АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-386/2010 Головуючий по 1 інстанції
Категорія: 46, 48 Кучеренко В.Г.
Доповідач в апеляційній інстанції
Гончар Н.І.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2010 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Бурлаки В.О.
суддів Гончар Н.І., Корнієнко Н.В.
при секретарі Петренко С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Придніпровського районного суду м.Черкаси від 3 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі, -
в с т а н о в и л а :
В листопаді 2009 року ОСОБА_6 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_6 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі. Свої вимоги мотивувала тим, що з відповідачем з 28 грудня 2006 року вона перебуває у зареєстрованому шлюбі, від якого вони мають неповнолітню дочку – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Спільне життя з відповідачем не склалося. Разом сім’єю не проживають.
На даний час позивачка не працює та знаходиться на обліку в центрі по нарахуванню та здійсненні соціальних виплат. Сама утримує неповнолітню дочку, витрачає кошти на її харчування та одяг, купує дитячі іграшки.
Дівчина ходить до дитячого садочку, за який потрібно платити щомісячно. Дитина часто хворіє. Лікування на даний час дороге, що змушує її витрачати додаткові кошти.
Відповідач добровільно матеріальної допомоги на утримання дитини не надає, участі у її вихованні не приймає. Угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами не досягнуто.
Вважає, що ОСОБА_6 має достатньо грошових коштів для утримання своєї дитини.
Просила стягнути з ОСОБА_6 на її користь аліменти на утримання доньки, ОСОБА_8 в розмірі 1500 грн. щомісячно до досягнення нею повноліття, починаючи з дня подачі заяви до суду.
Рішенням Придніпровського районного суду м.Черкаси від 3 грудня 2009 року позов задоволено частково. Ухвалено стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання доньки, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 750 грн. щомісячно до досягнення нею повноліття, а саме до 26 червня 2025 року, починаючи з дня подання заяви до суду.
Ухвалено стягнути з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. Рішення суду в частині стягнення аліментів ухвалено допустити до негайного виконання.
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати у зв‘язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи та порушенням норм матеріального права.
Заслухавши пояснення осіб, які з‘явились в судове засідання, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Судом встановлено, що сторони з 28 грудня 2006 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого мають неповнолітню доньку ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, рішенням суду кошти на утримання дитини /аліменти/ присуджуються в частці від доходу матері, батька і /або/ в твердій грошовій сумі.
Згідно з ч.1 ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу отримує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6 та встановлюючи розмір аліментів, що підлягають стягненню на користь позивачки щомісячно в сумі 750 гривень, суд першої інстанції виходив з того, що батько – відповідач по справі ОСОБА_6 зобов»язаний утримувати дитину та надавати їй матеріальну допомогу до її повноліття.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач в даний час не працює, не має постійного заробітку, перебуває на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості, як особа шукаюча роботу, допомогу по безробіттю не отримує.
При ухваленні рішення суд першої інстанції дані обставини не проаналізував, не дав їм належну оцінку та не врахував їх при ухваленні рішення, стягнувши, як вважає колегія суддів завищену суму аліментів на користь позивачки.
Як пояснив відповідач в ході розгляду справи судом першої інстанції та при апеляційному розгляді він не заперечує свій обов»язок щодо сплати аліментів на утримання дитини, але виходячи із матеріального становища має можливість сплачувати аліменти в сумі 400 – 500 гривень.
Позивачка не надала суду доказів того, що відповідач відповідно до свого матеріального стану має можливість сплачувати щомісячно аліменти в розмірі 750 гривень.
Враховуючи викладені обставини колегія суддів вважає необхідним змінити рішення суду в частині визначення суми аліментів, які підлягають стягненню на користь позивачки з відповідача на утримання дитини з урахуванням всіх обставин по справі, зменшивши суму аліментів з 750 гривень до 500 гривень щомісячно.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.
Рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 3 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі в частині визначення розміру аліментів змінити, зменшити розмір аліментів, що підлягають до стягнення, та стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_7 аліменти на утримання дочки ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 500 гривень щомісячно до досягнення нею повноліття, а саме до 26 червня 2025 року починаючи з дня подання заяви до суду.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом
Суддя Н.І.Гончар