Справа №2а-169/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2010 року
Сихівський районний суд м.Львова в складі судді Чорної С.З. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення ним трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі 1982,60 грн., та по догляду за дитиною ОСОБА_3 до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008 року по грудень 2009 року в розмірі 10059,58 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 03 січня 2005р. народила сина ОСОБА_2, 03 листопада 2007 року народила дочку ОСОБА_3. Відповідачем було призначено допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, однак, починаючи з 2007р. відповідач виплачував допомогу у розмірі значно меншому, ніж передбачено законодавством. Оскільки даний вид допомоги компенсує втрату заробітної плати, він повинен бути встановлений в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму.
Крім того, ст.ст.41, 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», дія яких на 2007 рік була зупинена згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дані статті були виключені. Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №1-29/2007 та від 22.05.2008р. № 1-28/2008 вище вказані положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними. Відповідно до ст.22 Конституції України, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В поданих суду запереченнях проти позову відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що при призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відділ керується нормами Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМ України від 27.12.2001р. №1751 з наступними змінами і доповненнями.
Виплати, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», здійснює не відповідач, а Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за рахунок своїх коштів.
Крім того, відповідач посилається на пропуск з боку позивача строку позовної давності.
В судове засідання сторони не з`явилися, однак подали суду заяви про розгляд справи у відсутності позивача та представника відповідача.
Враховуючи те, що сторонами заявлено клопотання про розгляд справи у їх відсутності, суд, відповідно до ч.3 ст.122 КАС, України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач є матір`ю ОСОБА_2, який народився 03.01.2005р., ОСОБА_3, яка народилась 03.11.2007р., що підтверджується копіями свідоцтв про народження. ( а.с.7,8). Згідно довідки № 10115 відповідачем була призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня 2007 року по жовтень 2009р.( а.с.6)
Згідно ч.3 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Оскільки, позовна заява подана до суду 16.12.2009р., а відповідач в поданих до суду запереченнях проти позову наполягає на пропущенні строку звернення до суду, то в частині вимог щодо здійснення перерахунку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007р. по грудень 2008р. слід відмовити у зв`язку з пропущенням строку звернення до суду.
В частині позовних вимог про здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з січня 2009р. по грудень 2009р. слід відмовити з наступних підстав.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
До видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням відноситься і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., які виключали з предмета регулювання даного закону правовідносини щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визнані неконституційними (Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р.)
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до п.3 ч.1 ст.3 даного Закону є одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми, який згідно ст.5 призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, на правовідносини, які пов`язані з виплатою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 22.05.2008р. поширюється дія двох Законів, а саме Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» регулює питання виплати допомоги, яка надається виключно застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування особам та членам їх сімей.
Особи ж, які фактично здійснювали догляд за дитиною (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, дідусь, бабуся або інший родич), але не були застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, мали право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка була передбачена статтею 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, що діяла до 01.01.2008р. Дана допомога нараховувалася та виплачувалася органами праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.6 Постанови КМ України від 11 січня 2007 р. №13 « Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, починаючи з 1 січня 2007 року почала здійснюватися органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Також, в результаті внесених 28.12.2007р. змін, які набрали чинності з 01.01.2008р. право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" отримали всі особи (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), які фактично здійснюють догляд за дитиною незалежно від того чи застраховані вони в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування .
Отже, виходячи з вище викладеного, поряд з тим що діє два Закони, які регулюють питання нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, до даних правовідносин слід застосовувати ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» з підстав, що ОСОБА_4 від 28.12.2007р., який вніс відповідні зміни, за часом прийняття є новішим порівняно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який передбачав виплату вказаної допомоги застрахованим особам і був прийнятий 18.01.2001р.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в редакції, яка діє з 01.01.2008р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Отже, вимоги позивача про перерахунок допомоги за період з січня 2009р. по грудень 2009р. не підлягають задоволенню, з огляду на те, що відповідач при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною в 2009р. керувався саме Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», редакція якого в частині розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не змінювалася з 01.01.2008р.
На підставі ст.ст.5, 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст.34, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», керуючись ст.ст. 9, 11, 94, 99, 100, ч.3 ст.122 ,159-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання бездіяльності відповідача протиправною та здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення ним трирічного віку за період з липня 2007р. по грудень 2007р. та по догляду за дитиною ОСОБА_3 до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008р. по грудень 2009р. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі і апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Головуюча Чорна С.З.