Справа № 3-4163/08р.
ПОСТАНОВА
01 грудня 2008р. м.Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Чорненко Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Прокуратури у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, яка обіймає посаду завідуючої сектором опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації, за ст.184-2 КпАП України,
ВСТАНОВИВ:
В провадження Вільнянського районного суду Запорізької області надійшла постанова прокурора Вільнянського району Запорізької області про порушення провадження про адміністративне правопорушення відносно завідуючої сектором опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації - ОСОБА_1.
При розгляді даного адміністративного матеріалу, судом встановлено наступне:
Прокуратурою Вільнянського району проведено перевірку додержання вимог Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріг та дітей, позбавлених батьківського піклування» та Сімейного кодексу України в службі у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації, в ході якої були виявлені порушення вимог зазначеного законодавства.
За результатами перевірки прокурором Вільнянського району Запорізької області по факту порушення складено постанову про порушення провадження про адміністративне правопорушення відносно завідуючої сектором опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації - ОСОБА_1.
В постанові про порушення провадження про адміністративне правопорушення прокурор Вільнянського району Запорізької області посилається на наступні правопорушення:
Відповідно до ст. 12 Закону України « Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», служба у справах дітей бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Згідно із ст. 13 вищезазначеного Закону, служба у справах дітей забезпечує створення і ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до ст. 29 вказаного Закону, особа, якій стало відомо про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, зобов'язана негайно повідомити про таку дитину службу у справах дітей або орган внутрішніх справ за місцем її перебування. Служба у справах дітей разом з органом внутрішніх справ після одержання відомостей про дитину, позбавлену батьківського піклування, зобов'язані негайно провести обстеження умов перебування дитини та обставини відсутності батьківського піклування і протягом двох місяців вжити заходів щодо надання дитині статусу дитини-сироті або дитини, позбавленої батьківського піклування. Встановлення фактів відсутності батьківського піклування реєструється у книзі первинного обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до п. п. 1, 2 Порядку ведення обліку дітей, які можуть бути усиновлені, осіб, які бажають усиновити дитину, та здійснення нагляду за дотриманням прав дітей після усиновлення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1377 від 28.08.03, керівники закладів, у яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також посадові особи органів опіки та піклування протягом семи днів після отримання відомостей про таких дітей надсилають письмове повідомлення про них до служби у правах дітей райдержадміністрації.
Служба у справах дітей протягом семи днів після надходження повідомлення про дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, заносить дані про неї до книги первинного обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Два примірники анкети з додатками передаються до служби у справах дітей обласної держадміністрації.
Встановлено, що всі дані про дітей, які мають право на усиновлення, занесені службою у справах дітей до книги первинного обліку на підставі усних повідомлень керівників закладів, у яких проживали діти, та посадових осіб органів опіки та піклування.
Згідно із п. п. 4, 7 вищезазначеного Порядку, якщо протягом місяця після взяття дитини на первинний облік службою у справах дітей не виявилося осіб, які бажають її усиновити або взяти під опіку чи піклування, служба у справах дітей складає анкету дитини.
Встановлено, що службою у справах дітей на цей час не складені анкети дітей: ОСОБА_2В.(зареєстрована в журналі первинного обліку 12.01, 08), ОСОБА_3 (05.05, 08), ОСОБА_4 (05.05.08). ОСОБА_5 (24.06.08), ОСОБА_6 (14.07.08), ОСОБА_7 (17.07.08), ОСОБА_8 (17.07.08), ОСОБА_9 (17.07.08).
Складені з порушенням строків анкети дітей: ОСОБА_10 (зареєстрована в журналі первинного обліку 01.04.08, а анкета складена та направлена до служби у справах дітей Запорізької обласної державної адміністрації 09.06.08), ОСОБА_11 (01.04.08 - 09.06.08), ОСОБА_12 (03.04.08 - 26.05.08), ОСОБА_13 (01.04.08 - 18.07.08), ОСОБА_14 (07.04.08 - 23.05.08), ОСОБА_15 (25.07.08 - 23.10.08), ОСОБА_15 (03.06.08-23.10.08).
Крім того, встановлено, що дата та номер анкети ОСОБА_13, які зазначені в журналі первинного обліку не співпадають з фактичними даними.
Згідно із п. 7 вищезазначеного Порядку, служба у справах дітей за місцем взяття дитини на первинний облік дитини після закінчення річного строку перебування дитини на первинному обліку протягом семи робочих днів надсилає до Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини уточнену інформацію про правовий статус, місце проживання дитини і висновок про стан її здоров'я, фізичний та розумовий розвиток.
Встановлено, що листи про направлення вищезазначеної інформації до Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини відносно ОСОБА_16 (перебуває на первинному обліку з 20.04.07), ОСОБА_17 (20.04, 07) та ОСОБА_18 (12.06.07) -відсутні.
Згідно із ч. 2 ст. 219 Сімейного кодексу України, усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад б місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.07 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», факт ухилення батька (матері) від виховання та тримання дітей може бути підтверджений письмовими доказами (актами, листами тощо), а також показаннями свідків. Окремого рішення суду на підтвердження цього факту не потрібно.
Встановлено, що на первинному обліку для усиновлення діти, батьки яких понад б місяців не виховують і не утримують їх без поважних причин не перебувають.
Служба у справах дітей не заносить дані таких дітей до журналу первинного обліку у зв'язку з відсутністю рішень суду про визнання батьків такими.
Відповідно до ст. 209 Сімейного кодексу України, дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку. Дитина, яку було підкинуто чи знайдено, може бути усиновлена після спливу двох місяців з часу її знайдення.
Крім того, відповідно до п.3 вищезазначеного Порядку, діти, покинуті в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі, та покинуті чи знайдені діти влаштовуються до дитячого закладу на підставі акта, складеного адміністрацією цього закладу у присутності представника органу внутрішніх справ або органами внутрішніх справ, а також на підставі рішення районної, районної у м.Києві та М.Севастополі держадміністрації, виконавчого комітету міської, районної у місті ради і документів, підготовлених службою у справах дітей.
Встановлено, що 28.10.08р. керівництвом Вільнянської ЦРКЛ складено акт про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати батьки чи інші родичі, про підкинуту чи знайдену дитину. В акті зазначено: що 21.10.08р. в дитяче відділення Вільнянської ЦРКЛ з відділення патології новонароджених Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні переведена дитина Бендриківський (хлопчик), що дитина народилася 12.09.08р. в пологовому будинку №5 ОСОБА_19, з 15.0908р. по 21.10.08р. знаходилася в Запорізькій обласній дитячій клінічній лікарні, за час перебування дитини в зазначеній лікарні її ніхто не відвідував, долею її ніхто не цікавився. Після закінчення строку лікування дитину з лікувального закладу ніхто не забрав.
Вищезазначений акт було направлено службі у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації, але по теперішній час Бендриківський на первинному обліку не перебуває.
Також встановлено, що 06.03.08 керівництвом Вільнянської ЦРКЛ складено акт про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати батьки чи інші родичі, про підкинуту чи знайдену дитину. В акті зазначено: що 04.03.08 в дитяче відділення Вїльнянської ЦРКЛ з відділення патології новонароджених Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні переведена дитина ОСОБА_3 (хлопчик), що дитина народилася 12.09.08р. в пологовому будинку № 5 ОСОБА_19, з 24.01.08р. по 04.03.08р. знаходилася в Запорізькій обласній дитячій клінічній лікарні, за час перебування дитини в зазначеній лікарні її ніхто не відвідував, долею її ніхто не цікавився. Після закінчення строку лікування дитину з лікувального закладу ніхто не забрав.
Вищезазначений акт було направлено службі у справах дітей, але на первинний облік ОСОБА_3 внесли лише 21.05.08р..
Прокурор Вільнянського району Запорізької області посилається на те, що завідуючою сектором опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей Вільнянської районної державної адміністрації ОСОБА_1, в обов'язки якої входить вирішення вищезазначених питань, порушено вимоги чинного законодавства, чим скоєно адміністративне правопорушення, передбачене ст. 184-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні, свою провину в зазначених правопорушеннях визнала частково та пояснила наступне:
В постанові прокурора зазначається, що на обліку служби у справах дітей не перебувають діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків понад шість місяців. Відповідно до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав» , для підтвердження факту ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків окремого рішення суду не потрібно. Згідно ч.2 ст.219 Сімейного Кодексу України цей факт визнається при розгляді справи про усиновлення. Визнання факту невиконання батьками своїх батьківських обов'язків не передбачає винесення окремого рішення, що не вказує на наявність юридичного статусу дитини та не є підставами для постановки дітей на первинний облік.
Для складання анкети, необхідні документи, деякі з яких, такі як висновок про стан здоров’я дитини, виписка з історії розвитку, опис прикмет дитини, фото дитини, можуть надати лише інтернаті заклади. В постанові зазначені діти, на яких на даний час не складено анкети. Службою у справах дітей зроблено запити до закладів, де перебувають вказані діти, з метою отримання вищезазначених документів. Службою повинні складатися анкети за наявності підтверджуючих документів. Станом на 28.11.2008р. відповіді з документами не отримано. Щодо ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6 на даний час не мають правових підстав для складання анкет, на ОСОБА_4 анкету складено 24.11.2008р..
З приводу анкет, які було складено більш ніж через місяць перебування дітей на первинному обліку, ОСОБА_1 пояснила, що анкети складаються протягом місяця з моменту отримання правових підстав та інших документів від інтернатних закладів, без яких є неможливе направлення анкет до Департаменту з усиновлення та захисту прав дитини.
Крім того ОСОБА_1 надала з цього приводу письмове пояснення (аркуш справи 8-10) з додатками (арк.спр.11-22). які суддею прийняті до уваги. Просить суд провадження по справі припинити.
Суддя, дослідивши матеріали справи, беручи до уваги пояснення ОСОБА_1 вважає, що в діях останньої вбачається адміністративне правопорушення, передбачене ст. 184-2 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 184-2 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. на користь держави.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.