Справа № 2-ц-361/09 Категорія ЦП: 23
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1В,
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 року м. Болград
Белградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кодінцевої С.В.,
за участю секретаря - Бочковар Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Болград цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» в особі Болградського району електричних мереж (надалі ВАТ «ЕК Одесаобленерго») про оскарження донарахованої суми збитків, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вищеназваним позовом, на обґрунтування якого зазначає, що 24.11.2008 року допустив порушення Правил користування електричною енергією для населення (надалі ПКЕЕН) у вигляді підключення фазного проводу лінії електропередачі на після обліковий автомат, що було виявлено рейдовою бригадою відповідача та зафіксовано ОСОБА_3 № 0072380, чим завдав збитків відповідачу у розмірі
1. 1 181 грн. 93 коп., які ним були відшкодовані у повному обсязі. Проте, 29 січня 2009 року Белградським РЕМ було припинено електропостачання у домоволодіння позивача, в зв'язку з невиконанням акту-вимоги від 27.11.2008 року, проведено донарахуння до акту № 0072380 від 24.11.2008 року та зобов'язано сплатити суму завданих збитків у розмірі
2. 2 181.05 грн. з часу виявлення порушення ПКЕЕ та складення акту 24.11.2008 до часу відключення домоволодіння позивача від електропостачання 29.01.2009 року, з чим позивач не погоджується та оскаржує зазначену суму збитків.
Позивач, в судовому засіданні підтримав свій позов. Не заперечував, що дійсно допустив порушення Правил користування електричною енергією для населення шляхом підключення фазного проводу лінії електропередачі на після обліковий автомат, що було зафіксовано актом № 0072380 від 24.11.2008 року та в зв'язку з чим, суму збитків у розмірі 1 818 грн.93 коп. - повністю відшкодував. Донарахування до акту у розмірі 2 182 грн. 05 коп. - не визнає та вважає дії відповідача незаконними, оскільки за допущене порушення ПКЕЕ та спричинені цим порушенням збитки він вже розрахувався, а заміна вводу в домоволодіння від ізолятора ВЛ - 0.4 кВ до електролічильника, від основної опори, що було зазначено в акті-вимоги мало бути здійснено відповідачем.
В судове засідання 15.10.2009 року не прибув, подав заяву про проведення судового засідання у його відсутність (а. с. 112).
Представник позивача, за усною заявою - ОСОБА_4, позовні вимоги підтримав та надав пояснення з підстав зазначених в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо вимоги позивача, посилаючись на те, що останній не виконав акту-вимоги від 27.11.2008 року, в зв'язку з чим було проведено донарахування суми збитків до акту № 0072380 від 24.11.2008 року у сумі 2 182.05 грн., які мають бути сплачені позивачем.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, показання свідків, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_2 є обґрунтованою і підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач є споживачем Белградського РЕМ, структурної одиниці ВАТ «ЕК Одесаобленерго», так як його будинок № 12 по вулиці Ворошилова в с Дмитрівка Белградського району Одеської області підключений до електромережі, належної відповідачу, що підтверджується договором про користування електричною енергією, укладеним сторонами, на підставі якого на ім'я позивача в Белградському РЕМ відкритий особовий рахунок № 2124/1707. Відповідно до умов укладеного договору, позивач, при використанні електричної енергії, повинен був дотримуватися вимог Правил користування електричною енергією для населення.
В судовому засіданні було встановлено та сторонами не заперечувалося, що рейдовою бригадою відповідача було виявлено без облікове споживання електричної енергії позивачем, тобто виявлено порушення ПКЕЕН, що було зафіксовано ОСОБА_3 № 0072380. Відповідачем нараховано, а позивачем сплачено суму збитків, завданих без обліковим споживанням електричної енергії у розмірі 1 181 грн. 93 коп., про що свідчать квитанції (ас. 19, 28).
28 січня 2009 року відповідачем було встановлено, що виявлене ним порушення ПКЕЕН у листопада 2008 року, на підставі якого було складеного Акт-вимогу від 27.11.2008 року про «заміну вводу від ізолятора ВЛ-0, 4 кВ до електролічильника виконати кабелем від основної опори» - позивачем усунено не було і без складання акту відповідач провів донарахування збитків у розмірі 2 182.05 грн. та відключив домоволодіння позивача від електропостачання. Цих обставин сторони не заперечували.
Взаємовідносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - Правила).
Правила обов'язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності (абзац другий пункту 1 Правил).
Положеннями пункту 48 Правил встановлено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством, зокрема, за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку
Статтею 27 Закону від 16 жовтня 1997 p. N 575/97-ВР "Про електроенергетику", якою встановлено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику, визначено, що правопорушеннями в електроенергетиці, є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Згідно з вимогами ст. 26 зазначеного Закону, п.п. 42, 48 Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99р. № 1357, споживач енергії зобов'язаний узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії і несе відповідальність за порушення його умов та правил користування електричною енергією(у т.ч.3а споживання електричної енергії без приладів обліку) згідно із законодавством України.
Абзацами першим та третім пункту 53 Правил, передбачено, що у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника Споживач має право внести до акта свої зауваження.
На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача
Відповідно до п. 4 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 p. N 122 - обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ. Пунктом 6 зазначеного Порядку передбачено, що лише на підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати.
Згідно до п. 53 вищевказаних Правил, п. 5 Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил, затвердженої постановою ОСОБА_5 коміссії регулювання електроенергетики України від 22.11.99р. № 1416(чинних на час виникнення спірних правовідносин), розмір завданих електропостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії, за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що кожний факт порушення Правил користування електричною енергією підтверджується актом. Судом встановлено, що такий акт про порушення Правил відповідачем 27.01.2009 року складений не був. Крім того відповідач нарахував збитки за порушення виявлене ним у позивача у листопаді 2008 року.
Лише на підставі акту енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, та лише акт є підставою для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків (ОСОБА_5 комісії регулювання електроенергетики, від 04.10.2007, № 5861/11/17-07 «Щодо визначення розміру шкоди, порядку визначення розміру коштів, належних до оплати, здійснення платежів у разі порушення споживачем правил користування електроенергією»).
ОСОБА_3 відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області № 05/11-0435 від 10.09.2009 року (ас. 103-105) встановлено, що:
- ввід від проміжної опори ПЛ 0.4 кВ до комутаційного апарата споживача виконано кабелем, ввід знаходиться на балансі Белградського РЕМ.
• - у разі виявлення порушень ПКЕЕН заміна вводу в домоволодіння від ізолятора ПЛ 0.4 кВ до електролічильника не повинна покладатися на споживача який скоїв порушення.
• - складання представниками Белградського РЕМ акту № 0072380 від 24.11.2008 року є правомірним.
• - донарахування збитків 29.01.2009 року до акту № 0072380 від 24.11.2008 року -не правомірне, оскільки порушення ПКЕЕН в частині без облікового споживання електричної енергії було припинено на момент складання акту № 0072380 від 24.11.2008 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо проведення 29.01.2009 року донарахування до акту № 0072380 від 24.11.2008 року на суму 2 182.05 грн. - не відповідали чинному законодавству, а вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Викладене підтверджується:
актом про порушення Правил користування електричною енергією для населення
№ 0072380 від 24.11.2008 року (ас.24-25);
актом-вимогою без номеру від 27.11.2008 року (ас. 13);
протоколом № 75 від 26.11.2008 року засідання комісії по розгляду акта № 0072380
від 24.11.2008 року (а.с.26);
розрахунком кількості недорахованої електроенергії та її вартості № 3 за період з
22.10.2008 року по 24.11.2008 року (а.с.23);
поясненням контролерів ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 від 04.02.2009
року;
договором про погашення заборгованості № 73 від 27.11.2008 року (а.с.20);
квитанціями про сплату заборгованості (а. с. 19, 28);
завданням № 11711 від 27.11.2008 року про перевірку виконання акту - вимоги
(ас.29);
актом пломбування № 5357 від 28.01.2009 року (ас.30);
рахунком № 4 від 29.01.2009 року (донарахування до акту № 0072380 від
22.11.2008 року) на суму 2 182.05 грн. (ас. 14);
договором № 2124/1707 про користування електричною енергією з побутовим
споживачем ОСОБА_2 від 16.11.2005 року (а.с.40-41).
акт ОСОБА_3 відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за
режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області № 05/11-
0435 від 10.09.2009 року (ас. 103-105)
Керуючись ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», п.42, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою KM України за № 1357 від 26.07.1999 року, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 року за № 562 (з останніми змінами від 18.12.2008 року № 1384), ст.ст. 10, 11, 60, 61, 131, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» в особі Белградського району електричних мереж про оскарження суми збитків - задовольнити.
Визнати дії відповідача, що виразилися в донарахуванні суми збитків у розмірі 2 182.05 (дві тисячі сто вісімдесят дві гривні п'ять копійок) від 29 січня 2009 року -незаконними.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.