- заявник: Сілівестренко Валентина Миколаївна
- заінтересована особа: Сільвестренко Сергій Михайлович
- позивач: Сілівестренко Валентина Миколаївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
УХВАЛА
03 червня 2019 року м. Кропивницький
справа № 405/2147/19
провадження № 22-ц/4809/1104/19
Кропивницький апеляційний суд у складі судді судової палати у цивільних справах Чельник О.І., розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду міста Кіровограда від 20 травня 2019 рокуу цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Кропивницького апеляційного судуз апеляційною скаргою на ухвалу Ленінського районного суду міста Кіровограда від 20 травня 2019 року.
Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з таких підстав.
В апеляційній скарзі позивачставить питання про звільнення її від сплати судового збору. В обґрунтування клопотання зазначає, що вона є пенсіонером та має тяжкий стан здоров`я.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк або звільнення від сплати такого є правом суду, а не обов`язком.
Згідно з ч.1 ст.136 ЦПК України суд враховуючи майновий стан сторони може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» визначено умови за яких особу може бути звільнено від сплати судового збору, зокрема це: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній рік, або позивачами є: військовослужбовці, батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої або багатодітної сім`ї; особа, яка дії в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Враховуючи те, що не надано жодних доказів на підтвердження обставин, зазначених позивачем у клопотанні про звільнення від сплати судового збору, заявлене клопотання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відмова у звільненні від сплати судового збору не порушує положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (про право на справедливий суд), оскільки не перешкоджає вказаній особі у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір, його об`єкти та ставки, підстави і порядок сплати, а також умови звільнення від сплати встановлені законом, тобто справляння судового збору переслідує законну мету.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Таким чином, особі, яка подає апеляційну скаргу, необхідно сплатити судовий збір у порядку та розмірі, визначених Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п.п. 9 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на ухвалу суду для фізичних осіб встановлено ставку - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, при подачі апеляційної скарги на ухвалу суду необхідно сплатити судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп.
Крім того, чинним ЦПК України детально регламентовано вимоги до форми та змісту апеляційної скарги. Апеляційна скарга обов`язково повинна містити всі передбачені статтею 356 ЦПК України реквізити.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.356 ЦПК України в чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали (неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин тощо).
Відповідно до п.6 ч.2 ст.356 ЦПК України нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції.
Встановлено, що позивачемподана апеляційна скарга, яка за своїм змістом не відповідає вимогам закону, зокрема п.5,6 ч.2 ст.356 ЦПК України.
Таким чином, позивач повинен навести свої доводи та міркування щодо незаконності або (та) необґрунтованості оскарженого ним судового рішення, обґрунтувати в чому полягає його незаконність, зазначивши яку саме норму (закон) суд застосував неправильно, як її слід було б застосувати (на думку позивача). В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує про неправильне застосування судом норм матеріального права, проте позивачем не зазначено яку саме норму (закон) суд застосував неправильно, як її слід було б застосувати (на думку позивача). Крім зазначених вимог апеляційна скарга також містить вислови щодо судді Драного В.В. які не стосуються суті справи.
Відповідно до ст. 374 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право:
1) залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення;
2)скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення;
3) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у передбачених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині;
4) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково;
5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю;
6) скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції;
7) скасувати ухвалу про відкриття провадження у справі і прийняти постанову про направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю;
8) у передбачених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених в пунктах 1-7 частини першої цієї статті.
Крім того, формулювання прохальної частини апеляційної скарги не відповідає вимогам п.7 ч.2 ст.356 ЦПК України та ст. 374 ЦПК України, оскільки позивачем зазначено, що оскаржується ухвала Ленінського районного суду міста Кіровограда від 20 травня 2019 року, проте в резолютивній частині позивач зазначає вимоги щодо скасування двох ухвал Ленінського районного суду міста Кіровограда від 01 квітня 2019 року та від 20 травня 2019 року. Зокрема, за результатами розгляду скарги на ухвалу, якою було повернуто її позовну заяву, ОСОБА_1 помилково просить постановити нову ухвалу про задоволення заявлених позовних вимог.
Таким чином, позивачу необхідно викласти прохальну частину апеляційної скарги з урахуванням повноважень апеляційного суду, встановлених діючим законодавством.
Усунення зазначених недоліків можливе шляхом складання належно оформленої апеляційної скарги у новій редакції із зазначенням усіх передбачених статтею 356 ЦПК України реквізитів, з її копіями відповідно до кількості учасників справи.
Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху із зазначенням недоліків позовної заяви, способом і строком їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 185, 357 ЦПК України
УХВАЛИВ :
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення її від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду міста Кіровограда від 20 травня 2019 року залишити без руху.
Запропонувати протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали надати документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, а саме оригінал квитанції на суму 384 грн. 20 коп. сплачену за такими реквізитами:
Отримувач коштів: УК у м.Кроп./м.Кропивницький/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38037409
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: 34311206080002
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу: *;101;_(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом _ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Кропивницький апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа).
Запропонувати протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали усунутивиявлені недоліки, надавши до суду апеляційної інстанції належним чином оформлену апеляційну скаргу, яка відповідає вимогам ст.356 ЦПК України,з її копіями відповідно до кількості учасників справи.
У разі невиконання зазначених вимог в установлений строк, апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута заявнику.
Суддя Кропивницького
апеляційного суду О.І. Чельник
- Номер: 2-о/405/56/19
- Опис: встановлення факту родинних відносин
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 405/2147/19
- Суд: Ленінський районний суд м. Кіровограда
- Суддя: Чельник О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2019
- Дата етапу: 30.09.2019
- Номер: 2-о/405/17/19
- Опис: встановлення факту родинних відносин
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 405/2147/19
- Суд: Ленінський районний суд м. Кіровограда
- Суддя: Чельник О. І.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2019
- Дата етапу: 01.08.2019
- Номер: 22-ц/4809/1104/19
- Опис: про встановлення факту родинних відносин
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 405/2147/19
- Суд: Кропивницький апеляційний суд
- Суддя: Чельник О. І.
- Результати справи: повернуто; Скасовано ухвалу і передано справу для продовження розгляду до суду першої інстанції
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2019
- Дата етапу: 01.08.2019