Судове рішення #821076
П О С ТАНОВА

П О С ТАНОВА                                     справа № 2а-19/07

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

1 березня 2007 року                                                                                                  м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого судді              Подалкжи О.Ф.

при секретарі                                      Савоста М.О.

з участю сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про проведення перерахунку додаткової пенсії як інваліду війни і виплату недоплаченої суми за минулий час, -

Встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому вказує, що він являється пенсіонером МВС, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, прослужив в органах внутрішніх справ 17 років.

Під час проходження служби він втратив своє здоров"я. в результаті чого медико-соціальною експертною комісією йому було встановлено 2 групу інвалідності, в зв"язку із захворюванням, отриманим при виконанні службових обов'язків під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В 1995 році він був звільнений зі служби через хворобу і йому з 05.01.1995 року була призначена пенсія по інвалідності, так як він був визнаний інвалідом 3 групи.

13.03.1995 року МСЕК визнала його інвалідом 2 групи. В 1996 році він перейшов на пенсійне забезпечення до Новозаводського відділу соціального забезпечення населення, де перебував на обліку до 01.03.2005 року.

З 01.03.2005 року, у відповідності з його заявою, йому було поновлено виплату пенсії по лінії МВС.

Відповідно до п. "б" ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців..." від 09 квітня 1992 р. та ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року пенсія інвалідам війни 2-ї групи щомісячно підвищується на 350% мінімальної пенсії за віком.

З 01.01.2005 року мінімальна пенсія за віком для непрацездатних осіб, у відповідності до Закону України від 19.10.2004 року "Про затвердження прожиткового мінімуму на 2005 рік" встановлена у розмірі прожиткового мінімуму 332 грн.

Він звернувся до УМВС України в Чернігівській області з письмовою заявою щодо перерахунку додаткової пенсії по інвалідності в тих розмірах , які передбачені п. "б" ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...'" та ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на що отримав відповідь про те, що мінімальний розмір пенсії за віком (332 грн.) застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Мінімальний розмір пенсій за віком (332 грн.) на пенсіонерів ОВС не поширюється. Розрахунок додаткової пенсії йому проводиться в розмірі 19 грн. 91 коп., що передбачено Постановою КМУ від 03.01.2002 року № 1. Також у відповіді зазначено, що з 1.01.2006 року набув чинності закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 5.10.2005 року відповідно до якого пенсії інвалідам війни 2-ї групи підвищуються у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1.01.2006 року пенсія як інваліда війни 2-ї групи підвищена на 140 грн. (замість 69 грн.69 коп. у 2005 р.)

З такою відповіддю УМВС України в Чернігівській області він не погоджується, вважає, що додаткова пенсія йому нараховувалася в значно меншому розмірі ніж має бути відповідно до діючого законодавства, а дії УМВС України в Чернігівській області суперечать Конституції України та іншим законам і нормативним актам. Розрахунок додаткової пенсії йому робився у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1 від 3.01.2002 року яка не відповідає Законам України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців..."

 

2

та "Про статус ветеранів війни..." які мають вищу юридичну силу ніж Постанова КМУ, є законами прямої дії і повинні виконуватися всіма гілками влади.

Згідно проведених розрахунків по періодам, позивач вважає, що за період з 01.03.2005 року по 31.11.2006 року йому не донараховано 22032 грн. 39 коп. Тому просить суд визнати за ним право на отримання підвищення пенсії як інваліда війни, виходячи із її фактичного розміру. Зобов'язати УМВС України в Чернігівській області провести перерахунок додаткової пенсії як інваліду війни 2-ї групи з 01.03.2005 року та виплатити недоплачену суму в розмірі 22032 грн. 39 коп. Також зобов'язати УМВС України в Чернігівській області в подальшому виплачувати підвищення до основного розміру пенсії, як інваліду війни 2-ї гр., виходячи із фактичного розміру мінімальної пенсії за віком. А також просить суд звернутися до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону України від 05.10.2005 року 2939-1V "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

За клопотанням представника УМВС України в Чернігівській області в якості співвідповідача по справі було залучено Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Позивач в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені в адміністративному позові, при цьому надав суду заяву про збільшення ціни позову на 1092 грн.40 коп. в зв"язку з технічною помилкою, тому загальна сума позову становить 23124 грн.70 коп. і просив задовольнити його вимоги в повному обсязі за рахунок УМВС України в Чернігівській області.

Представник УМВС України в Чернігівській області не визнав позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що дійсно відповідно до ЗУ "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" позивач належить до інвалідів війни 2-ї групи, яким згідно із ст. 13 Закону пенсії підвищуються на 350 % мінімальної пенсії за віком.

Але відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" виходячи з розміру 19,91 грн. провадиться розрахунок підвищень, передбачених ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...". Таким чином підвищення інвалідам 2-ї групи до пенсії здійснювалося виходячи з 19,91 грн. та складає 69,69 грн. (350 % від 19,91 грн.).

Згідно до ст. 19 ЗУ "Про міліцію" форми та розміри грошового утримання працівників міліції встановлюється Кабінетом Міністрів України. Вищезазначена Постанова КМУ не була у встановленому законодавством порядку визнана неконституційною або такою, що не відповідає законодавству України, а тому у УМВС України в Чернігівській області не було законних підстав не керуватися нею. Представник відповідача вважає, що УМВС України в Чернігівській області прав позивача не порушувало, підвищення до пенсії позивачеві нараховувало відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник співвідповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області також заперечував проти задоволення позову, посилаючись на ті ж підстави заперечення, що і представник УМВС. Також доповнив, що їх Управління лише у 2007 році, згідно із ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", займається призначенням та перерахунком пенсій військовослужбовцям та працівникам органів внутрішніх справ.

Таким чином, на момент прийняття неправомірних, на думку позивача, рішень (2005 та 2006) роки), функції призначення і перерахунку пенсій працівникам ОВС виконувало УМВС України в Чернігівській області, яке і є належним відповідачем по даній справі, а не Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Прокурор, що приймав участь при розгляді справи вважав, що позовні вимоги ОСОБА_1 не грунтуються на законі і в їх задоволенні необхідно відмовити в повному обсязі.

Вислухавши позивача, представника відповідача, представника співвідповідача думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

 

3

Як встановлено в судовому засіданні відповідно до ЗУ "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" позивач належить до інвалідів війни 2-ї групи, яким згідно із ст. 13 Закону пенсії підвищуються на 350 % мінімальної пенсії за віком.

Але відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" виходячи з розміру 19,91 грн. провадиться розрахунок підвищень, передбачених ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...". Таким чином підвищення інвалідам 2-ї групи до пенсії здійснювалося виходячи з 19,91 грн., що складає 69,69 грн. (350 % від 19,91 грн.).

Згідно до ст. 19 ЗУ "Про міліцію" форми та розміри грошового утримання працівників міліції встановлюється Кабінетом Міністрів України. Вищезазначена Постанова КМУ, що приймалася на виконання Законів не була у встановленому порядку визнана неконституційною або такою, що не відповідає законодавству України, а тому у УМВС України в Чернігівській області не було законних підстав не керуватися нею.

Таким чином, на думку суду, УМВС України в Чернігівській області прав позивача не порушувало, підвищення до пенсії позивачеві нараховувало відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ст. 99 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", пенсії військовослужбовцям та працівникам ОВС призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України тільки починаючи з початку 2007 року, тобто за період який оспорюється позивачем воно не може бути відповідачем по позовним вимогам ОСОБА_1 які стосуються 2005-2006 років.

Суд, оцінюючи зібрані докази по справі в їх сукупності вважає, що відповідач -УМВС України в Чернігівській області діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, тому позовні вимоги безпідставні і задоволенню не підлягають.

Стосовно прохання позивача про звернення до Верховного та Конституційного Судів України з приводу тлумачення законів, то такі питання не відносяться до компетенції районних судів.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...", Постановою КМУ від 3.01.2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соцвиплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за коштів держбюджету", ст. ст. 49, 51, 71, 158-163 КАС України, суд, -

Вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржено шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження на

протязі 10 днів з дня проголошення постанови та подачі апеляційної скарги на постанову

суду на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через суд який

проголосив постанову.                                                 

Суддя                                                                            О.Ф.Подалюка

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація