Справа № 2а-429/09
ПОСТАНОВА
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
21 вересня 2009 р. м. Алчевськ
Алчевський міський суд Луганської області в складі:
Головуючого судді Павлової З.М.
При секретарі Шапор С.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Алчевської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та про зобов'язання сплати недорахованої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Алчевської міської ради про визнання дій відповідача неправомірними при нарахуванні і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка просить суд: зобов'язати відповідача сплатити заборгованість по виплатах вказаної допомоги за 2007 - 2008 роки в сумі 9316, 8 грн.
В судове засідання позивачка ОСОБА_3 .Т.М. не з'явилася, надавши суду заяву в якій позов підтримує та просила його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надавши суду заяву з проханням розглянути позов без її участі, а також надіславши суду письмове заперечення, згідно з яким, позовні не визнається відповідачем в повному обсязі, оскільки УПСЗН нараховувало та виплачувало позивачці суми одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності норм чинного законодавства, а саме: ОСОБА_4 України «Про державний бюджет України на 2007 рік». ОСОБА_4 України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Постановами Кабінету Міністрів від 22.02.2008 р. року № 57 та від 27.12.2001 р. № 1751
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
ОСОБА_3 є матір'ю сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, вона є застрахованою у системі загальнообов'язкового соціального страхування, а тому правовідносини, що склались між сторонами регулюються ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням ».
Відповідно до статті 42 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням ». право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, іншій родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки. Статтею 43 цього ж ОСОБА_4 визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 56 ОСОБА_4 України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідно до ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленому для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, застрахованих у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 статті 71 ОСОБА_4 України від 19.12.2006 р. «Про державний бюджет на
2007 рік» дія статті 43 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » зупинена на 2007 рік.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 року положення абзацу 3 частини 2 статті 56 та пункту 7 статті 71 ОСОБА_4 України «Про державний бюджет на 2007 рік» були визнані неконституційними. Відповідно до ст. 152 Конституції України з моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність з дня ухвалення рішення, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію статей 41. 43 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки ж позивачка звернулася до Алчевського міського суду з вищевказаним позовом тільки 30 березня 2009 року, то. суд звертає увагу, що згідно ст. 99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи встановлюється річний строк.
Ст. 100 КАС України передбачає, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. В своїх письмових запереченнях відповідач наполягає на відмові у поновленні процесуального строку звернення позивача до суду.
Що стосується вимог позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною за
2008 рік, то вони є необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до Розділу 2 ОСОБА_4 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» .пункт 23, у ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у етапі 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції:
«Допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» викладений в наступній редакції:
«Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсоткам, з 1 січня 2009 року -75 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Згідно п.24 ОСОБА_4 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», у ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» статті 40-44 виключені.
Таким чином, з 01.01.08 р. є чинною норма ОСОБА_4, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», функції по виплаті допомоги по догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету. Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 із змінами внесеними постановою Кабінету міністрів України від 22.02.08 р. № 57.
Відповідно до цієї постанови з 01.01.08 р. і застрахованим і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН. За порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. № 256 виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років».
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10 рп/2008 визнані такими, що не відповідають не Конституції України положення зокрема пунктів 24-34 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ОСОБА_4 України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому, п.23 неконституційним визнаний не був.
Тобто ст. 43 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» є чинною, але також є чинними вказані норми ОСОБА_4 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Згідно статті 2 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик.
При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі-Фонд). За частиною 3 статті 9 вказаного ОСОБА_4 Фонд є некомерційною самоврядною організацією.
Частиною 1 статті 19 вказаного ОСОБА_4 передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників - роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбаченим цим ОСОБА_4.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Постанови КМУ № 32 від 16 січня 2007 року у 1 кварталі 2007 року виплачував спірну допомогу за рахунок субвенції, що перераховувались УПСЗН на рахунки Фонду . а починаючи з 2 кварталу 2007 року не здійснює ці виплати. З цього часу страхувальники не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З прийняттям змін у законодавстві, що регулює правовідносини, які виникли між сторонами, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до 3 -х років застрахованим особам. Спірна допомога виплачується за рахунок держави.
ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції ОСОБА_4 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у часі прийняті пізніше за ст.43 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», вони повністю узгоджуються з іншими нормативним актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому, аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, суд вважає необхідним в даному випадку застосувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст.15 ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Тобто у 2008 році відповідач нараховував та сплачував позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у відповідності з нормами чинного законодавства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 19.22.152 Конституції України , Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», «Про державний бюджет на 2007-2008 роки», ст.ст. 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.