Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #80358645

154/865/19

2/154/412/19



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року місто Володимир-Волинський


Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:


головуючого - судді Селинного М.С.

при секретарі - Баскаковій К.А.

розглянувши позовну заяву за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського територіального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про внесення змін до актового запису,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовною заявою про внесення змін до актового запису про народження. Заявлені вимоги мотивує тим, що в актовому записі про її народження від 26.03.1957 року, виданого Володимир-Волинським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, в графі «батько», національність вказана - «українець», про що зроблено відповідний запис № 100. Вказує, що її батько уродженець Республіки Польща, проживав на території України, був охрещений в римо-католицькій парафії, сповідував римо-католицьку віру, дотримувався традицій цієї національності та завжди рахував себе частиною польської спільноти, польського суспільства. Його батьками були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з римо-католицьким віросповіданням, за національністю поляки, що стверджується свідоцтвом про хрещення № 65 від 1931 року. На даний час у позивачавиникла потреба для впорядкування документів та реалізації особистих прав, власної національної ідентифікації та можливості користуватися окремими пільгами і гарантіями, що передбаченні чинним законодавством Республіки Польща та для вільного підтвердження культурних та родинних стосунків з родичами з Польщі.

Позивач зверталась із заявою про внесення змін до актового запису про народження до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, однак їй було відмовлено у зв`язку з тим, що вирішення даного питання не належить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, рекомендовано звернутись до суду.

Просить суд зобов`язати Володимир-Волинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області внести зміни до актового запису № 100 від 26.03.1956 року про її народження, вказавши в графі національність батька «поляк» та вказавши її національність «полька».

В судове засідання представник позивача не з`явився, подав письмове клопотання в якому вимоги позовної заяви підтримав повністю, просив їх задовольнити та слухати справу у його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву в якій позовні вимоги визнав, розгляд справи просив проводити у його відсутність.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини справи, на які сторона посилалася, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає заявлені вимоги задовольнити частково, виходячи з наступного.

Як вбачається з висновку Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області Дячук Л.С. відмовлено у внесенні змін до актового запису № 100 від 26.03.1957 року стосовно зміни національності.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 19.04.1957 року, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьки - ОСОБА_5 , національність українець, та ОСОБА_6 , національність - українка.

ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження від 30.04.1976 року. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_1 ».

Згідно копії скороченого витягу свідоцтва про народження № НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану в Комарув-Осаде , ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Котліце, його батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є дідусем та бабусею позивачки, одружилися 23 лютого 1925 року, номер книги шлюбної 10 рік 1925, віросповідання нареченого римо-католицьке, місце проживання Котліце , віросповідання нареченої римо-католицьке, місце проживання Кадлубиська , про що свідчить копія свідоцтва про одруження від 23.02.1925 року.

Згідно свідоцтва про хрещення № 65 від 1931 року виданого Римо-католицькою парафією Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, пов. Замость Єпархія Замойско-Любачовська, ОСОБА_5 був охрещений 12 липня 1931 року, батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 , віросповідання - римо-католицьке, національність - Польща.

Згідно зі ст. 11 Конституції України держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій, культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх кордонних народів і національних меншин України.

Згідно з приписами ст. 300 Цивільного Кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про національні меншини в Україні» до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Національність - це приналежність особи до нації, держави або народу. Поняття «національність» може мати різноманітні значення: юридично-правове, політичне, етнологічне, культурологічне, повсякденно-побутове тощо. Із загального розуміння дефініції «самоусвідомлення» - це чітке усвідомлення своєї суті, своїх характерних рис, своєї ролі у суспільстві, в житті тощо.

Національна ідентичність - це почуття нації як єдиного цілого. Національна ідентичність людини є її ідентичність і почуття приналежності до однієї держави або однієї нації, незалежно від свого юридичного статусу громадянства. На підставі цього зазначений вище Закон чітко визначив та надав право особі вільно і самостійно обирати свою національність.

Таким чином, національність особи встановлюється не шляхом чітко регламентованого порядку або закону, а є суб`єктивним, внутрішнім переконанням особи своєї ролі, характеристик та інше, що забезпечують певну приналежність, в тому числі національну.

Згідно зі ст. 11 зазначеного Закону громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у який би то не було формі до відмовлення від своєї національності не допускається.

Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 "Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

У відповідності до ст.ст.3-5ЗУ «Про національні меншини в Україні» до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою. Відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов`язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України. Забезпечення формування та реалізацію державної політики у сфері міжнаціональних відносин та захисту прав національних меншин України здійснюють центральні органи виконавчої влади, визначені Президентом України. Згідно з ст.11цього ж закону громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

У відповідності до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права корінних народів та національних меншин, а згідно ст. 35 Конституції України кожний має право на свободу світогляду і віросповідання.

Внесення змін в актові записи необхідно для правильного визначення національності за принципом кровних зв`язків та реалізації намірів по підтримці сімейних традицій, вихованні дітей в національному дусі і в подальшому для впорядкування документів, для реалізації особистих прав та отримання можливості користуватися окремими пільгами і гарантіями, що передбачені чинним законодавством для громадян пострадянських республік польського походження.

В свою чергу згідно пояснень, наданих представником відповідача Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, в бланках свідоцтв про народження графа національність відсутня, є графа про національність батька, матері. Тому суд вважає за можливе задовольнити вимоги щодо зобов`язання Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану внести відповідні зміни до актового запису № 100 від 26.03.1957 року про народження ОСОБА_1 , вказавши в графі «національність» батько - поляк.

На підставі ст.ст.35,92 Конституції України, ст.ст.3-5,11 Закону України «Про національні меншини в Україні» від 25.06.1992 року, п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», керуючись ст.ст.223, 247ч.2, 263, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Володимир-Волинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за №100 від 26.03.1957 року, вказавши в графі «національність» батько - поляк.

В іншій частині позову - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Суддя /-/ підпис

Згідно з оригіналом

Суддя М.С. Селинний









  • Номер: 22-ц/802/493/19
  • Опис: про внесення змін до актового запису
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 154/865/19
  • Суд: Волинський апеляційний суд
  • Суддя: Селинний М.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.04.2019
  • Дата етапу: 06.05.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація