Судове рішення #794517
Справа № 2-127-2007

Справа № 2-127-2007

РІШЕННЯ                ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

05  березня 2007 р. Слов 'ямський міськрайоний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Руденко Л.М. при секретарі - Кастовій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Слов'янсъку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Слов'янської міської ради, ОСОБА_2- про зміну черговості права на спадкування, встановлення факту своєчасного прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок та права користування земельною ділянкою ,-

ВСТАНОВИВ:

19.10.2006р. до Слов'янського міськрайонного суду з позовом про зміну черговості права на спадкування, встановлення факту своєчасного прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок та права користування земельною ділянкою звернувся ОСОБА_1 до виконкому Слов'янської міської ради, ОСОБА_2, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3., котрій на підставі рішення Слов'янського міського суду від 27.06.1989р. належало 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1. Інша частка вказаного будинку належить йому, а саме 45/80 - на підставі договору дарування, посвідченого 29.05.1998р. Першою Слов'янською нотаріальною конторою, 1580 - на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 25.11.2002р. приватним нотаріусом Слов 'янського міського нотаріального округу.

Єдиним родичем ОСОБА_3 є її донька - відповідачка по справі ОСОБА_2, котра у 6-й місячний строк заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подала і спадщину не прийняла.

Відповідно до cm. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім 'єю не менш як п 'ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 3 cм. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого cm. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.

Позивач та спадкодавець ОСОБА_3. проживали однією сім'єю протягом більш ніж  шість років до дня її смерті, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, а коли вона захворіла ОСОБА_1 її доглядав, піклувався за неї, надавав їй матеріальну допомогу. Таким чином він отримав право на спадкування разом із дочкою ОСОБА_3- ОСОБА_2 і є таким, що

 

прийняв спадщину бо проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Спадкоємним майном після смерті ОСОБА_3 є 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1. Відповідачка не бажає отримувати свою частку спадкового майна, отримала від нього грошову компенсацію за належну їй частку майна.

Позивач, як єдиний спадкоємець, що прийняв спадщину, отримав право власності на 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1 та право користування відповідною часткою земельної ділянки АДРЕСА_1.

Оскільки та частка житлового будинку, яка знаходилася у власності ОСОБА_3 знаходилася у аварійному стані, позивач провів переустаткування у житловому будинку, у частці ОСОБА_3та у належній йому частці. Ці переустаткування він проводив своїми силами, за свої кошти, але без відповідного дозволу та належно затвердженого проекту.

Позивач є законним користувачем усієї земельної ділянки АДРЕСА_1, у тому числі і тієї її частки, яка знаходилася у користуванні ОСОБА_3, бо прийняв спадщину після її смерті, тому мав право проводити переустаткування усіх об'єктів нерухомого майна.

Просить суд визнати його спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_3 та визнати за ним право на спадкування після її смерті разом зі спадкоємцем першої черги - ОСОБА_2; встановити факт своєчасного прийняття ним спадщини після смерті ОСОБА_3; визнати за ним  право користування 5'20 частками земельної ділянки, яка була у користуванні ОСОБА_3; визнати за ним право власності на житловий будинок та надвірні будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці АДРЕСА_1.

У судовому засіданні представник ОСОБА_1, діюча за дорученням - ОСОБА_4, вимоги позивача підтримала та пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3., котрій на підставі рішення Слов'янського міського суду від 27.06.1989р. належало 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1. Інша частка вказаного будинку належить її батькові - ОСОБА_1, позивачу по справі, а саме 45/80 - на підставі договору дарування, посвідченого 29.05.1998р. Першою Слов'янською нотаріальною конторою, 15/80 - на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 25.11.2002р. приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу.

Єдиний родич ОСОБА_3 - її донька ОСОБА_2.- відповідачка по справі, котра у 6-ти .місячний строк заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подала і спадщину не прийняла, оскільки мешкала окремо від своєї матері і після її смерті майном останньої не розпоряджалася.

Відповідно до cm. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

 

Згідно з ч. 3 cм. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку,  встановленого cm.   1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3. проживали однією сім'єю протягом більш ніж  шість років до дня її смерті, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, а коли ОСОБА_3. захворіла ОСОБА_1 її доглядав, піклувався за неї, надавав їй матеріальну допомогу. Таким чином він отримав право на спадкування разом із дочкою ОСОБА_3- ОСОБА_2 і є таким, що прийняв спадщину бо проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Спадкоємним майном після смерті ОСОБА_3 є 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1. Відповідачка не бажаючи вступати в права спадкування від померлої матері, отримала від ОСОБА_1. грошову компенсацію за належну їй частку майна.

На цей час позивач, як єдиний спадкоємець, що прийняв спадщину, отримав право власності на 5/20 часток житлового будинку АДРЕСА_1 та право користування відповідною часткою земельної ділянки АДРЕСА_1.

Оскільки та частка житлового будинку, яка знаходилася у власності ОСОБА_3 знаходилася у аварійному стані, позивач провів переустаткування у житловому будинку, як у частці ОСОБА_3так і у належній йому частині. Ці переустаткування він проводив своїми силами, за свої кошти, але без відповідного дозволу та належно затвердженого проекту.

Позивач є законним користувачем  усієї земельної ділянки АДРЕСА_1, у тому числі і тієї її частки, яка знаходилася у користуванні ОСОБА_3, бо прийняв спадщину після її смерті, тому мав право проводити переустаткування усіх об 'єктів нерухомого майна.

Просила суд визнати ОСОБА_1. спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_3 та визнати за ним право на спадкування після її смерті разом зі спадкоємцем першої черги - ОСОБА_2; встановити факт своєчасного прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_3; визнати за ним право користування 5/20 частками земельної ділянки, яка була у користуванні ОСОБА_3; визнати за ним право вчасності на житловий будинок та надвірні будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці АДРЕСА_1.

Відповідачка ОСОБА_2. у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1. визнала у повному обсязі та пояснила, що її мати - ОСОБА_3. мешкала АДРЕСА_1, де їй належало 5/20 частки цього домоволодіння. Разом з матір'ю протягом останніх 6-7років проживав ОСОБА_1, котрий також мав право на частку вказаного будинку. З ОСОБА_1 мати вела спільне господарство, а коли ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3. померла, вона враховуючи вищевикладене, запропонувала ОСОБА_1. викупити її частину спадкоємного майна, на що останній погодився і вона отримала від нього 700 грн. Починаючи з 1996 року і по цей час ОСОБА_1 розпоряджається майном ОСОБА_3, оскільки фактично прийняв після її

 

 

смерті спадщину. Їй відомо, що старі споруди позивач зніс, а збудував нові. Вона не заперечує, щоб позовні вимоги ОСОБА_1. були задоволені у повному обсязі і за ним. визнано право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1

Представник виконкому Слов'янської міської ради Донецької області

до суду не з явився, від виконкому надійшла заява у котрій він просив справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Слов 'янської міської ради, ОСОБА_2 про зміну черговості права на спадкування, встановлення факту своєчасного прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок та права користування земельною ділянкою розглянути за відсутністю їх представника та постановити рішення на свій розсуд.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи:

-договір дарування від 29.05.1998року, з якого вбачається, що ОСОБА_5 подарувала, а ОСОБА_1 прийняв вдар 45/80 часток жилого домоволодіння, яке складається з двох жилих будинків, розташованого АДРЕСА_1;

·  рішення Слов'янського міського суду від 27.06.1989p.. яким визнано за ОСОБА_3 право власності на 5/20 часток будинку АДРЕСА_1;

·  розписку від імені ОСОБА_2, у якій остання вказала на те, що вона 20.06.2002року отримала від ОСОБА_1. суму за належне їй спадкове майно у розмірі 700 грн.;

-договір купівлі-продажу від 25.11.2002року, з якого видно, що ОСОБА_6. продала , а ОСОБА_1 купив 15/80 часток жилого домоволодіння, яке складається з двох жилих будинків, розташованого АДРЕСА_1;

-викопировка та зведений акт на будинковолодіння АДРЕСА_1, з яких видно, що на земельній ділянці під АДРЕСА_1

-свідоцтво про смерть ОСОБА_3, де вказано, що остання померла 16.02.1996 року;

-  висновок технічної експертизи від 29.01.2007р., з якого вбачається, що:

1)    домоволодіння АДРЕСА_1  по правовій

реєстрації в БТІ числиться за співвласниками: 5/20 ідеальних часток за

ОСОБА_3, на підставі рішення суду від 27.06.1989р., 60/80 ідеальних

часток за ОСОБА_1, із них: 45/80 - по договору дарування від

29.05.1998р., 15/80 - по договору купівлі-продажу від 25.11.2002р.;

2)    у склад домоволодіння входить жилий будинок літ. «А», сарай «Б» і «Д», літня кухня «Г», душ-туалет «Т», споруди № 1,2 (огорожа, водопровід);

3)    ступень готовності вказаних споруд складає 100%;

4)    дійсна вартість будинку - 13260 грн.;

земельна ділянка на котрій знаходиться домоволодіння складає по площі 1209.9 кв.м, і зареєстрована у БТІ 25.03.1964р.;

 

6) реконструйований будинок   літ. «А» після зносу його частки відповідає будівельним, санітарним та протипожарним нормам;

- акт обстеження стану жилого будинку АДРЕСА_1 від 10.06.1998 року, з якого видно, що квартира №1 у жилому будинку під літ. «А-1» непридатна для проживання у зв'язку з ветхістю,

суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1., знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 Заключних та перехідних положень, Цивільний Кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Так, у судовому засіданні з достовірністю було встановлено, що:

-   домоволодіння АДРЕСА_1 згідно, реєстрації в

БТІ числиться за співвласниками: 5/20 ідеальних часток за ОСОБА_3, на

підставі рішення суду від 27.06.1989р., 60/80 ідеальних часток за ОСОБА_1., із них: 45/80 ~ по договору дарування від 29.05.1998р., 15/80 - по договору

купівлі-продажу від 25.11.2002р.;

-  16.02.1996р. ОСОБА_3. померла і після її смерті залишилася спадщина, яка

складалася з 5 20 ідеальних часток домоволодіння АДРЕСА_1;

Згідно зі cm. 1223 ч. 3 ЦК України, право на спадщину виникає у день відкриття спадщини.

-  спадкоємицею першої черги за законом стала донька померлої - ОСОБА_2, котра у встановлений законом строк не звернулася до нотаріальної

контори з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері -

ОСОБА_3, а також  в подальшому не зверталася до суду про встановлення

факту прийняття нею спадщини після смерті матері;

Відповідно до ч. 3 cm. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого cm. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.

-  ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім'єю протягом більш ніж

шість років до дня її смерті, вели спільне господарство, мали спільний

бюджет, а коли ОСОБА_3. захворіла ОСОБА_1 її доглядав, піклувався за

неї, надавав їй матеріальну допомогу. Таким чином, ОСОБА_1 є

спадкоємцем  четвертої черги  за  законом,   а оскільки ОСОБА_2.   не

 

 

прийняла спадщину по цей день, то він на момент звернення до суду з даним позовом є єдиним спадкоємцем, котрий прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3;

-10.06.1998року комісією Слов'янського міськвиконкому було складено акт про непридатність для проживания у зв'язку з ветхістю квартири АДРЕСА_1;

·  позивач запропоновував відповідачці звернутися до нотаріуса, або до суду з приводу прийняття спадщини, але остання відмовлялася і запропонувала ОСОБА_1. викупити її частину спадщини. Так, між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 була укладена усна домовленість про те, що ОСОБА_1, котрий має більшу частку у спірному домоволодінні, сплатить ОСОБА_2 вартість належної їй спадкоємної частки, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 20 червня 2002р. ОСОБА_2. отримала від ОСОБА_1. суму у 700 грн.

·  ОСОБА_1, враховуючи виводи комісії, відображеній акті від 10.06.1998р., зробив реконструкцію вказаного вище домоволодіння у зв"язку з чим будинок під літ. «Б» втратив своє призначення та перетворився у господарську споруду, а частина жилого будинку під. літ. «А» (квартира «№ 1) знесена. Та частина яка залишилася та належить ОСОБА_1. представляє самостійну жилу споруду з наружными капітальними стінами та з необхідним для житла набором приміщень;

·  крім вказаного вище жилого будинку на території домоволодіння АДРЕСА_1 розташовані: два сараї, літня кухня, надвірний туалет з душем, огорожа та водопровід. Як жилий будинок так і господарські споруди мають 100% готовність. Переобладнаний жилий будинок «А», після зносу його частини, яка прийшла у негідність, відповідає всім будівельним, санітарним та пожежним нормам, які пред'являються до жилих споруд.

Оскільки ОСОБА_1 проводив будівельні роботи без відповідних дозволів, то згідно з вимогами ч. 1 cm. 376 ЦК України це будівництво є самочинним.

Частина 5 статті 376 ЦК України, вказує на те, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати за ним право власності на самочинно збудоване нерухоме майно, якщо це не порушує права інших осіб.

Земельна ділянка на котрій знаходиться домоволодіння АДРЕСА_1 складає по площі 1209.9 кв.м, і зареєстрована у БТІ 25.03.1964р., цією ділянкою на законних підставах користується ОСОБА_1 Таким чином, вимоги позивача, що до визнання за ним право власності на жилий будинок та надвірні споруди, які розташовані на вказаній вище земельній ділянці, не порушують нічиїх прав та підлягають задоволенню.

 

Відповідно до вимог ст.  331 ч.1 ЦК України, право власності на новостворену річ надувається особою, яка її створила.

Відповідно до вимог cm. 11 ч.І ЦПК України, суд розглядає справу в межах заявлених вимог та на підставі доказів сторін.

З урахуванням вище викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1. повністю знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись 10,60,62,212 - 215 ЦПК України,ст.ст. 331 ч.1,376 ч.1,5, 1223 ч.3, 1268 ч.3,1270 ЦК України, п. 4 Заключних та перехідних положень Цивільного кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2

Визнати за ОСОБА_1 право користування 5/20 частками земельної ділянки, розташованої по провулку АДРЕСА_1, якими раніше користувалася ОСОБА_3

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок та надвірні будівлі і споруди, розташовані на земельній ділянці під АДРЕСА_1, вартістю 13260 грн.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційну скаргу на рішення суду - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або у порядку ч. 4 cm. 295 ЦПК України.

Рішення постановлено в єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація