Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #80772906


ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/723/19 р.

2/622/340/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


06.08.2019 смт Золочів

Золочівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Квітки О.О.,

при секретарі - Поповій В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Золочів за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації земельної ділянки,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду із позовом до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації земельної ділянки, посилаючись на те, що її чоловік - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя був членом ФГ Гур`єва Віктора Андрійовича (далі - ФГ Гур`єва В.А.). Розпорядженням Золочівського районної державної адміністрації Харківської області (далі - Золочівська РДА) № 368 від 26.06.2007 надано згоду членам ФГ Гур`єва В.А. , в тому числі і ОСОБА_2 , на виготовлення проекту організації території земельних часток (паїв) з метою передачі у приватну власність вказаних паїв для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель, які були надані в користування ОСОБА_5 .. В подальшому відповідними розпорядженнями Золочівської РДА затверджена технічна документація та передано у власність членам ФГ Гур`єва В.А. земельні ділянки, зокрема ОСОБА_2 - земельну ділянку площею 5,6891 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , із земель, які були надані в користування ОСОБА_6 на підставі державного акту. За життя ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації вказаної земельної ділянки, проте не закінчив її та не отримав правовстановлюючий документ на неї. Через відсутність правовстановлюючого документу на вказану земельну ділянку позивач, як спадкоємиця ОСОБА_2 , не може оформити спадщину на себе. Тому позивач змушена звертатись за захистом своїх прав до суду.

Представник позивача адвокат Мироненко С.С. у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи без участі представника Золочівської селищної ради Харківської області, проти задоволення позовних вимог не заперечував.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9).

З копій статуту ФГ Гур`єва Віктора Андрійовича та витягу з протоколу засідання № 1 від 05.01.2004 вбачається, що ОСОБА_2 за життя був членом вказаного фермерського господарства (а.с. 10-13).

Розпорядженням Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 26 червня 2007 року № 368 надано згоду членам ФГ Гур`єва В.А. , зокрема, і ОСОБА_2 на виготовлення проекту організації території земельних часток (паїв), з метою передачі у приватну власність земельних часток паїв для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель, які були надані в користування ОСОБА_6 на підставі державного акту на право постійного користування серії НОМЕР_2 , розташованих за межами населених пунктів на території Одноробівської сілької ради Золочівського району Харківської області (а.с. 14).

Згідно із розпорядженням Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 23 березня 2009 року № 76 (зі змінами внесеним розпорядженням №292 від 03.08.2015) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та складення державних актів на право власності на земельні ділянки членам ФГ Гур`єва В.А. на території Одноробівської сільської ради Золочівського району Харківської області була затверджена та передано у власність членам ФГ Гур`єва В.А. , в тому числі - ОСОБА_2 земельну ділянку площею 5,6891 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , із земель, які були надані в користування ОСОБА_6 на підставі державного акту на право постійного користування серії НОМЕР_2 , розташованих за межами населених пунктів на території Одноробівської сілької ради Золочівського району Харківської області (а.с. 15-16, 17).

З довідки Золочівського районного відділу земельних ресурсів Харківського обласного ГУ земельних ресурсів від 16.10.2007 № 2196 вбачається, що земельній ділянці № НОМЕР_3 , площею 5,6891 га, присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 18).

Відповідно до постанови приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області Ахадової А.Ю. кизи про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.12.2018 дружина спадкодавця ОСОБА_1 прийняла спадщину за законом після померлого чоловіка ОСОБА_2 .. Свідоцтво про право на спадщину стосовно земельної ділянки, що належала ОСОБА_2 не може бути видано, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності на земельну ділянки (а.с. 19-20).

Із спадкової справи № 2/2011, відкритої після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що єдиним спадкоємцем, який подав заяву про прийняття спадщини, є ОСОБА_1 , дружина спадкодавця. Всі інші спадкоємці відмовилися від спадщини (а.с. 63-114).

Таким чином, позивач ОСОБА_1 є єдиними спадкоємцем, який прийняв спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , але оформити у нотаріуса свої спадкові права на земельну ділянку площею 5,6891 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , із земель, які були надані в користування ОСОБА_6 на підставі державного акту, не має можливості, у зв`язку з тим, що на вказану земельну ділянку відсутній правовстановлюючий документ.

Розглядаючи вимогу позивачки про визнання за нею права на завершення приватизації та отримання на своє ім`я правовстановлюючого документа на вказану земельну ділянку суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В ч. 1,3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Суд при розгляді справи також враховує роз`яснення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16 травня 2013 р. № 24-753/0/13 ( п. 3.5), згідно з яких, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч.3 ст. 116 ЗК).

Згідно з вказаного роз`яснення визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

За таких обставин, суд вважає, що позивачка прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали останньому включно з правом на завершення приватизації земельної ділянки.

У зв`язку із цим, вимогу позивачки про визнання за нею права на завершення приватизації земельну ділянку площею 5,6891 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2 слід задовольнити, надавши їй право на отримання правовстановлюючого документа на вказану земельну ділянку на своє ім`я.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4-5, 7, 10, 12-13, 77-81, 95, 141, 235, 258, 259, 263- 265, 272, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації земельної ділянки - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації земельної ділянки площею 5,6891 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення сільськогосподарського виробництва, яка за життя була розпочата спадкодавцем, з правом реєстрації права власності на вказану земельну ділянку на її ім`я, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Золочівської селищної об`єднаної територіальної громади Золочівського району Харківської області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Золочівський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст. 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються наступні реквізити сторін та інших учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

відповідач - Золочівська селищна рада Золочівського району Харківської області, місцезнаходження: 62203, Харківська область, Золочівський район, смт Золочів, вул. Центральна, буд. 13-а, ЄДРПОУ 25175462.

Суддя О.О. Квітка


  • Номер: 2/622/340/19
  • Опис: визнання в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної діялнки
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 622/723/19
  • Суд: Золочівський районний суд Харківської області
  • Суддя: Квітка О.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.06.2019
  • Дата етапу: 06.08.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація