ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
10.12.2009 справа № 5020-2/329
За позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
(99011, АДРЕСА_1)
до Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго”
(99040, Севастополь, вул. Хрустальова, 44)
про спонукання виконати певні дії
Суддя Шевчук Н.Г.
Представники сторін:
позивача –ОСОБА_2, довіреність № 3019 від 02.10.2009;
відповідача –не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі –Підприємець) звернувся у господарський суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго»(далі –ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»), в якому з урахуванням заяви про зміну предмету позову просить встановити договірні величини споживання електричної енергії і граничні величини електричної потужності на 2010 рік на рівні заявлених позивачем договірних величин у Додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії і потужності»до договору №3936 від 30.11.2006 (арк.. с. 2-3, 23).
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на статті 15, 16. 651 Цивільного кодексу України. статті 39, 188 Господарського кодексу України, пункт 4.2 Правилами користування електричною енергією, наявність укладеного сторонами договору на постачання електричної енергії, а також тим, що заявлені ним на 2010 рік величини споживання електричної енергії і граничні величини електричної потужності не перевищують величини, які були встановлені обома сторонами у Додатку №1 до договору на 2009 рік, і ухиленням відповідача від узгодження у встановленому законом порядку узгодити зміни до договору на постачання електричної енергії в частині Додатку №1.
Клопотання позивача про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»відключати належні ОСОБА_1 об’єкти від електропостачання до прийняття судом рішення за позовом ТОВ «ПКФ «ГорСевМолПром»до ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»про узгодження обсягів постачання електричної енергії на 2010 рік і набрання ним законної сили суд з огляду на приписи статтей 66, 67 Господарського процесуального кодексу України залишив без задоволення, оскільки заявлені у клопотанні заходи не пов’язані з предметом спору і підстави вважати, що невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання
Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що спростовують позовні вимоги.
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України спір розглядається за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
Відносини електроенергетики в Україні регулюються Законом України «Про електроенергетику», Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.99 № 441 (із змінами та доповненнями) (далі –Порядок), та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 (із змінами та доповненнями) (далі –Правила).
Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України, частини першої статті 26 Закону України «Про електроенергетику»споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Пунктом 7 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 №441 (в редакції постанови від 09.04.2002 №475 із змінами та доповненнями), встановлено, що місцеві енергопостачальні організації до початку наступного року в обумовлені договорами про постачання електричної енергії терміни узгоджують з усіма споживачами, крім населення, обсяги очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік за місяцями (кварталами). Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюються додатком до договору як договірні величини. У разі потреби місцеві енергопостачальні організації можуть вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів електроспоживання.
Договір про постачання електричної енергії згідно пункту 1.2 Правил –це домовленість двох сторін (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом і споживач), що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час продажу постачальником за регульованим тарифом електричної енергії споживачу за тарифами, які регулюються відповідно до законодавства України;
договірна величина споживання електричної енергії –це узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;
договірна потужність –це узгоджена із споживачем на розрахунковий період відповідно до нормативних актів та зазначена у договорі гранична величина сумарної споживаної електричної потужності в періоди максимального навантаження енергосистеми, яка встановлюється для окремої площадки вимірювання потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50000 кВт·год. і більше, що не має спільної з іншими площадками вимірювання споживача технологічної електричної мережі;
дозволена потужність –це величина потужності, яку електропередавальна організація дозволила споживачу для використання за кожною окремою площадкою вимірювання на підставі нормативно-технічних документів відповідно до умов договору.
Пунктам 4.2 та 4.3 Правил встановлено, що відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом у термін, обумовлений договором.
Пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії. У разі потреби постачальник електричної енергії може вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів споживання.
Розмір очікуваного споживання електричної енергії визначається та вказується для кожної площадки вимірювання.
У разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений договором термін розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником електричної енергії за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року.
Узгоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору як договірні величини.
Граничні величини споживання електричної потужності для споживача визначаються постачальником електричної енергії за регульованим тарифом у порядку, передбаченому законодавством України та зазначеному у договорі про постачання електричної енергії між споживачем та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
За своєю правовою природою узгодження сторонами по договору обсягів постачання електричної енергії та потужності на наступний рік, яке оформлюється додатком до договору як договірні величини, є зміною умов договору в частині встановлення договірних величин споживання електроенергії і потужності.
Порядок зміни господарських договорів регулюється нормами статті 188 Господарського кодексу України, якими встановлено, що зміна або розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»та Підприємцем укладений Договір на постачання електричної енергії №3936 від 30.11.2006, який відповідно до умови пункту 9.4 є діючим на теперішній час (арк.. с. 7-15).
Пунктами 5.1, 5.2 Договору сторони встановили, що для визначення договірних величин споживання електроенергії і потужності на наступний рік Споживач не пізніше 1 жовтня поточного року надає Постачальнику відомості про розміри очікуваного споживання електричної енергії (додаток «Обсяги постачання електричної енергії споживачу і субспоживачу»).
За супровідним листом №32 від 24.09.2009 Підприємець направив на адресу ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»для підписання два екземпляри Додатку №1 до Договору №3936 «Обсяги постачання електричної енергії споживачам і субспоживачам»(арк.. с. 16).
ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»листом від 05.10.2009 з посиланням на пункт 4.2 Правил повідомив про відсутність можливості встановити на 2010 рік заявлену Підприємцем величину споживання електроенергії, мотивуючи цю відмову тим, що заявлена споживачем величина перевищую фактичну електроспоживання у 2009 році. Цим же листом відповідач повідомив про встановлення позивачу на 2010 рік договірних величин споживання електроенергії по фактичному обсягу споживання у відповідні періоди 2009 року (арк.. с. 17).
Суд також встановив, що Підприємцем у направленому на адресу ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»проекті Додатку №1 від 24.09.2009 до Договору на постачання електричної енергії №3936 від 30.11.2006 (арк.. с. 14) заявлені обсяги поставки електричної енергії і потужності на рівні, який не перевищує договірні величини електроспоживання, які були встановлені сторонами у Додатку №1 до Договору на 2009 рік (арк.. с. 15), а саме: заявлені споживачем на 2010 рік обсяги електроспоживання зменшені у порівнянні з договірними величинами на 2009 рік.
ВАТ «ЕК «Севастопльенерго»не довів, що наявні у нього виробничі можливості не дозволяють прийняти пропозицію споживача.
Окрім того, вказані відповідачем у листі №32 від 24.09.2009 мотиви відмови узгодити направлений Підприємцем Додаток №1 до договору суперечать положенням пункту 4.2 Правил, якими визначено, що обсяги споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником електричної енергії за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року у разі ненадання споживачем зазначених відомостей щодо очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік у встановлений договором термін розмір.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Витрати позивача по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 75, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Вважати договірні величини споживання електричної енергії і граничні величини електричної потужності на 2010 рік по договору №3936 від 30.11.2006 між Відкритим акціонерним товариством «Енергетична компанія «Севастопольенерго»та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 встановленими в редакції Додатку №1 «Обсяги поставки електричної енергії і потужності», підписаного Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 24.09.2009.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, код ЄДРПОУ 05471081, відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (99011, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 відомості про рахунки в установах банків відсутні) витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн (вісімдесят п’ять грн) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн (двісті тридцять шість грн).
Суддя підпис Н.Г.Шевчук
Рішення оформлено відповідно
до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України
і підписано 15.12.2009.