Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #80511074

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ


24.07.2019 Справа № 920/669/19


м.  Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Коваленко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників за наявними матеріалами справу № 920/669/19

за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13, код ЄДРПОУ 03352432),

до відповідача: Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» (40000, м.Суми, вул. Роменська, буд. 110, код ЄДРПОУ 8565115),

про стягнення 357  361 грн. 90 коп.,  


ВСТАНОВИВ:


26.06.2019 позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 357361 грн. 90 коп. вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, а також просить стягнути з відповідача судовий збір.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач не здійснив оплату у визначений термін рахунку на оплату №00014083 від 01.04.2019 на суму 357361 грн. 90 коп., який було надіслано відповідачу в наслідок прийняття постійно діючою комісією ПАТ «Сумигаз» (м. Суми) з розгляду актів про порушення рішення про задоволення акта про порушення №05/1764 від 13.09.2018.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 05.07.2019 відкрито провадження у справі № 920/669/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; розгляд справи по суті призначено на 24.07.2019; відповідачу надано термін 15 днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвала про відкриття провадження у справі №920/669/19 отримана відповідачем 10.07.2019, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах справи.

Письмовий відзив відповідачем не подано.

Відповідно до ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своєї позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та споживачами газу регулюються Законом України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 07.05.2015р., Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30 вересня 2015р. (далі за текстом – «Кодекс ГРМ»), Типовим договором розподілу природного газу затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498 (далі за текстом – «Типовий договір»).

Відповідно до п. 4 Глави 1 Розділу 1 Кодексу ГРМ Оператор газорозподільної системи (далі за текстом – «Оператор ГРМ») є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління.

Дія Кодексу ГРМ поширюється на Операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів, об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» є Оператором ГРМ, здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу ГРМ та діючого законодавства України.

Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі за текстом –«НКРЕП») від 19.06.2017р. № 814 ПАТ «Сумигаз» надано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області.

У відповідності з Рішенням, прийнятим на Загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» від 17.04.2019р., з метою приведення у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства», ст. 152 ЦК України, Статуту товариства, товариство змінило своє найменування з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «СУМИГАЗ», скорочене найменування AT «СУМИГАЗ».

AT «Сумигаз» виступає правонаступником всіх прав та обов`язків Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз», яке в свою чергу виступає правонаступником всіх прав і зобов`язань Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» та Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз». Вищевказане підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.05.2019р., а також Витягом із Статуту AT «СУМИГАЗ».

Постановою НКРЕКП від 31.05.2019р. № 913 внесені зміни до Постанови НКРЕКП від 19.06.2017р. № 814, у назві абревіатури «ПАТ» замінено абревіатурою «АТ», у тексті постанови слова «ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ» у всіх відмінках замінено словами «АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ» у відповідних відмінках.

Згідно п.2 глави 1 Розділу VI Кодексу ГРМ доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.

У відповідності до п.1.2 та 1.3 розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРМ. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633,634,641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

01.01.2017р. Державна установа «Сумська виправна колонія (№116)» шляхом підписання заяви приєднання № 094208FP37AB017 уклала з Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Сумигаз», як з Оператором ГРМ, публічний типовий договір розподілу природного газу (далі за текстом – «Договір») з додатками і споживачу, як суб`єкту ринку природного газу був присвоєний персональний ЕІС-код 56XS00008FP3700B.

У відповідності до пункту 2.1 Договору, додатку №4 до Договору та заяви-приєднання № 094208FP37AB017 від 01.01.2017р. Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу на об`єкті за адресою АДРЕСА_1 , а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Зі змісту п. 5.2. Договору та додатку №4 до Договору вбачається, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем, на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу ЛГК-80-160 № 6840 та коректору об`єму газу Універсал 02 № 2422), визначеному в заяві приєднання, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ та цим договором.

Згідно п.4 глави 1 розділу X Кодексу передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності лічильника газу споживають природний газ за нормами споживання, встановленими законодавством, до термінів, передбачених Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Власник комерційного ВОГ, у відповідності із приписами п.1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку визначеному Кодексом ГРМ та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ)

Поряд з тим, Оператор ГРМ та споживач, як суміжні суб`єкти ринку природного газу, у відповідності із приписами п.1 гл.9 Розділу X Кодексу ГРМ, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати, з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, у тому числі, щодо відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб (п.п.3 п.1 гл.9 Розділу X Кодексу ГРМ).

Згідно приписів п.2 гл. 9 Розділу X Кодексу ГРМ перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Відповідно до п.5 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Пошкодження пломб, згідно абз.35 п.4 (тлумачення термінів) глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, трактується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу

Пунктом 1 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

У відповідності із Актом пломбування комерційного вузла обліку газу від 18.10.2016р. б/н, лічильника газу ЛГК-80-160 № 6840 був опломбований захисною пломбою Оператора ГРМ № С 27025121 та переданий на зберігання власнику комерційного вузла обліку (відповідачу), та прийнятий ним, що підтверджується підписом у вказаному акті.

У відповідності із Актом пломбування комерційного вузла обліку газу від 21.09.2017р. б/н, лічильника газу ЛГК-80-160 № 6840 був додатково опломбований захисною пломбою Оператора ГРМ № С 38207886 та переданий на зберігання власнику комерційного вузла обліку (відповідачу), та прийнятий ним, що підтверджується підписом у вказаному акті.

 В квітні 2018р. представниками Оператора ГРМ було здійснено контрольний огляд вузла обліку природного акту розташованого по вул. Роменська,110, м. Суми і будь-яких порушень цілісності складових ВОГ, захисних пломб, тавр повірника та заводу виробника не було виявлено, про що було складено Акт контрольного огляду вузла обліку природного газу від 17.04.2018р., який має підписи як представника Оператора ГРМ так і представника споживача.

01.05.2018р. представниками Оператора ГРМ було здійснено пломбування вхідної запірної арматури пломбою оператора ГРМ С 27026339, згідно заяви споживача, при цьому контрольний огляд лічильника газу не здійснювався.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що 21.06.2018р., під час проведення контрольного огляду вузла обліку, розташованого у котельній у АДРЕСА_1 Роменська АДРЕСА_1 , представниками Оператора було виявлено пошкодження пломб № С 27025121 та С 38207886, що є, відповідно до норм Кодексу ГРМ, несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, що у свою чергу, є підставою для складання акту про порушення та застосування приписів пункту 1 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ, тобто, здійснення донарахування об`єму необлікованого природного газу за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. В той же день складено Акт про порушення № 05/1764.

Відповідно до п.8 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідні рішення.

13.09.2018р. комісією ПАТ «Сумигаз» (м. Суми) з розгляду актів про порушення було прийняте рішення про задоволення Акту про порушення № 05/1764 та проведення, відповідно до п.1 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ, нарахування ДУ «Сумська виправна колонія (№116) необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання за період з 07.00 год. 17.04.2018р. (дата останнього контрольного огляду вузла обліку) до 07.00 год. 01.05.2018р. (дата пломбування вхідної запірної арматури за заявою споживача) загальними обсягом 28056 м. куб., що підтверджується Актом - розрахунком від 16.07.2018 р.

Відповідно до п.12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

На виконання п.12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ AT «Сумигаз» 01.04.2019р. направило, цінним листом з описом вкладення, на адресу ДУ «Сумська виправна колонія (№116)» рахунок на оплату № 00014083 від 01.04.2019р. на суму 357361 грн. 90 коп. та супровідний лист від 01.04.2019р. №40003.1-Сл-3078-0419, при цьому у рахунку був зазначений термін оплати, 10 днів з дня отримання рахунку, проте відповідач у визначений в рахунку термін рахунок не оплатив і станом на 21.06.2019 р. Заборгованість відповідача складає  357361 грн. 90 коп.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання неналежне виконання.

Згідно ст.193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Позивач направив на адресу відповідача письмову претензію з вимогою про сплату заборгованості в сумі 357361 грн. 90 коп. на рахунок AT «Сумигаз» в 10-денний термін з дня отримання вказаної претензії.

24.06.2019р.          на адресу AT «Сумигаз»           надійшла відповідь ДУ «Сумська виправна колонія (№116)» на претензію AT «Сумигаз» №9/2766, в якій відповідач підтвердив, що станом на 21.06.2019р. має заборгованість перед AT «Сумигаз» на суму 357  361 грн. 90 коп., проте не має змоги в повному обсязі виконати свої зобов`язання, оскільки видатки, проведені в минулому бюджетному періоді 2018р., підлягають сплаті тільки за рішенням Господарського суду.

Враховуючи те, що відповідачем не подано доказів сплати боргу або обґрунтованих заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача  357  361 грн. 90 коп. основного боргу.

Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно Закону України «Про судовий збір» та відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, судові витрати в розмірі 5360 грн. 43 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд  -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» (40000, м.Суми, вул. Роменська, буд. 110, код ЄДРПОУ 8565115) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13, код ЄДРПОУ 03352432) 357361 грн. 90 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, 5360 грн. 43 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.  


Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-258 ГПК України.


Повний текст рішення підписаний 25.07.2019 р.


Суддя                                О.В. Коваленко  




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація