, тому у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену в ухвалі щодо неприйнятності у справі Азюковська проти України (Azyukovska v. Ukraine) від 09 жовтня 2018 року (заява № 26293/18), в якій заявником оскаржувалась відмова суду касаційної інстанції у відкритті касаційного провадження у зв`язку з віднесенням справи до категорії справ незначної складності. Так, Суд вказав, що застосування критерію малозначності справи у цій справі було передбачуваним, справа розглянута судами двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи.
На підставі вищенаведеного та з урахуванням того, що оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції прийнято у справі незначної складності, а передбачені пунктом 2 частини п`ятої статті 328 КАС України виняткові обставини для перегляду Верховним Судом цієї справи в касаційному порядку скаржником не зазначені та не обґрунтовані у касаційній скарзі у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 248, 328, 333, 355, 359 КАС України,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року у справі № 810/3712/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації про визнання рішення про відмову у наданні пільги протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді С.Г. Стеценко
Т.Г. Стрелець
Л.В. Тацій
- Номер: П/810/3712/18
- Опис: про визнання рішення про відмову у наданні пільги протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 810/3712/18
- Суд: Київський окружний адміністративний суд
- Суддя: Стеценко С.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.07.2018
- Дата етапу: 10.04.2019
- Номер: А/855/2133/19
- Опис: про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 810/3712/18
- Суд: Шостий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Стеценко С.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.02.2019
- Дата етапу: 10.04.2019
- Номер: К/9901/14633/19
- Опис: про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 810/3712/18
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Стеценко С.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.05.2019
- Дата етапу: 24.05.2019