АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-1100/2010 Головуючий у 1-й інстанції: Баранов В.І.
Суддя-доповідач: Мануйлов Ю.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2010 року. м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Осоцького І.І.
суддів : Мануйлова Ю.С.
Дави скиби Н.Ф.
при секретарі: Бурима В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою
ОСОБА_2 на ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 11 грудня 2009 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про поділ житлового будинку по фактичному користуванню співвласниками будинку за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні житловим будинком, встановлення порядку користування підсобними приміщеннями, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, поділ житлового будинку по фактичному користуванню співвласниками будинку ,
ВСТАНОВИЛА :
У провадженні Мелітопольського міськрайонного суду знаходилась цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні 4/5 частками житлового АДРЕСА_1, стягнення матеріальної та моральної шкоди, поділ житлового будинку по фактичному користуванню між співвласниками будинку. В заяві зазначала, що їй, ОСОБА_2, на праві приватної власності належать
4/5 частки жилого АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 01 грудня 1999 року, зареєстрованого у Мелітопольському МБТІ за реєстраційним № 4369, а відповідачці ОСОБА_3 - 1/5 частка зазначеного житлового будинку на підставі договору купівлі-продажу від 23 грудня 1981 року, зареєстрованого у Мелітопольському МБТІ за реєстраційним № 1-6516.
Зважаючи на те, що між нею та відповідачкою постійно виникають сварки з приводу користування і володіння спірним житловим будинком і між ними, як співвласниками будинку, не досягнуто домовленості щодо поділу домоволодіння в натурі, вважає за необхідне вирішити питання про поділ спірного домоволодіння між його співвласниками по фактичному користуванню.
Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 11 грудня
2009 року провадження у справі в частині позовних вимог про поділ житлового будинку по фактичному користуванню закрито з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.205 ЦПК України..
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить вказану ухвалу суду скасувати і справу передати на новий розгляд по суті до того ж суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.4 ч.2 ст.307 ЦПК України за наслідками розгляду скарги на ухвалу суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати ухвалу і передати питання на новий розгляд суду першої інстанції.
Як вбачається з матеріалів справи однією з позовних вимог була вимога позивачки про поділ спірного житлового будинку по фактичному користуванню сторонами, співвласниками вказаного житлового будинку.
Згідно ст. 205 ч. 1 п.2 ЦПК України, суд закриває провадження у справі, якщо набрали законної сили рішення суду, постановлене з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет, з тих самих підстав.
Постановлюючи ухвалу про закриття провадження у справі, суд першої інстанції виходив з положень п.2 ч.1 ст.205 ЦПК України , тобто з наявності рішення суду, яке ухвалене щодо тих же сторін, про той же предмет і з тих же підстав і набрало законної сили.
При цьому суд виходив з того, що з цього приводу, між тими самими сторонами, про той же самий предмет і з тих самих підстав постановлено судове рішення , яке набрало сили.
Суд послався на рішення Мелітопольського міськрайонного суду від 07 листопада 2005 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визнання порядку користування земельною ділянкою та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про поділ житлового будинку в натурі відповідно до належних їй 4/5 часток житлового АДРЕСА_1, яким відмовлено в задоволені зустрічного позову і що вказане рішення суду першої інстанції ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 22 грудня 2005 року залишено без змін, тобто набрало законної сили.
Такий висновок э помилковим, оскільки не грунтується на матеріалах справи та вимогах законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи (т. 2 а.с.53-58, 59-61) предметом зустрічного позову у справі № 2-638-05 було поділ житлового будинку в натурі та виділення у власність ОСОБА_2 частини житлового будинку та підсобних приміщень у відповідності до належних їй 4/5 часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок, а також господарських і побутових споруд.
Разом з тим, предметом позову у справі № 2-247/09 ( т.2 а. с.1-2, 32-35) є поділ житлового будинку та господарських і побутових споруд по фактичному користуванню співвласників спільної часткової власності.
Крім того, своє рішення у справі № 2-638-05 в частині відмови в задоволенні зустрічного позову суд мотивував тим, що неможливо виділити в натурі належну ОСОБА_2. частку, оскільки в договорі купівлі-продажу від 23 грудня 1981 року, укладеного ОСОБА_3, вказано, яку частку та яку конкретно житлову площу вона придбала. Між тим ОСОБА_5 не претендую на житлову площу, яку придбала ОСОБА_3, оскільки вона знаходиться в її фактичному користуванні.
Разом з тим, у договорі купівлі-продажу житлового будинку від 01 грудня 1999 року укладеного ОСОБА_5 немає даних , які конкретно житлові площі вона придбала.
З моменту вселення в житловий АДРЕСА_1 вона користуюсь конкретними кімнатами в ньому і бажає закріпити це користування рішенням суду, зважаючи на те, що ОСОБА_3 не бажає зробити це в добровільному порядку. Вирішення цього питання необхідно позивачці в зв’язку з тим, що ОСОБА_3 постійно чинить їй перешкоди у користуванні житловим будинком.
Тим самим спростовуються висновки суду першої інстанції про тотожність позовних вимог ОСОБА_2
З огляду на вищевикладене, доводи апелянта щодо допущених судом першої інстанції при постановлені вказаної вище ухвали про закриття провадження у справі норм процесуального законодавства ґрунтуються на законних підставах і підлягають задоволенню.
Відповідно до п.3 ст..312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Керуючись ст.ст. 307, 312, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 11 грудня 2009 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про поділ житлового будинку по фактичному користуванню співвласниками будинку за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні житловим будинком, встановлення порядку користування підсобними приміщеннями, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, поділ житлового будинку по фактичному користуванню співвласниками будинку скасувати і справу направити на новий розгляд до того ж суду для розгляду по суті.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий :
судді: