Справа № 2а-1627/09p.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2009 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кравченко В.О.,
при секретарі Юда М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Сумської області про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги інваліду 1 групи Великої Вітчизняної війни в розмірі 4310 грн. 00 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом та просить стягнути з відповідача -Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Сумської області на його користь суму недоплаченої у 2008 році одноразової щорічної грошової допомоги як інваліду 1 групи Великої Вітчизняної війни в розмірі 4310 грн. 00 коп. Вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалід 1 групи Великої Вітчизняної війни, що підтверджується відповідним посвідченням, а тому, згідно ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Мінімальна пенсія за віком у 2008 році складала 481 грн., відповідно і сума виплати повинна була б складати 4810 грн. Однак фактично йому виплачено у 2008 році - 500 грн., таким чином сума недоплаченої грошової допомоги становить 4310 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без нього, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Сумської області за довіреністю Денисенко О.М. заперечує задоволенню позовних вимог. Обґрунтовуючи заперечення посилається на те, що виплати позивачу були проведені відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 «Про розміри грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" в розмірі 500 грн. Після рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ніяких додаткових коштів для доплат відповідній категорії пільговіків на рахунок управління праці та соціального захисту населення не надходило.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 1 групи Великої Вітчизняної війни і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 5, 6).
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня, інвалідам війни І групи виплачується разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Пунктом 3 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.08.00 № 1035/2000 та постановою КМУ від 02.11.06 № 1543 Мінпраці України передбачено, що реалізацію прав громадян на соціальний захист здійснюється через систему підпорядкованих йому органів.
З довідки Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Сумської області (а.с. 14) вбачається, що ОСОБА_1 у 2008 році отримав щорічну разову допомогу, як інвалід війни 1 групи, в сумі 500 грн.
Відповідно ст. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів
державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Згідно ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2009 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, що визначали виплати учасникам війни, передбачені Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
За таких обставин, відповідно до ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу слід було б виплатити одноразову допомогу у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, що складає 4810 грн., а не 500 грн., оскільки вказаний Закон не передбачає обмеження таких виплат. Тому, на переконання суду, слід зобов"язати відповідача провести перерахунок недоплаченої щорічної грошової допомоги у 2008 році, як інваліду війни 1 групи, ОСОБА_1 та виплатити йому, згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 4310 грн. (чотири тисячи триста десять) грн. 00 коп.
Керуючись: ст.ст. 8, 19, 22, 48, 85, 92 Конституції України, Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст. 10, 69-71, 158-161 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов’язати Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення Сумської області провести перерахунок недоплаченої щорічної грошової допомоги у 2008 році як інваліду 1 групи Великої Вітчизняної війни ОСОБА_1 та виплатити йому, згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 4310 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та апеляційної скарги - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.