Судове рішення #8172288

                                                                                                                        Справа № 2-473/2010 р.


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

03 лютого 2010 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді – Вуїва О.В., при секретарі – Вишняковій А.Є.,

за участю: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним в якому вказував, що 26 лютого 2002 року між ними було укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого позивач придбав у відповідача житловий будинок №8 по вул. Зеленій в с. Воронівка Вознесенського району.

Договір в цей же день було зареєстровано у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі за № 181.

Всі істотні умови договору купівлі-продажу були виконані, а саме продавець передав покупцю майно, а покупець прийняв його та сплатив за нього певну грошову суму, обумовлену сторонами договору.

В 2009 році позивач, звернувшись до нотаріальної контори з приводу відчуження будинку дізнався, що біржовий договір є недійсним.

Вказуючи на неможливість нотаріального посвідчення договору, позивач просив визнати його дійсним в судовому порядку.

В попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в попередньому судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд прийшов до висновку про необхідність застосування наслідків визнання позову відповідачем, передбачених ст. 174 ЦПК України, оскільки таке визнання не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Зокрема, судом з письмового договору купівлі-продажу встановлено, що 26 лютого 2002 року ОСОБА_1 придбав у ОСОБА_2 належний останньому житловий будинок №8 по вул. Зеленій в с. Воронівка Вознесенського району Миколаївької області, зареєструвавши в цей же день договір у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі  (яка в подальшому припинила свою діяльність) в журналі реєстрації біржових угод з нерухомістю за № 181.

В 2009 році позивач дізнався, що біржовий договір є недійсним.

Разом з тим, на час розгляду справи нотаріальне посвідчення оспорюваного договору купівлі-продажу неможливе в зв’язку з тим, що позивач після укладення договору зареєстрував своє право власності щодо будинку в КП «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації» та оформив право власності щодо земельної ділянки, призначеної для обслуговування належного йому житла, тобто вчинив ряд дій, що унеможливлюють вирішення питання в іншому, окрім судового, порядку.

Ст. 9 Житлового Кодексу України вказує, що громадяни України мають право на придбання будинків і квартир на біржових торгах.

При укладенні договору, сторони узгодили всі його істотні умови і виконали свої зобов’язання, але не здійснили нотаріального посвідчення цього договору, як того вимагала ст. 227 ЦК України 1963 року (чинна на час придбання майна).

З положень ч. 1 ст. 47 ЦК України 1963 року вбачається те, що угода, укладена з порушенням вимог про її обов’язкове нотаріальне посвідчення, вважається недійсною.

Проте, згідно ч. 2 ст. 47 ЦК України, якщо одна зі сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною.

В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.

Враховуючи встановлені судом обставини, а також те, що про своє порушене право        ОСОБА_1 дізнався лише в 2009 році, тому суд вважає, що відповідно до ст. 6 ЦК України 1963 року цивільне право позивача підлягає захисту шляхом визнання оспорюваного договору купівлі-продажу дійсним.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 130, 174, 209, 212, 213, 214, 215  ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним –  задовольнити повністю.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, зареєстрований 26 лютого 2002 року в журналі реєстрації біржевих угод з нерухомістю за № 181 у Вознесенській Універсальній товарно-сировинній біржі, за яким ОСОБА_1 купив у  ОСОБА_2 житловий будинок №8 по вул. Зеленій в с. Воронівка Вознесенського району Миколаївської області.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне  оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :                                                                        Вуїв О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація