копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Категорія статобліку – 2.7 Справа № 2-а-7855/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
при секретарі Попович Н.М.
за участю представників:
позивача ОСОБА_1
відповідача Каперко Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську
адміністративну справу за позовом ОСОБА_3
до управління Державтоінспеції ГУ міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області;
Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області;
про зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 до управління Державтоінспеції ГУ міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області; Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області про зобов’язання зареєструвати та йому повернути скутер марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1.
В обґрунтування позову зазначено, що 21 листопада 2007 року на автомобільному ринку «Термінал» у місті Кривому Розі у приватного підприємця був придбаний скутер марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1. 23 липня 2008 року на підставі письмового повідомлення Криворізького ВРЕР ДАІ від 15.07.2008 року та з метою реєстрації транспорту скутер був наданий для огляду працівникам Державтоінспекції Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області. При перевірці встановлено, що скутер знаходиться у розшуку по Інтерполу з 08.09.2007 року. Внаслідок чого транспортний засіб затриманий та поставлений на майданчик для тимчасового затримання транспорту. В даний час транспорт знятий з розшуку по Інтерполу. Проте скутер марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1 досі знаходиться на майданчику для тимчасового затримання транспорту.
У судове засідання з’явився представник Відповідача, який заперечував проти позову посилаючись на лист Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 15.12.2009 року, у якому зазначено, що реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі Закону України «Про дорожній рух», Постанови КМУ від 07.09.1998р. №1388 «Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», інших нормативних актів. Якщо зазначені транспортні засоби ввезені з-за кордону без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, їх реєстрація проводиться за умови подання документів про внесення цих платежів, за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від сплати цих податків і зборів, у свідоцтво про реєстрацію яких вноситься відповідний запис. На підставі вищевикладеного позивачу відмовлено в реєстрації мотоциклу до надання відповідних документів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Встановлено, що 21 листопада 2007 року на автомобільному ринку «Термінал» у місті Кривому Розі ОСОБА_3 у приватного підприємця придбаний скутер марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1, що підтверджується талоном приватного підприємця виданим 21.11.2007 року на ім’я ОСОБА_3.
23 липня 2008 року на підставі письмового повідомлення Криворізького ВРЕР ДАІ від 15.07.2008 року та з метою реєстрації транспорту скутер був наданий для огляду працівникам Державтоінспекції Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області. При перевірці встановлено, що скутер знаходиться у розшуку по Інтерполу з 08.09.2007 року. Внаслідок зазначеного транспортний засіб затриманий та поставлений на майданчик для тимчасового затримання транспорту.
Як вбачається з матеріалів справи на час розгляду справи відповідно до листа начальника Саксаганського РВ КМУ УМВС України в Дніпропетровській області від 04.07.2008 року скутер марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1 не знаходиться в розшуку по Інтерполу.
Також рішенням Саксаганського районного суду м.Кривий ріг від 2.12.2009 року визнано право власності за ОСОБА_3 на мотоцикл марки «Хонда SH» 2006 року випуску чорного кольору № кузова НОМЕР_1.
Відповідно до ч.3 ст..34 Закону України «Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
В п.4 ст. 34 Закону зазначено, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно до п. 10 Постанови КМУ від 07.09.1998 року №1388 щодо затвердження «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», реєстрація транспортних засобів, конфіскованих або право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, номерів кузова (рами) транспортного засобу, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта у разі їх наявності з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу з обліку.
Якщо зазначені транспортні засоби ввезені з-за кордону без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, їх реєстрація проводиться за умови подання документів про внесення цих платежів, за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від сплати цих податків і зборів, у свідоцтво про реєстрацію яких вноситься відповідний запис.
Відповідно до п 10 Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого Постановою КМУ 17 грудня 2008 р. N 1102, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання.
Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення протоколу про адміністративне порушення, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.
Як встановлено в судовому засіданні протокол про адміністративне порушення щодо ОСОБА_3 не складався, ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності не притягувався.
В той самий час, згідно листа Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області від 22.04.09 року належний позивачу мотоцикл до теперішнього часу знаходиться на майданчику для тимчасового затримання транспорту.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" транспортні засоби тимчасово ввезені під письмове зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання.
Крім того, згідно з п.19 Інструкції про порядок обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та проведення перевірок в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 2 листопада 1994 року N 599, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 1995 р. за N 109/645, транспортні засоби, завезені в Україну юридичними і фізичними особами під зобов'язання про зворотне вивезення, знімаються з обліку для остаточного вивезення після їх огляду працівниками РЕП ДАІ. Перереєстрація транспортного засобу як моторного, так і не моторного, ввезених під зобов'язання про зворотне вивезення, в зв'язку з відчуженням (даруванням, купівлею - продажем, міною), проводиться з дозволу митних органів.
Таким чином, приватний підприємець при продажі скутера марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1 повинен був отримати дозвіл митних органів.
Статтею 330 Цивільного Кодексу Українизазначено, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього.
Відповідно до рішення Саксаганського районного суду у м.Кривому Розі від 02.12.2009 року за ОСОБА_3 визнано право власності на нерухому річ, а саме мотоцикл марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1, 2006 року випуску.
Тобто ОСОБА_3 є добросовісним набувачем, при набутті рухомої речі вважав, що після передачі коштів за отримання скутера набув право користування, володіння та власності в повному обсязі, всі дії пов’язанні з ввезенням скутера до України виконав продавець.
Також, в матеріалах справи є довідка, що позивач є батьком багатодітної сім'ї, в якій шестеро дітей.
Стаття 19 Конституції України регламентує, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти в межах повноважень і способом, встановленими законами України.
Згідно до ч. 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до стаття 86 КАС України Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Тому вбачається, що мотоцикл марки «Хонда SH» рама НОМЕР_1, 2006 року випуску, який належить ОСОБА_5, безпідставно знаходиться на майданчику для тимчасового затримання транспорту та моє бути повернутий без сплати коштів за весь період знаходження мотоциклу на майданчику тимчасового затримання транспорту.
З огляду на вищевикладене, право власності на зазначений мотоцикл, яке підтверджено рішенням Саксаганського районного суду м.Кривий ріг від 2.12.2009 року має бути зареєстровано за ОСОБА_3 без сплати державного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
На підставі вищевикладеного, враховуючи ч.1 ст.2 КАС України згідно з якою завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, ст..99-100, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати управління Державтоінспеції Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в особі Криворізького відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області зареєструвати на ім'я ОСОБА_3 мотоцикл марки «Хонда-SH» 2006 року випуску, чорного кольору, № кузова НОМЕР_1 на підставі рішення Саксаганського районного суду у м. Кривому Розі від 02.12.2009 року без сплати державного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
Зобов’язати Криворізьке відділення ВРЕР ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області повернути мотоцикл марки «Хонда-SH» 2006 року випуску, чорного кольору, № кузова НОМЕР_1 ОСОБА_5 без сплати коштів за весь період знаходження мотоциклу на майданчику тимчасового затримання транспорту.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 01.02.2010 року.
Суддя (підпис) О.В. Єфанова
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Єфанова