- позивач: Краматорський міський Центр зайнятості
- відповідач: Каспрук Оксана Борисівна
- заінтересована особа: Краматорський міський Центр зайнятості
- заявник: Каспрук Оксана Борисівна
- позивач: Краматорський міський центр зайнятості
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер 234/19888/18
Номер провадження 22-ц/804/2427/19
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
23 серпня 2019 року м. Бахмут
Суддя Донецького апеляційного суду Гапонов А.В., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17 липня 2019 року у цивільній справі за позовом Краматорського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійне навчання, -
В С Т А Н О В И В:
17 липня 2019 року рішенням Краматорського міського суду Донецької області (повний текст якого було складено 26 липня 2019 року) позовні вимоги Краматорського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійне навчання задоволено повністю.
19 серпня 2019 року на вказане рішення ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу за допомогою системи «Електронний суд» до Донецького апеляційного суду.
20 серпня 2019 року справу витребувано з Краматорського міського суду Донецької області.
22 серпня 2019 року справа надійшла до суду апеляційної інстанції.
По справі не можливо відкрити апеляційне провадження з наступних підстав.
Статтею 356 ЦПК України передбачено форму і зміст апеляційної скарги, зокрема частинами 1 та 3 передбачено, що апеляційна скарга подається в письмовій формі та підписується особою, яка її подає, або представником такої особи.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції за допомогою системи «Електронний суд».
Відповідно до частин 1, 4 та 8 ст.14 ЦПК України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Як вбачається з апеляційної скарги, вона сформована в системі «Електронний суд», тобто скріплена електронним цифровим підписом апелянта.
Разом з тим, відповідно до пункту 15.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Відповідно до положень статті 261 ЦПК України разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження суд апеляційної інстанції надсилає копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів учасникам справи.
Отже, враховуючи, що у разі відкриття апеляційного провадження копія апеляційної скарги з додатками має бути направлена поштою позивачу, та відомості щодо його реєстрації в системі «Електронний суд» відсутні, ОСОБА_1 необхідно надати апеляційну скаргу в паперовому вигляді, скріплену її підписом, з доданими до апеляційної скарги матеріалами, а також копії апеляційної скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, до матеріалів апеляційної скарги долучено клопотання ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору на підставі п.п. «в» п.2 ч.1 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, чи звільнити від сплати такого при цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, в силу статті 12 ЦПК України повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Зокрема, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однак як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у даній справі перебуває у процесуальному статусі відповідача, отже вказана норма не підлягає до застосування.
Відповідно до п.29 Постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно ст. 10 ЦПК України (в редакції 2014 року, що кореспондується зі ст.12 чинного ЦПК України) повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Основна умова, за якою може мати місце відстрочка чи розстрочка, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений суду достовірними доказами.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Креуз проти Польщі" (Case of Kreuz v. Poland)" від 19.06.2001 року окремо наголосив, що "характеристики судового провадження, як справедливість, відкритість та невідкладність, насправді не мають жодної цінності, якщо таке провадження передусім не порушено. І в цивільних справах навряд чи можна уявити верховенство права без можливості мати доступ до суду".
Проте, Європейський суд з прав людини при розгляді справ, пов`язаних із необхідністю сплати судового збору виходить з того, що положення пункту 1 статті 6 про виконання зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (Рішення Європейського суду з прав людини "Справа Ейрі" від 09.10.1979 року).
Отже, обов`язок доведення існування обставин, що свідчать про скрутний матеріальний стан заявника для цілей відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони покладається саме на заявника. Доводи про відсутність можливості сплати коштів самі по собі не можуть бути підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки заявник має не лише навести обставини, які свідчать про його скрутне матеріальне становище, але й подати до суду відповідні докази.
Дослідивши клопотання відповідача, суд встановив, що ОСОБА_1 не надано суду належного та допустимого доказу на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору.
Таким чином, відповідно до ч.1, п/п 6 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Крім того, відповідно до ч.1, п/п 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір в розмірі: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Позов подано до суду у грудні 2018 року.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для працездатних осіб 1762,00 гривні.
При подачі позовної заяви позивачем було сплачено 1762,00 гривні (а.с.1).
Враховуючи наведене, за подання апеляційної скарги необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 2643 грн. (1762,00 ?150%).
Однак, матеріали апеляційної скарги не містять документу, що підтверджує сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
А тому ОСОБА_1 пропонується сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2643 грн.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами:
Отримувач коштів Бахмутське УК/м. Бахмут/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37868870
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача 34313206080033
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, тобто апеляційну скаргу необхідно залишити без руху та надати строк десять днів з дня вручення ухвали апеляційного суду для сплати судового збору в розмірі 2643 грн та надання апеляційної скарги в паперовому вигляді, скріпленої підписом апелянта з доданими до апеляційної скарги матеріалами, а також копій апеляційної скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи.
Отже, для усунення вищезазначених недоліків, відповідачці ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2643 грн. на вказані вище реквізити;
- надати суду апеляційну скаргу в паперовому вигляді, скріплену підписом апелянта з доданими до апеляційної скарги матеріалами;
- надати суду одну копію апеляційної скарги та доданих письмових матеріалів.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 185, ч. 2 ст. 357 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17 липня 2019 року відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17 липня 2019 року - залишити без руху.
Надати ОСОБА_2 строк десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.
Роз`яснити ОСОБА_2 , що в разі не усунення недоліків апеляційної скарги у десятиденний строк з дня вручення копії ухвали суду, апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута.
Суддя Донецького апеляційного суду А.В. Гапонов
- Номер: 2/234/886/19
- Опис: про стягнення витрат на професійне навчання
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 234/19888/18
- Суд: Краматорський міський суд Донецької області
- Суддя: Гапонов А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.12.2018
- Дата етапу: 07.02.2019
- Номер: 2-п/234/23/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву про перегляд заочного рішення
- Номер справи: 234/19888/18
- Суд: Краматорський міський суд Донецької області
- Суддя: Гапонов А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2019
- Дата етапу: 02.04.2019
- Номер: 2/234/2070/19
- Опис: про стягнення витрат на професійне навчання
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 234/19888/18
- Суд: Краматорський міський суд Донецької області
- Суддя: Гапонов А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.04.2019
- Дата етапу: 30.09.2019
- Номер: 22-ц/804/2427/19
- Опис: Апеляційна скарга Каспрук О.Б. на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17.07.2019 року по цивільній справі за позовом Краматорського міського центру зайнятості до Каспрук О.Б. про стягнення витрат на професійне навчання
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 234/19888/18
- Суд: Донецький апеляційний суд
- Суддя: Гапонов А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.08.2019
- Дата етапу: 13.09.2019