Судове рішення #8172282

                                                                                                                          Справа № 2-432/2010 р.


ЗАОЧНЕ     РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

10 березня 2010 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді – Вуїва О.В., при секретарі – Козачук О.С.,

за участю представника позивачки – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом  ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу дійсним,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу дійсним в якому вказувала, що 25 травня 1999 року між ними було укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого позивачка придбала у відповідача житловий будинок №62 по вул. Першотравневій в смт. Олександрівка Вознесенського району Миколаївської області.

Договір в цей же день було зареєстровано у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі за № 351.

Всі істотні умови договору купівлі-продажу були виконані, а саме продавець передав покупцю майно, а покупець прийняла його та сплатила за нього певну грошову суму, обумовлену сторонами договору.

В 2009 році позивачка, звернувшись до нотаріальної контори з приводу відчуження будинку дізналася, що біржовий договір є недійсним.

Вказуючи на неможливість нотаріального посвідчення договору, позивачка просила визнати його дійсним в судовому порядку.

В судовому засіданні, яке проводилося без участі позивачки ОСОБА_2, її представник ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, причина його неявки суду не відома.

Суд вважає за необхідне ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивачки не заперечує проти такого вирішення справи.

Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наявних у ній доказів, суд  прийшов до наступного.

Зокрема, судом з письмового договору купівлі-продажу встановлено, що 25 травня 1999 року ОСОБА_2 придбала у ОСОБА_3 належний останньому житловий будинок №64 по вул. Першотравневій в смт. Олександрівка Вознесенського району Миколаївської області, зареєструвавши в цей же день договір у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі  (яка в подальшому припинила свою діяльність) в журналі реєстрації біржових угод з нерухомістю за №351.

В 2009 році позивачка дізналася, що біржовий договір є недійсним.

Разом з тим, на час розгляду справи нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу неможливе в зв’язку з тим, що позивачка після укладення договору зареєструвала своє право власності щодо будинку в КП «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації», тобто вчинила дії, що унеможливлюють вирішення питання в іншому, окрім судового, порядку.

Ст. 9 Житлового Кодексу України вказує, що громадяни України мають право на придбання будинків і квартир на біржових торгах.

При укладенні договору, сторони узгодили всі його істотні умови і виконали свої зобов’язання, але не здійснили нотаріального посвідчення цього договору, як того вимагала                ст. 227 ЦК України 1963 року (чинна на час придбання майна).

З положень ч. 1 ст. 47 ЦК України 1963 року вбачається те, що угода, укладена з порушенням вимог про її обов’язкове нотаріальне посвідчення, вважається недійсною.

Проте, згідно ч. 2 ст. 47 ЦК України, якщо одна зі сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною.

В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.

Враховуючи встановлені судом обставини, а також те, що про своє порушене право        ОСОБА_2 дізналася лише в 2009 році, тому суд вважає, що відповідно до ст. 6 ЦК України 1963 року цивільне право позивачки підлягає захисту шляхом визнання договору купівлі-продажу дійсним.

Керуючись ст. ст. 88, 209, 212, 213, 214, 215, 226, 228, 233  ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу дійсним  –  задовольнити повністю.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, зареєстрований 25 травня 1999 року в журналі реєстрації біржевих угод з нерухомістю за № 351 у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі, за яким ОСОБА_2 купила у  ОСОБА_3 житловий будинок №64 по вул. Першотравневій в                                смт. Олександрівка Вознесенського району Миколаївської області.

Заочне рішення може бути переглянуте за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне  оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :         /підпис/                                                            ОСОБА_4

Згідно з оригіналом: суддя:

  • Номер: 22-з/821/63/20
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-432/2010
  • Суд: Черкаський апеляційний суд
  • Суддя: Вуїв Олег Васильович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2020
  • Дата етапу: 06.07.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація