Справа №2-541/07
РІШЕННЯ
Іменем України
27 лютого 2007 року Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді: Крючко Н.І.,
при секретарі: Заліпі Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом фізичної особи підприємця - ОСОБА_1 до приватного підприємця - ОСОБА_2, приватного підприємця - ОСОБА_3, приватного підприємця -ОСОБА_4, ОСОБА_3, суб"єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_5, Полтавської територіальної громади міста про виділ у натурі частки із спільного майна, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2007 року позивач фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до приватного підприємця - ОСОБА_2, приватного підприємця - ОСОБА_3, приватного підприємця - ОСОБА_4, ОСОБА_3 та Полтавського тепловозо -ремонтного заводу про виділ у натурі частки із спільного майна, посилаючись на те, що на підставі Договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 09.10.2000 року, засвідченого ОСОБА_6, приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу, і зареєстрованого в реєстрі за реєстровим НОМЕР_2, Колективним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації „Інвентаризатор" 13.12.2000 року в реєстровій книзі № 3 за реєстровим номером НОМЕР_3, за фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 було зареєстровано право приватної спільної сумісної на нежитлове приміщення площею 100,7 кв.м. в нежитлових приміщеннях в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1. Згідно Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно НОМЕР_4 від 30.08.2006 p., яке видане Колективним підприємством Полтавського бюро технічної інвентаризації „Інвентаризатор", співвласниками вищезазначеного нежитлового приміщення є він та відповідачі по справі. Нежитлові приміщення в будинку літ А-9 за адресою: АДРЕСА_1, належать співвласникам на підставі різних правочинів, та кожний співвласник має окреме приміщення, яке має окремий вхід та ці приміщення не мають місць загального користування, але при цьому всі ці нежитлові приміщення знаходяться у приватній спільній сумісній власності та приватній спільній частковій власності, проте частки кожного співвласника у натурі не виділені.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
До участі у справі в якості відповідача був залучений суб'єкт підприємницької діяльності -ОСОБА_5, та враховуючи рішення позачергової восьмої сесії п'ятого скликання Полтавської міської ради від 5 жовтня 2006 року „Про надання згоди на передачу в комунальну власність міста житлових будинків", з якого вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 було передано у комунальну власність міста, неналежного відповідача Полтавський тепловозо -ремонтний завод було замінено на належного відповідача Полтавську територіальну громаду міста.
Відповідачі: приватний підприємець - ОСОБА_2, приватний підприємець - ОСОБА_3, приватний підприємець - ОСОБА_4, суб'єкт підприємницької діяльності - ОСОБА_5, ОСОБА_3 та Полтавська територіальна громада міста в судове засідання Це з'явилися, але надали заяви в яких проти позовних вимог не заперечують та просять розглянути справу без їх участі.
Суд вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позов підлягає до задоволення за наступних обставин.
Судом встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 09.10.2000 року, засвідченого ОСОБА_6 приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу, і зареєстрованого в реєстрі за реєстровим НОМЕР_2, Колективним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації „Інвентаризатор" 13.12.2000 року в реєстровій книзі № 3 за реєстровим номером НОМЕР_3, за фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 було зареєстровано право приватної
спільної сумісної на нежитлове приміщення площею 100,7 кв.м. в нежитлових приміщеннях в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до технічного паспорту дане нежитлове приміщення складається з: складу 1 пл. 16,4 кв.м., вбиральні 9 пл. 1,6 кв.м., вмивальні 10 пл. 1,4 кв.м., кабінету 11 пл. 5,0 кв.м., коридору 6 а пл. 5,0 кв.м., торгівельної зали 12 пл.24,3 кв.м., торгівельної зали 13 пл. 45,9 кв.м. та тамбуру 56 пл. 1,1. кв.м..
Статтею 355 ЦК України зазначено, що майно, яке є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Спільна власність двох або більше осіб без визнання часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю (ст. 368 ЦК України).
Відповідно до ст. 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю нім ними. Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Правочин щодо розпорядження спільним майном, вчинений одним із співвласників, може бути визнаний судом недійсним за позовом іншого співвласника у разі відсутності у співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень.
Як вбачається з Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно НОМЕР_4 від 30.08.2006 p., яке видане Колективним підприємством Полтавського бюро технічної інвентаризації „Інвентаризатор", кожному співвласнику належать відповідні нежитлові приміщення в будинку А-9 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі різних правочинів, але при цьому всі ці нежитлові приміщення знаходять у приватній спільній сумісній власності та приватній спільній частковій власності.
Відповідно до статті 17 Загальної декларації прав людини, яка прийнята і проголошена Генеральною Асамблеєю СОН 10 грудня 1948 року кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими.
Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Статтею 316 ЦК України зазначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом (ст.318 ЦК України).
У відповідно до ч. 6 ст, 5 Закону України „Про іпотеку" від 05.06.2003 року № 989-1V із змінами та доповненнями частина об'єкта нерухомого майна може бути предметом іпотеки лише після її виділення в натурі і реєстрації права власності на неї як на окремий об'єкт нерухомості.
Тому, співвласник при реалізації свого права на продаж, здачу в оренду (найм), передачу у заставу та т.і. свого майна повинен отримати згоду всіх співвласників.
При праві спільної сумісної власності розмір частки кожного зі співвласників не визначений. Разом з тим, відповідно до ст. 370 ЦК України кожний із співвласників має право на виділ у натурі частки Із майна, що є у спільній сумісній власності.
Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 364 ЦК України.
Відповідно до ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Згідно висновку спеціаліста ОСОБА_7 № 138-06 про виділення в окрему одиницю нерухомого майна від 24.11.2006 року нежитлове приміщення загальною площею 146,7 кв.м. в нежитлових приміщеннях в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_1 на праві приватної спільної власності, можливо виділити в окремий об'єкт нерухомого майна без порушення функціонального призначення нежитлових приміщень в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1, з одночасним відкриттям нового розділу Державного реєстру прав на нерухоме майно і нової реєстраційної справи і присвоєнням йому нового кадастрового номеру.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 60, 62, 79, 88, 213-215 ЦПК України, ст. ст. 316,318, 355, 364, 368,369, 370 ЦК України, ч. 6 ст. 5 Закону України „Про іпотеку" від 05.06.2003 року № 989-IV, ст. 17 Загальної декларації прав людини, яка прийнята і проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, ст. 41 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов фізичної особи підприємця - ОСОБА_1 до приватного підприємця -ОСОБА_2, приватного підприємця - ОСОБА_3, приватного підприємця - ОСОБА_4, ОСОБА_3, суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_5, Полтавській територіальній громаді міста про виділ у натурі частки із спільного майна - задовольнити.
Виділити у натурі нежитлове приміщення площею 100,7 кв.м., що складається з: складу 1 пл. 16,4 КВ.М., вбиральні 9 пл. 1,6 кв.м., вмивальні 10 пл. 1,4 кв.м., кабінету 11 пл. 5,0 кв.м., коридору 6 а пл. 5,0 кв.м., торгівельної зали 12 пл.24,3 кв.м., торгівельної зали 13 пл. 45,9 кв.м. та тамбуру 56 пл. 1,1. кв.м. в нежитлових приміщеннях в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1 та належить приватному підприємцю ОСОБА_1 на праві приватної спільної власності на підставі Договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 09.10.2000 року, засвідченого ОСОБА_6, приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу, і зареєстрованого в реєстрі за НОМЕР_2, та зареєстрованого Колективним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації „Інвентаризатор" 13.12.2000 року в реєстровій книзі № 3 за реєстровим номером НОМЕР_3, з нежитлових приміщень в будинку А-9 по АДРЕСА_1.
Визнати за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 право власності на нежитлове приміщення площею 100,7 кв.м., що складається з: складу 1 пл. 16,4 кв.м., вбиральні 9 пл. 1,6 кв.м., вмивальні 10 пл. 1,4 кв.м., кабінету 11 пл. 5,0 кв.м., коридору 6 а пл. 5,0 кв.м., торгівельної зали 12 пл.24,3 кв.м., торгівельної зали 13 пл. 45,9 кв.м. та тамбуру 56 пл. 1,1. кв.м., в не житлових приміщеннях в будинку літ. А-9 за адресою: АДРЕСА_1, як на окремий об'єкт.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано до апеляційного суду Полтавської області через Ленінського районного суду м. Полтави протягом 10 днів з дня проголошення рішення, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви на апеляційне оскарження.