Справа № 2а-700/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.08.2009 року
Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим
у складі головуючого судді: Мамаєвої О.В.,
при секретарі Гевак С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АРК про зобов’язання вчинити певні дії, треті особи по справі – Пенсійний фонд України, Державне казначейство України,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов’язання відповідача вчинити певні дії, а саме- зобов’язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги “Дітям війни” та забезпечити її виплату з червня 2008р. по липень 2009р., вказуючи що згідно ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” він має статус „дитина війни”, та у зв’язку з цим, має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідачем у порушення вимог чинного законодавства така допомога йому виплачувалась не у повному обсязі. Просить стягнути з відповідача недоплачену соціальну допомогу з 01.06.2008р.по 01.07.2009р. у розмірі 1281,80 грн.
У судове засідання позивач не зявився, про день слухання справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, на задоволенні позову наполягає, справу просить розглядати на підставі наданих доказів.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АРК у судове засідання не з’явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника.
У відгуку на позов управління ПФУ у Красноперекопському районі вказали що, з позовними вимогами позивача не згодні. Зазначили, що згідно ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії чи щомісячне по життєве утримання або державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
З 01.01.2008р. по 21.05.2008р. виплата надбавки дітям війни здійснювалась відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким було внесено зміни до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, зокрема встановлено, що дітям війни встановлюється державна соціальна допомога у вигляді надбавки до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність. А саме, з 01.01.2008р. – 47 грн., з 01.04.2008р. – 48,10 грн.
Рішенням КСУ від 22.05.2008р. визнано п.41 розділу 2 ЗУ “Про Державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, не відповідає Конституції України, однак дана норма закону втратила сила лишу від для прийняття рішення. Отже, з 01.01.2008р. по 22.05.2008р. виплати дітям війни проводили правомірно.
Постановою КМУ від 28.05.2008р. “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, були встановлені надбавки до пенсії дітям війни у таких розмірах – з 22.05.2008р. – 48,10 грн., з 01.07.2008р. – 48,20 грн. та з 01.10.2008р. – 49,80 грн.
Таким чином, управління ПФУ у Красноперекопському районі діяло на підставі чинного законодавства, в зв’язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
Від 3-ї особи Пенсійного фонду України надійшли заперечення на позов, згідно яких зазначено, що вимоги позивача сплатити підвищення пенсії, передбачене ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” безпідставні.
П.41 розділу 2 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008р.та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, статтю 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, викладено у новій редакції, згідно якої дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання, виплачується підвищення у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням КСУ від 22.05.2008р. названа норма визнана такою, що не відповідає Конституції України. Таким чином, виплати позивачеві у період з 01.06.2008р. по 01.07.2009р. проводились відповідно до чинного законодавства.
Проте, після ухвалення Конституційним судом України зазначеного рішення, Верховною Радою не був встановлений новий порядок нарахування цього підвищення та не поновлено норму у попередній редакції.
Постановою КМУ від 28.05.2008р. “Про деякі питання соціального захисту деяких категорій громадян”, встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної грошової допомоги, що виплачується замість допомоги, підвищення проводиться у таких розмірах – з 22.05.2008р. – 48,10 грн., з 01.07.2008р. – 48,20 грн. та з 01.10.2008р. – 49,80 грн.
Крім того, виплата підвищення до пенсії дітям війни потребує фінансування з Державного бюджету України, обсяги якого можуть визначатися лише законом про Державний бюджет.
Також зазначено, що до даних правовідносин не може застосовуватись ст.28 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, щодо використання терміну “мінімальна пенсія за віком”, оскільки вказаний термін поширюється виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно із цим законом.
Таким чином, вимоги позивача є неправомірними.
Від представника 3-ї особи Держказначейства України надійшли заперечення на позов, згідно яких зазначено, що як окрема юридична особа Дерказначейство України самостійно несе відповідальність за своїми зобов’язаннями. Відповідно до своїх повноважень не є головним розпорядником бюджетних коштів, не здійснює заходів щодо виплати пенсії дітям війни, рахунків управління ПФУ у Красноперекопському районі АРК не обслуговує. Держказначейство прав та охоронюваних законом інтересів позивача не порушувало. Тому просить суд в задоволенні позовних вимог до Державного казначейства України відмовити у повному обсязі.
Суд, вивчивши матерiали справи, вважає за необхiдне позов ОСОБА_1 задовольнити.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився 29.01.1937 року у с.Ішунь Красноперекопського району АР Крим /а.с.7/.
Згiдно вiдомостей Управлiння працi та соцiального захисту населения Красноперекопської міської ради /а.с.6/ та вiдповiдно до ст.1 ЗУ «Про соцiальний статус дiтей вiйни», він є дитиною вiйни та має право на державну допомогу у випадках i на умовах, передбачених цим Законом та iншими законами України.
Вiдповiдно до ч. 1 ст.6 ЗУ «Про соцiальний статус дiтей вiйни», дiтям вiйни (крiм тих, на яких поширюсться дiя ЗУ «Про статус ветеранiв вiйни, гарантiї їх соцiального захисту) пенсiї або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсiї, пiдвищується на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком.
Статтею 58 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування» на Пенсiйний фонд покладено керiвництво та управлiння солiдарною системою, збiр, акумуляцiя та облiк страхових внескiв, призначення пенсii та пiдготовка документiв для її виплати, забезпечення своєчасного i в повному обсязi фiнансування та виплати пенсiй, допомоги на поховання, здiйснення контролю за цiльовим використання коштiв Пенсiйного фонду, вирiшення питань, пов’язаних з ведениям облiку пенсiйних активiв застрахованих осiб на накопичувальних пенсiйних рахунках, здiйснення адмiнiстративного управлiння накопичувальним фондом та iншi функцiї, передбаченi Законом i статутом Пенсiйного фонду.
Положенням про управлiння Пенсiйного фонду України в районах, мiстах i районах у мiстах, затвердженого Правлiнням ПФУ вiд 30.04.2002 року, вiдповiдно до п. 1.1 Роздiлу 1 Положення про головнi управлiння ПФУ в АР Крим, областях, мiстах Києва та Севастополя, затвердженого Постановою ПФ України вiд 27.06.2002 року, згiдно яких, управлiння Пенсiйного фонду України в Красноперекопськом районi є органом виконанчої влади та суб’єктом владних повноважень, встановлено, що до основних завдань управлiння входять забезпечення своєчасного i в повному обсязi фiнансування та виплата встановлених законодавством пенсiй, допомоги на поховання та iнших виплат, якi згiдно iз законодавством здiйснюються за рахунок коштiв Фонду та iнших джерел, визначених законодавством.
Згiдно ст.7 ЗУ «Про соцiальний статус дiтей вiйни», фiнансове забезпечення державних соцiальних гарантiй, передбачених дим Законом, здiйснюсться за рахунок коштiв державного бюджету України.
Пiдпунктом 2 пункту 41 роздiлу 2 ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесения змiн до деяких законодавчих актiв України” були внесенi змiни до статгi 6 ЗУ “Про соцiальний захист дiтей вiйни”, вiдповiдно до яких, вона викладена в новiй редакцiї, зокрема, встановлено, що дiтям вiйни встановлюється державна соцiальна допомога у виглядi надбавки до пенсiї у розмiрi 10 % прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть.
Доводи представника третьої особи про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, зокрема не визначення терміну “мінімальна пенсія за віком”, не приймається судом до уваги.
Відповідно до ст.8 ч.1, 4 КАСУ, суд, при вирішенні справи керується верховенством права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Забороняється відмова у розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Оскільки на час розгляду справи у суді мінімальний розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і згідно цієї норми, мiнімальний розмiр пенсiй за вiком встановлюється у розмiрi прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ “Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, має застосовуватись розмір мінімальнох пенсії за віком, який визначений ст. 28 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Статгею 58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесения змiн до деяких законодавчих актiв України» встановленi розмiри прожиткового мiнiмуму для осiб, які втратили працездатнiсть, з 01.04.2008 року —481 грн., з 01.07.2008 року —482 грн, з 01.10.2008 року —498 грн. Статтею 54 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2009р.”, встановлено, що у 2009р. прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних та демографічних груп населення, встановлений у розмірах, що діяли у грудні 2008р.
Таким чином, щомiсячна державна соцiальна допомога дiтям вiйни за період з 01 червня 2008р. по 01 липня 2009 року, що пiдлягає виплатi позивачу, складає 1922,7 грн, згiдно наданого нею розрахунку:
за червень 2008 року — 144,3 грн (481,00 грн х 30%);
з липня по вересень 2008 року — по 144,6 грн (482,00 грн х 30%) х3 місяці=433,8 грн.;
з жовтня 2008р. по 01 липня 2009р. — по 149,4 грн (498,00 грн х 30%)х9 місяців=1344,6 грн.
Оскiльки, на пiдставi п.8 Постанови КМУ від 28.05.2008 року «Про деякi питания соцiального захисту окремих категорiй громадян», позивачці, як дитинi вйни, вiдповiдачем були встановленi та виплаченi надбавки до пенсiї у таких розмiрах: —за червень 2008 року —48,10 гри, з 01.07.2008 року — по 48,20 грн (48,20х3 місяці=144,6 грн.) та з 01.10.2008 року — по 49,80 грн (49,8х9місяців=448,2 грн.), то загальний розмiр щомiсячних надбавок, визначених судом, які пiдлягають виплатi останній, слiд зменшити на вказанi суми, тобто на 640,9 грн. (1922,7-640,9=1281,8).
Крiм того, суд не приймає до уваги доводи представника вiдповiдача про необхiднiсть застосування положень Постанови КМУ вiд 28.05.2008 року «Про деякi питання соцiального захисту окремих категорiй громадян» для визначення розмiру соцiальної допомоги дітям війни у перiод з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, оскiльки визначений в ній розмiр даної допомоги суперечить вищевказаним положениям ст.6 ЗУ «Про соцiальний захист дiтей війни».
З урахування викладеного, а також вимог ст. 113 Конституцiї України, суд вважає за необхiдне застосувати для визначення розмiру соцiальної допомоги позивача, як дитинi вiйни, вищевказану норму дiючого на той час ЗУ «Про соцiальний захист дiтей війни».
Керуючись ст.ст.1, 6, 7 ЗУ «Про соцiальний захист дiтей війни» (у редакцї Закону України вiд 18.11.2004 року), п.41 р.2 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рiк та про внесения змiн до деяких законодавчих актiв України», ст. 54 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2009р.”, ст.ст.28, 58 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування», ст.113 Конституцiї України, ст.ст.9, 11, 12, 71, 94, 99, 100, 122, 159- 163, 167, 186 КАС України, суд
II О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АРК про зобов’язання вчинити певні дії, треті особи по справі – Пенсійний фонд України, Державне казначейство України, задовольнити.
Зобов’язати Управлiння Пенсiйного фонду України в Красноперекопському районi АР Крим нарахувати i виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомiсячну державну соціальну допомогу, як дитинi вiйни, вiдповiдно до ст.6 ЗУ ,,Про соцiальний захист дiтей вiйни”, за перiод з 01.06.2008 року по 01.07.2009 року, у розмiрi 1281,8 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красноперекопський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя :
- Номер: 6-а/569/34/19
- Опис: заміну сторони виконавчого провадження
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-700/09
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Мамаєва Оксана Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2019
- Дата етапу: 22.11.2019