Справа № 2-ц-1287/2009 Категорія ЦП: 36
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2009 року Белградський районний суд Одеської області в складі: головуючого - судді Кодінцевої С.В. за участю секретаря - Бочковар Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Болград, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Голицької сільської ради Белградського району Одеської області, ОСОБА_3 про надання додаткового строку на прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просить рішенням суду надати йому додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_4, який на підставі заповіту від 31 липня 2005 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Голицької сільської ради Белградського району Одеської області та зареєстрованого у реєстрі за № 91, заповів все своє майно ОСОБА_2 Позивач мотивує свої вимоги тим, що своєчасно не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, так як не був обізнаний про існування шестимісячного строку на звернення до нотаріальної контори. Вважав, що в зв'язку з тим, що він, позивач звертався до сільської ради з питання отримання довідок, отримав врожай з батьківської земельної ділянки, тобто фактично вступив у розпорядження спадковим майном та йому не потрібно звертатися з заявою до нотаріальної контори.
Крім того, позивач посилається на те, що в свідоцтві про його народження його прізвище зазначено «Іваногло», а в документах батька прізвище значиться «Іваноглов», в зв'язку з чим просить встановити факт родинних відносин між ним та батьком.
Позивач в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про що в справі є відповідні докази (ас.28). Надав до суду заяву, з проханням розглянути справу без його участі (а.с.29).
Відповідач - Голицька сільська рада Белградського району Одеської області в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи сповіщався відповідно до чинного законодавства. Позов визнає, просить суд справу розглянути у відсутності свого представника, про що надав до суду заяву (а с. 24).
Відповідач - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином (ас.28). Надав до суду заяву, з проханням розглянути справу без його участі (ас.30).
Ніхто із спадкоємців, протягом 6-ти місяців з дня смерті ОСОБА_4 із заявою, про прийняття відкритої спадщини, в нотаріальну контору не звернувся, що підтверджується довідкою Белградської державної нотаріальної контори Одеської області від 17.10.2009 року за № 1212/01-14 (а.с.32).
Позов підлягає задоволенню.
Встановлено, що 19 лютого 2009 року помер ОСОБА_4, що підтверджується актовим записом про смерть № 5 від 20.02.2009 року, складеним Голицькою сільською радою Белградського району Одеської області (ас. 19) та видано свідоцтво про смерть серії І-ЖД № 164734 (ас.7). Після його смерті відкрився спадок, який згідно залишеного ним заповіту від 31.07.2005 року, посвідченого в.о. секретаря виконавчого комітету Голицької сільської ради Белградського району Одеської області (а. с. 8), фактично прийняв позивач - ОСОБА_2, проте у встановлений законом строк він заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подав через свою юридичну непоінформованість.
Відповідно до довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Кара-Марин» від 07.09.2009 року за № 272 ОСОБА_2 отримав врожай по земельному паю ОСОБА_4 (ас. 10).
З довідки № 400 від 08.09.2009 року, виданою виконавчим комітетом Голицької сільської ради Белградського району Одеської області вбачається, що померлий ОСОБА_4 постійно проживав та був зареєстрований (прописаний) в будинку № 15 по вулиці Річній в с. Голиця Белградського району Одеської області. ОСОБА_5 ОСОБА_6 шляхом постійного проживання зі спадкодавцем своєчасно прийняв спадщину, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_4 (а.с.11).
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами України справ про спадкування" від 24.06.1983 року № 4 заяви по спорах про спадкове майно, в тому числі заяви про продовження строку на прийняття спадщини, розглядаються за правилами позовного провадження.
Згідно п. 4 вищевказаної постанови, передбачений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску.
Таким чином, на підставі вищевикладених письмових доказів, суд приходить до висновку щодо поважності причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини та вважає за необхідне встановити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.
При таких обставинах суд вважає, що вимоги позивача щодо надання додаткового строку на прийняття спадщини є обґрунтованими і відповідно до ст. ст. 1233, 1272 ЦК України підлягають задоволенню.
В зв'язку з розбіжностями в написанні прізвища позивача «Іваногло» та батька «Іваноглов» виникла потреба в судовому порядку встановити факт родинних відносин.
Так, в свідоцтві про смерть батька серії І-ЖД № 164734 (ас.7) та в запису акта про смерть № 5 від 19.02.2009 року, складеного Голицькою сільською радою Белградського району Одеської області (а с. 19), на підставі якого видавалося свідоцтво про смерть, його прізвище зазначено «Іваноглов». Заявником при реєстрації смерті був ОСОБА_2.
Факт родинних відносин між батьком ОСОБА_2 ви м ОСОБА_7 та сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується свідоцтвом про народження сина серії ЯК № 415358, виданого Голицькою сільською радою Белградського району Одеської області (а с. 6) та записом акта про народження № 83 від 06.11.1954 року, складеного Голицькою сільською радою Белградського району Одеської області (ас. 19), де в графі «Відомості про батьків» - значиться батько «Иваногло Захарий Ильич», мати «Иваногло Мария Васильевна» (російською мовою). В графі 17 «Прізвище, ім'я, адреса заявника ...» значиться «Иваногло Захарий».
З Форми 1, на підставі якої видавався паспорт позивачу в графі 5, 6 «Прізвище, ім'я, по батькові батька та матері, місце проживання» вбачаються відомості про батьків: ОСОБА_4, ОСОБА_8, с Голиця, вул. Річна, № 1 (ас. 12).
Заповіт від 31.07.2005 року був складений «Іваногловим» ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкав за адресою: вул. Річна, № 15 в с Голиця Белградського району Одеської області на ім'я «Іваногло» ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а с. 8).
Виконавчим комітетом Голицької сільської ради Белградського району Одеської області було видано довідку № 400 від 08.09.2009 року, про те, що «померлий ОСОБА_4 постійно проживав та був прописаний в селі Голиця Белградського району Одеської області по вулиці Річній № 15 по день смерті. ОСОБА_5 ОСОБА_6 прийняв спадщину шляхом спільного проживання зі спадкодавцем» (ас. 11).
За таких обставинах суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача щодо встановлення факту родинних відносин є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1233, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 131, 209, 212-215, 218, п. 5 ст. 234, 294 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Голицької сільської ради Белградського району Одеської області, ОСОБА_3 про надання додаткового строку на прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Надати ОСОБА_2 додатковий строк - три місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_4, померлого 19 лютого 2009 року.
Вважати встановленим факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 доводиться рідним сином ОСОБА_4, померлого 19 лютого 2009 року.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.