Судове рішення #8098732

                                                                           

                                                                                                                     Справа № 2а-568/09

                                                           П О С Т А Н О В А

                                                  І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

    13  липня 2009 року                                        Ново азовський  районний суд

                                                                                                 Донецької області

у складі: головуючого судді                                                 Преснякової А.А.                                        

                при секретарі                                                          Мірошниченко Т.М.

         

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоазовськ адміністративну справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації  про  стягнення  недоотриманих виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,

                                                              в с т а н о в и в:

        Позивачка 29.04.2009 року звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, вказуючи, що вона є матір’ю дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у  зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем їй було призначено  щомісячну допомогу по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку з 23 листопада 2007 року, яку вона отримує у розмірі 130 гривень, але розмір вказаної допомоги  нижче суми, яка їй повинна виплачуватись згідно ст.43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” , якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Вважає, що розмір недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з  23 листопада 2007 року по  31 груденя 2008 року складає 6230 грн.71 коп. Просить  стягнути з  відповідача  недоотриману допомогу  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з відповідача  6230,71 грн.

       В судове засідання позивачка не з’явилась, надала суду заяву, в якій просить розглянути справу у її відсутність, свої позовні вимоги підтримала.

      Представник відповідача в судове засідання не з»явився, просить справу розглянути у відсутності представника відповідача, були надані письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволені позовних вимог у зв’язку з тим, що  позивач пропустив строк звернення до суду з вимогами щодо стягнення сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.

      За таких обставин , суд визнав можливим розглянути справу за відсутності сторін та на підставі  наявних доказів у справі.

    Суд, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає  частковому  задоволенню з наступних підстав.

       Судом встановлено, що позивачка є матір’ю дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з чим отримує допомогу  по догляду за дитиною до трьох років з 23.11.2007 року по теперішній час  в розмірі 130,64 грн., згідно довідки  відповідача (а/с 14).

        Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.          ( Частина перша статті 15 в редакції Закону № 107-VI ( 107-17 ) від 28 грудня 2007 ).

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"  та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У зв'язку з цим, Рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 9 липня 2007р. визнано такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" :

- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2007 року по 31 грудня 2007  року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що  покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, передбачений статтею 99 КАС України, оскільки протиправні дії відповідача, які виразились у виплаті позивачу допомоги у меншому розмірі, тривали з 23 листопада 2007 року до 31 грудня 2007 року, тобто має місце тривале порушення.

Отже сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає  328 грн. 30 коп. із розрахунку:

з  23  листопада 2007 року (532:30х8=141,86 грн.); грудень 2007 року-532 грн. З 23.11.2007року по 31 грудня 2007 року позивачці було виплачено 165,48 грн. Усього не доплачено на загальну суму  328 грн.30 коп. 

          Згідно частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

          Позивачка сплатила судовий збір в сумі 62,31 грн. та 3,40 грн. (а/с 2, 4).

          Судовий збір відповідно до підпункту “а” пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” та підпункту 3 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства складає 1 відсоток від ціни позову, але не більше 1700 грн., тобто 3,40 грн. та 3 грн. 28 коп.        

           Керуючись  ст.ст.9,11,12,86,159,160,162,163,186 КАС України, Конституцією України, суд,

                                                 П О С Т А Н О В И В:

    Адміністративний позов  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської райдержадміністрації  задовольнити частково.

Зобов’язати  Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації  здійснити донарахування за рахунок Державного бюджету України  ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до ст. 15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року за період з 23.11.2007 по 31.12.2007 року у розмірі 328 (триста двадцять вісім) гривень 30 коп. та забезпечити її виплату.

           В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

           Стягнути з місцевого бюджету Новоазовської міської ради  на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі – 6 (шість) гривень 68 коп.        

         Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

        Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суд першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

    Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

    Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

              Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація