- відповідач: Рєзнік Юрій Анатолійович
- Представник позивача: Гребенюк Олександр Сергійович
- позивач: АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК"ПРИВАТБАНК"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
справа № 179/386/19
провадження № 2/179/346/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2019 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Кошля А.О.
при секретарі Бондар О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за позовом акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по кредитному договору в сумі 127577 грн. 34 коп. та судові витрати по справі.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що відповідач звернувся до АТ КБ «Приватбанк» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав Заяву № б/н від 23.03.2006 р., згідно якої отримав кредит у розмірі 6500,00 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 36,00% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки.
У порушення умов договору відповідач зобов`язання за вказаним договором належним чином не виконав.
Станом на 31.01.2019 року за відповідачем наявна заборгованість за кредитним договором в розмірі 187258 грн. 93 коп., в тому числі:
- заборгованість за кредитом – 4984 грн. 76 коп.;
- заборгованість по процентам за користування кредитом з 23.03.2006 р. по 31.07.2018 р. – 122592 грн. 58 коп.
Позивач зазначає, що на даний час кредитна заборгованість відповідачем не погашена, тому змушений звертатися до суду та вимагає від відповідача сплатити заборгованість по кредитному договору.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву, в якій прохав розглянути справу без його участі, стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором та судові витрати. У наданих відзивах вказав, що звернувся до суду із вказаним позовом до спливу позовної давності. Погашаючи заборгованість, відповідач прийняв умови договору та погодився з ними. Підписавши Анкету-Заяву, відповідач підтвердив, що ознайомлений з умовами кредитування та погодився з ними. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду невідомі. Поважні причини неможливості прибуття до суду не повідомив, відзив не надав.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, що відповідає положенню ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач звернувся до АТ КБ «Приватбанк» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав Заяву № б/н від 23.03.2006 р., згідно якої отримав кредит у розмірі 6500,00 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 36,00% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки. (а. с. 11).
Кредитний договір укладений шляхом підписання відповідачем анкети - заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг у ПриватБанку. Підписуючи вказану анкету - заяву зобов`язувався виконувати вимоги Умов і Правил надання банківських послуг, розміщених на офіційному сайті банку, а також регулярно ознайомлюватись із їх змінами на вказаному сайті.
Базова процентна ставка в місяць по кредитній карті на час укладення кредитного договору складала 3,0 %, що становить 36,00 % річних.
Представлений до позову банком розрахунок кредитної заборгованості станом на 31.01.2019 року складає – 127577,34 грн., з яких: заборгованість за кредитом – 4984 грн. 76 коп.; 122592 грн. 58 коп. - заборгованість по процентам за користування кредитом з 23.03.2006 р. по 31.07.2018 р.
Згідно статей 526, 530 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Отже, передумовою для виникнення у позичальника обов`язку повернути кредитні кошти та сплатити проценти за користування ними має бути встановлений факт отримання і використання кредитних коштів відповідачем.
Факт отримання і використання відповідачем кредитних коштів підтверджується розрахунком заборгованості, в якому відображений рух коштів, а саме: отримання, використання і часткове повернення кредитних коштів позичальником.
Частинами 1, 2 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Частина 2 ст. 207 ЦК України передбачає, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Викладеними нормами матеріального закону визначені істотні умови укладення кредитного договору, а саме умови його надання кредиту, які визначаються при укладенні сторонами договору шляхом складення його в письмовій формі, що підписується сторонами.
Кредитний договір вважається укладеним, якщо сторонами, у передбачених законом порядку та формі, досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторонам повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх заявлених вимог у позові, дотримуючись засад змагальності у цивільному судочинстві..
Згідно з пунктом 2.1.1.2.4 Умов та правил надання банківських послуг підписання даного договору є прямою та безумовною згодою клієнта відносно прийняття любого розміру кредитного ліміту, встановленого банком.
Пунктом 2.1.1.5.5 Умов та правил надання банківських послуг визначено обов`язок клієнта погашати заборгованість за кредитом, процентами за його користування, за перевитрату платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених даним договором.
Згідно з пунктом 2.1.1.12.6 Умов та правил надання банківських послуг за користування кредитом банк нараховує проценти у розмірі, встановленому тарифами банку із розрахунку 360 днів у році.
Згідно з пунктами 1.1.5.13, 1.1.5.14 Умов та правил надання банківських послуг клієнт несе відповідальність у повному обсязі за всі операції, що супроводжуються авторизацією до моменту письмової заяви клієнта про блокування карти (рахунку) на рух коштів, номера мобільного телефону на надання банківських послуг; клієнт несе відповідальність за всі операції, що проводяться у підрозділах банку через пристрої самообслуговування, систему MobileBanking, систему Приват-24 з використанням передбачених даними Умовами засобів його ідентифікації та аутентифікації.
Аналіз приведених норм матеріального права вказує, що правочин по укладенню кредитного договору вчиняється сторонами в письмовій формі, яким узгоджуються розмір кредиту, процентів за користування кредитом, у забезпечення виконання кредитного зобов`язання узгоджуються питання застосування до позичальника, в разі невиконання ним своїх зобов`язань, застосування неустойки (штрафу, пені у вигляді комісії як передбаченого договором виду забезпечення виконання зобов`язання) у розмірі визначеному кредитним договором, підписаному сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором, а якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки НБУ.
Відповідно до ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитором в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитора змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.
У разі застосування змінюваної процентної ставки кредитор самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов`язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором.
Кредитодавець зобов`язаний письмово повідомити позичальника, поручителя та інших зобов`язаних за договором осіб про зміну процентної ставки не пізніш як за 15 календарних днів до дати, з якої застосовуватиметься нова ставка. У кредитному договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу. Порядок розрахунку змінюваної процентної ставки повинен дозволяти точно визначити розмір процентної ставки за кредитом на будь-який момент часу протягом строку дії кредитного договору. Кредитор не має права змінювати встановлений кредитним договором порядок розрахунку змінюваної процентної ставки без згоди позичальника.
Як вбачається з представленої банком Довідки про умови кредитування з використанням платіжної карти «КРЕДИТКА Універсальна», підписаної відповідачем, між позичальником та банком було погоджено розмір відсотків за користування кредитними коштами у розмірі базової процентної ставки в місяць – 3,0 %, що становить 36,00% річних.
Таким чином, заборгованість за процентами за користування кредитом з 23.03.2006 р. по 31.07.2018 р. (в межах заявлених позовних вимог) становить 22496,22 грн. виходячи з розрахунку: 4984,76 грн. (загальна заборгованість за кредитом) х 36,00 (відсотків) : 360 днів х 4513 дня (кількість днів з 23.03.2006 р. по 31.07.2018 р.). Тому вказана сума відсотків за користування кредитом має бути стягнута з відповідача на користь позивача.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1921 грн. 00 коп. (а. с. 24), тому витрати по справі слід стягнути з відповідача в частині задоволеної вимоги.
Зважаючи на те, що позовні вимоги суд задовольняє частково на 21,54 %, то з відповідача у відповідності до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір пропорційно до задоволених вимог в сумі 413,78 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 525, 526, 1049, 1054 ЦК України, ст.ст. 4, 5-8, 10, 12, 77-78, 81-83, 134, 210, 247, 264-265, 280-283 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» – задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» (01001, вул. Грушевського, 1-Д, м. Київ, код ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299, рах. № НОМЕР_2 ) заборгованість за кредитним договором від 23.03.2006 року, станом на 31.01.2019 року в розмірі:
- заборгованість за кредитом – 4984 грн. 76 коп.;
- заборгованість по відсоткам за користування кредитом з 23.03.2006 р. по 31.07.2018 р. – 22496 грн. 22 коп.;
- судовий збір в розмірі 413 грн. 78 коп.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя А.О.Кошля
- Номер: 2/179/346/19
- Опис: Про стягнення заборгованності-127577,34 грн.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 179/386/19
- Суд: Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Кошля А.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2019
- Дата етапу: 21.11.2019