ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13.10.2009 р. 17год 07 хв. № 2а-4107/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Кишинський М.І., Васильченко І.П.
при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи
За позовомВідкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення»
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
провизнання протиправним та скасування розпорядження відповідача та зобов`язання вчинити дії
За участю представників сторін:
Від позивача: Щедрін Р.А. -представник за довіреністю
Від відповідача: Васильківська В.Є. - представник за довіреністю
у судовому засіданні 13.10.09р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Відкрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення`звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача №40 від 09.04.09р. про відмову у реєстрації випуску акцій позивача та зобов`язання відповідача зареєструвати випуск 50 000 000 штук простих іменних акцій ВАТ «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення`номіналом 1,00 грн. на загальну номінальну вартість 50 000 000,00 грн. у відповідності до Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, та видати відповідне свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, у передбачений чинним законодавством строк.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та зазначив, що позивачем до винесення оскаржуваного розпорядження було подано до Комісії весь пакет документів необхідних для реєстрації випуску акцій у відповідності до вимог п. 8.2 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, зареєстрованого в Мін`юсті України 04.03.99р. за №137/3430 (листи з додатками від 12.03.09р. та 01.04.09р).
Вважає неправомірною відмову відповідача у реєстрації випуску акцій з тих підстав, що найменування позивача містить слова «Страхова компанія», з посиланням відповідача на те, що позивач не має ліцензії на здійснення страхової діяльності. При цьому, позивач зазначає, що вказана обставина не є правовою підставою для відмови у реєстрації випуску акцій; позивач не позбавлений права отримати таку ліцензію у встановленому законом порядку; наявність чи відсутність ліцензії на здійснення страхової діяльності не ставиться у залежність від реєстрації випуску акцій; до повноважень відповідача не належать питання державного регулювання та нагляду за діяльністю страхових компаній.
Позивач зазначає, що зареєстрований належним чином та у відповідності до Закону України «Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», отримав свідоцтво про державну реєстрацію, що, на думку позивача, свідчить про відповідність його назви вимогам чинного законодавства.
За наведених обставин, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача у судових засіданнях проти позову заперечував та зазначив, що позивачем супровідним листом від 12.03.09р. вх. №4951 подано до Комісії не повний комплект документів, передбачених п. 8.2 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, у зв`язку з чим винесено оспорюване розпорядження, яким ТОВ «Страхова компанія «Пенсії, Інвестиції, Накопичення`відмовлено у реєстрації випуску акцій.
В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що за наслідками опрацювання додаткових документів, поданих позивачем супровідним листом від 01.04.09р. вх. № 6389, заперечення відповідача зводяться до того, що: подані позивачем протоколи загальних зборів учасників №5 від 17.01.08р. в пакеті документів від 12.03.09р. та 01.04.09р. є суперечливими, оскільки у протоколі, поданому в пакеті документів 12.03.09р., відсутні дані щодо обрання голови зборів, протокол не засвідчено підписами голови зборів та секретаря, тоді як у пакеті документів від 01.04.09р. позивачем усунені ці порушення, що є, на думку відповідача, неможливим, так як збори мали місце у січні 2008 року; крім того, позивач, всупереч ст.2 Закону України «Про страхування», використовує у своїй діяльності назву «страхова компанія», тоді як страхова діяльність у позивача за 2008 рік відсутня, ліцензії на здійснення страхової діяльності позивач не має.
В зв`язку з викладеним, представник відповідача вважає позов необґрунтованим та просить суд відмовити у його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, суд
В С Т А Н О В И В :
ВАТ «Страхова компанія «Пенсії, Інвестиції, Накопичення`було створено внаслідок реорганізації шляхом перетворення ТДВ «Страхова компанія «Пенсії, Інвестиції, Накопичення`та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців 31.01.08р.
Відповідно до п. 8.1. розділу 8 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, зареєстрованого в Мін`юсті України 04.03.99р. за №137/3430 (надалі -Положення) , не пізніше 60 календарних днів з дати державної реєстрації статуту товариства, створеного внаслідок реорганізації шляхом злиття, виділення, поділу, перетворення або змін до статуту товариства, пов`язаних зі зміною розміру статутного фонду внаслідок реорганізації шляхом приєднання або виділення, акціонерне товариство повинно подати до реєструвального органу документи для реєстрації випуску акцій.
Як свічдать обставини справи, на виконання вказаной норми, позивач протягом 2008-2009 років подавав відповідачу документи з метою реєстрації випуску акцій, чого не зарепечує відповідач, вказуючи на те, що подані позивачем документи не повністю відповідали вимогам Положення.
За результатами розгляду поданих документів, Комісією винесено Розпорядження №40-в від 09.04.09р., яким відмовлено позивачу у реєстрації випуску акцій з посиланням на виявлені порушення п.п. «є», «в», «г», «ї`п. 8.2 Положення, ст. 60 Закону України «Про господарські товариства», що полягали: у ненаданні виписки з ЄДР стосовно товариств, що беруть участь у реорганізації; протокол рішення про випуск акцій, що є додатком до протоколу загальних зборів Товариства № 4 від 01.10.07р. не засвідчений підписом керівника емітента; протокол установчих зборів № 1 від 17.01.08р. не містив відомостей щодо кількості та відсотка голосів акціонерів, що брали участь у зборах та не засвідчений підписом керівника емітента; відсутня довідка про внески, за рахунок яких був сформований статутний капітал Товариства, що реорганізується; наданий протокол загальних зборів учасника ТДВ №5 від 17.01.08р. не містив даних щодо обрання голови зборів, а також не засвідчений підписами голови зборів товариства; відповідно до аудиторського висновку про фінансову діяльність позивача станом на 31.12.08р. страхова діяльність у компанії у 2008 році відстуня, відтак найменування Товариства містить слова «страхова компанія», тоді як відповідно до ст.2 Закону України «Про страхування» такі слова та похідні від них дозволяється використовувати у назві лише лише тим юридичним особам, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності.
Відповідач не заперечує, що до моменту винесення розпорядження позивачем усунено перелічені недоліки ( пакети від 12.03.09р. вх.№ відповідача №4951 та від 01.04.09р. вх. № 6389), разом з тим найменування юридичної особи порушувало вимоги ст.2 Закону України «Про страхування». Крім того, подані позивачем протоколи загальних зборів учасників №5 від 17.01.08р. є суперечливими, оскільки у протоколі, поданому у пакеті документів 12.03.09р. були відсутні дані щодо обрання голови зборів, протокол не засвідчено підписами голови зборів та секретаря, тоді як протоколі поданому у пакеті документів від 01.04.09р. такі дані відображені, що на думку відповідача є неможливим, так як зміст протоколу за результатами зборів, що мали місце у січня 2008 року не може мінятись.
В судовому засіданні оглянуті оригінали поданих документів у пакеті від 01.04.09р. вх. № 6389, надані в судове засіданні представником відповідача на вимогу суду.
Дослідивши подані матеріали та зґясувавши обставини справи, суд вважає оспорюване розпорядження протиправним, а позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як зазначалось вище, порядок реєстрації випуску акцій та вимоги для реєстрації випуску акцій визначені Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженим Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, зареєстрованого в Мін`юсті України 04.03.99р. за №137/3430
Відповідно до п. 8.2 Положення, для реєстрації випуску акцій акціонерні товариства подають одночасно до Комісії такі документи: а) заяву про реєстрацію випуску акцій, складену згідно з додатком 2 до Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, затвердженого рішенням Комісії від 11.06.2002 N 167, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 16.07.2002 за N 587/6875; б) засвідчені належним чином копії рішень вищих органів товариств, що реорганізуються шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення або перетворення, що оформлюються протоколом, який має містити відомості про кількість та відсоток голосів акціонерів або учасників товариства, що брали участь у зборах, а також кількість та відсоток голосів акціонерів або учасників товариства, що приймають рішення про реорганізацію; в) засвідчені належним чином копії рішень про випуск акцій, що оформлені протоколом відповідно до вимог п. 7 цього Положення із зазначенням відомостей про кількість та відсоток голосів акціонерів чи учасників товариства, що брали участь у зборах, а також відомостей про кількість та відсоток голосів акціонерів чи учасників товариства, що приймають рішення про випуск акцій, який повинен бути пронумерований, прошнурований та засвідчений підписами голови та секретаря зборів, керівника та печаткою емітента; г) протокол або належним чином засвідчену виписку з протоколу загальних зборів (установчих зборів при першому випуску акцій) у частині затвердження статуту товариства (змін до статуту) із зазначенням кількості та відсотка голосів акціонерів, що брали участь у зборах, та кількості голосів, які голосували за прийняття такого рішення; д) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи їх нотаріально засвідчені копії; е) проміжну фінансову звітність за звітний період, що передував кварталу, в якому подаються документи для реєстрації випуску акцій, у складі балансу та звіту про фінансові результати (для банків - звіту про прибутки та збитки), засвідчену підписами та печатками емітента та аудитора (аудиторської фірми), а також висновок аудитора (аудиторської фірми) (якщо відкритим акціонерним товариством виступає банк, висновок аудитора не подається), що подається за формою, визначеною у п. 7.1 розділу 7 Положення про порядок реєстрації випуску акцій і облігацій підприємств та інформації про їх емісію в редакції рішення Комісії від 09.02.2001 N 18, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.05.2001 за N 449/5640; є) виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про товариства, що беруть участь у реорганізації; ж) оригінали свідоцтв про реєстрацію випусків акцій усіх акціонерних товариств, що беруть участь у реорганізації; з) копію, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою товариства, опублікованого згідно з вимогами статей 41, 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів закритого акціонерного товариства, на яких прийнято рішення про реорганізацію товариства та випуск акцій, та довідку, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою товариства, яка свідчить про персональне повідомлення власників іменних акцій про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства); і) звіт про наслідки обміну акцій або часток у статутному фонді товариств, що реорганізовуються, на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості акцій, часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації відповідно до п. 8.3 розділу 8 Положення; ї) у випадку, якщо акціонерне товариство створюється шляхом перетворення (крім випадків перетворення закритого акціонерного товариства у відкрите акціонерне товариство і навпаки), довідку про внески, за рахунок яких був сформований статутний капітал товариства, що реорганізовується. Якщо статутний капітал товариства, що реорганізовується шляхом перетворення, сформований за рахунок внесення майна, майнових прав, одночасно із такою довідкою подається документ, який підтверджує грошову оцінку майнового внеску, зокрема: копія акта оцінки майна (майнових прав) та/або звіту про оцінку майна (майнових прав), копія засновницького договору тощо; й) довідку про викуп акцій, що здійснювався відповідно до вимог пункту 1.7 цього Положення, складену згідно з додатком 2 до цього Положення.
В судових засіданнях представник відповідача не заперечувала, що пакети документів, подані позивачем до Комісії 12.03.09р. та 01.04.09р. містили документи, передбачені п. 8.2 Положення, мотивуючи відмову у реєстрації випуску акцій вищевказаними обставинами.
Разом з тим, доводи відповідача про те, що протоколи є суперечливими - не заслуговують на увагу; та обставина, що раніше поданий позивачем протокол загальних зборів учасників №5 від 17.01.08р. не містив даних щодо обрання голови зборів та не був засвідчений підписами голови зборів товариства, тоді як ці недоліки позивачем в подальшому, до прийняття оспорюваного розпорядження, усунені - не змінює змісту та суті рішення загальних зборів учасників, що викладені у вказаному протоколі.
Відмова у реєстрації випуску акцій з підстави, що позивач зареєстрований страховою компанією, а ліцензії на здійснення страхової діяльності не має, суд вважає неправомірною, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.ст. 6,7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, завданням якого є, зокрема, встановлення вимог щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів; встановлення стандартів випуску (емісії) цінних паперів, інформації про випуск цінних паперів, що пропонуються для відкритого продажу; видання дозволів на обіг цінних паперів українських емітентів за межами України; здійснення реєстрації випусків цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що є в обігу на території України; встановлення вимог щодо допуску цінних паперів іноземних емітентів та обігу їх на території України, тощо.
Відповідно до п. 1.5 Положення, відмова в реєстрації випуску акцій складається у разі: невідповідності поданих документів вимогам законодавства; порушення встановленого законодавством порядку проведення випуску цінних паперів; виявлення на момент реєстрації порушень порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про реорганізацію та випуск акцій акціонерного товариства; неподання або неопублікування у встановленому порядку регулярної інформації (звітності) емітента цінних паперів (для відкритих акціонерних товариств); прийняття уповноваженою особою реєструвального органу або органами судової влади рішення про зупинення обігу (розміщення) цінних паперів, яке є чинним на момент реєстрації, у порядку, передбаченому законодавством; порушення вимог цього Положення.
Ні Закон, ні Положення не ставить обов`язок ДКЦПФР зареєструвати випуск акцій у залежність від з`ясування відповідності найменування юридичної особи вимогам законодавства.
Відповідно до ч.3 ст.90 ЦК України, найменування юридичної особи вказується у її установчих документах і вносить до єдиного державного реєстру.
Позивач зареєстрований у встановленому законом порядку у ЄДРПОУ, про що свідчить витяг з ЄДРПОУ № 607067.
Та обставина, що позивач не має ліцензії на здійснення страхової діяльності не є, відповідно до вищенаведених норм, правовою підставою для відмови у реєстрації випуску акцій; позивач не позбавлений права отримати таку ліцензію у встановленому законом порядку; наявність чи відсутність ліцензії на здійснення страхової діяльності не ставиться у залежність від реєстрації випуску акцій.
Окрім того, до повноважень відповідача не належать питання державного регулювання та нагляду за діяльністю страхових компаній; такі повноваження здійснює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, яка є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державного регулювання і нагляду за діяльністю страхових компаній та страхових брокерів відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про страхування`та Положення «Про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України», затвердженого Указом Президента України від 04.04.03р. №292/2003.
За наведених обставин, враховуючи, що подані позивачем документи відповідають вимогам законодавства, наявність передбачених п. 1.5 Положення підстав для відмови в реєстрації випуску акцій судом не встановлено, суд вважає протиправним розпорядження №49 від 09.04.09р. про відмову у реєстрації випуску акцій позивача.
За встановленого судом факту протиправності розпорядження про відмову у реєстрації випуску акцій, суд вважає обґрунтованою вимогу позивача щодо зобов`язання відповідача зареєструвати випуск 50 000 000 штук простих іменних акцій ВАТ «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення`номіналом 1,00 грн. на загальну номінальну вартість 50 000 000,00 грн. у відповідності до вимог Положення, та видати відповідне свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, у передбачений чинним законодавством строк.
З огляду на викладене, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На розподілі судових витрат позивач не наполягав.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положенням про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, зареєстрованим в Мін`юсті України 04.03.99р. за №137/3430, ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
П О С Т А Н О В И В :
задовольнити адміністративний позов.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №40 від 09.04.09р. про відмову у реєстрації випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення».
Зобов`язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск 50 000 000 штук простих іменних акцій ВАТ «Страхова компанія «Пенсії, інвестиції, накопичення`номіналом 1,00 грн. на загальну номінальну вартість 50 000 000,00 грн. у відповідності до Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Держкомісії від 30.12.98. №221, зареєстрованого в Мін`юсті України 04.03.99р. за №137/3430, та видати відповідне свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, у передбачений чинним законодавством строк.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді Кишинський М.І.
Васильченко І.П.
Постанова складена в повному обсязі: 16.10.09р.