Справа № 2а – 2/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2010 року Турківський районний суд Львівської області
в складі : головуючого - судді Федитник І.Д.
при секретарі Бучак М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Турка цивільну адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною і стягнення заборгованості ,-
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулась з даним позовом посилаючись на те , що перебуває на обліку у відповідача і отримує допомогу за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку . Вважає , що на підставі ст. 15 Закону України ,, Про державну допомогу сім"ям з дітьми" вона повинна отримувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трьохрічного віку в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років . Їй виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трьохрічного віку : дочки ОСОБА_2 – ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 800 грн і недоплата за даний період становить 4217 грн. Просить дії відповідача визнати неправомірними , відновити пропущений строк для звернення до суду та зобов"язати здійснити перерахунок і стягнути заборгованість на загальну суму з уточненими даними в сумі 4217 грн.00 коп. , а також просить стягнути грошову компенсацію за несвоєчасну доплату допомоги в сумі 1441 грн. 65 коп.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала , посилаючись на ті ж обставини , що і в позовній заяві і дала пояснення .
У судове засідання представник відповідача не зявився без поважних причин і просить справу розглянути без їх участі і позов не визнає посилаючись на те , що відповідач відповідно до законів України ,, Про Державний бюджет " на 2007-2008 роки виплатив позивачці належні відповідно до закону допомоги по догляду за дітьми .
Заслухавши пояснення позивачки , дослідивши матеріали справи , суд вважає що позов підлягає до часткового задоволення .
Судом встановлено , що позивачка є матір"ю : дочки ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_1 і отримує щомісячно у відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку . Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку визначений у ст. 15 Закону України ,, Про державну допомогу сім"ям з дітьми" згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років .
Ст. 62 Закону України ,, Про Державний бюджет на 2007 рік " встановлено прожитковий мінімум на 2007 рік на дітей віком до шести років , а саме з 01 січня - 434 грн. ; з 01 квітня – 442 грн. ; з 01 жовтня – 450 грн.
Згідно п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" на 2007 рік зупинено дію частини першої ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до Конституції України людина, її права і свободи та її гарантії визначають зміст і спрямованість держави, а їх утвердження і забезпечення - головним
обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячно грошова допомога по догляду за
дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб для застрахованих осіб у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України, щодо відповідності Конституції України ( конституційності) положень ст.ст. 29, 36 ч.2 , ст.56 , ч.2 ст.62 , ч.1 ст.56 п.7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71, статтей 98,101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), положення ст.56 п.7,ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 п.7, ст.71 "Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають цінність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачці у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" .
А відтак , дії відповідача щодо не донарахування та невиплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивачки , гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Отже, на підставі вищезазначеного вбачається, що відповідач повинен був призначити та сплачувати позивачу грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоплата з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року відповідачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років не відповідає законодавству.
Крім того, відповідачем в порушення ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій
для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі,
встановленого ст. Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Таким чином , управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА з 01 серпня 2007 року повинно було діяти у відповідності до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та призначити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Приймаючи рішення про призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку менш ніж встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а тому позовна вимога про визнання неправомірними дії відповідача щодо неправильного нарахування їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Отже при прийнятті рішення про призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач повинен був керуватися приписами ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, чинній станом на 09.07.2007 року.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянам своїх конституційних прав.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що з 01 серпня 2007 року відповідач повинен був призначити та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а тому вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА провести перерахунок та після його проведення виплатити різницю в отриманій та перерахованій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки саме такий порядок (призначення та наступна виплата) передбачений чинним законодавством України і він не дотриманий відповідачем.
Відповідно до п.8 п.23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", пункт 3 розділу 8 "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" викладено у такій редакції: "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 1січня 2009 року - 75%, з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
З 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року позивачці виплачувалася допомога по догляду за дитиною до трьох років за серпень - 148 грн. 91 коп., вересень – 161 грн. 34 коп., за жовтень – 163 грн. 35 коп., листопад – 168 грн. 06 коп., грудень – 166 грн. 34 коп. разом з гірськими щомісячно, що підтверджується довідкою №2482 від 10.10.2008 року. На час виплати позивачці у 2008 році допомоги по догляду за дитиною вказана норма закону не була змінена і не скасована, а також не визнана Конституційним Судом України неконституційною.
Таким чином, суд дійшов висновку, що законодавством врегульовані правовідносини щодо виплат, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми".
Однак на підставі ч.2 ст.11 КАС України, з урахуванням наведеного, суд вважає, за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою
можливості її виконання в подальшому, а тому враховуючи протиправність дій відповідача з метою захисту прав позивачці від порушень з боку суб'єкта владних
повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом виходу за межі позовних вимог та зобов'язання відповідача провести перерахунок та
призначити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну
допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року та визнати дії відповідача в цій частині неправомірними. Вимоги про грошову компенсацію за несвоєчасну доплату допомоги в сумі 1441 грн. 65 коп. не підлягають задоволенню врахувавши те , що дані вимоги не грунтуються на діючому законодавстві .
Суд вважає , що оскільки задоволенню підлягають немайнові позовні вимоги, то відповідно до ст. 91 КАСУ підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 грн.40 коп. на користь позивачки .
Керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 11, 105 -107, 160, 161 КАС України, Конституцією України, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, № 6-рп/ 2007; ст. 15 Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік", суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА Львівської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА Львівської області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1
з 01.08.2007 року щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції станом на 09.07.2007 року за період з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням сум , що отримані нею згідно зі ст.56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік".
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю позовних вимог .
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Турківської РДА Львівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 3 грн.40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення , а вразі складення постанови у повному обсязі – з дня складення в повному обсязі , а апеляційну скаргу пртягом 20 днів після подання заяви на апеляційне оскарження .
Повний текст постанови виготовлений 10.02.2010 року .
Головуючий :
- Номер: 2-ар/392/3/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-2/10
- Суд: Маловисківський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Федитник Іван Дмитрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.02.2016
- Дата етапу: 23.03.2016
- Номер: 2-аі/143/6/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-2/10
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Федитник Іван Дмитрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.11.2016
- Дата етапу: 28.11.2016
- Номер:
- Опис: визнання неправомірними дій по нарахуваню розміру пенсій
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-2/10
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Федитник Іван Дмитрович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.11.2016
- Дата етапу: 22.11.2016
- Номер: 6-а/143/1/2017
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-2/10
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Федитник Іван Дмитрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.03.2017
- Дата етапу: 22.03.2017