Справа № 2-а-13271/09/1570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2010 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
секретаря судового засідання Мірзи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 від свого імені та в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за участю третьої особи Відділу опіки та піклування Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії –
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 від свого імені та в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 (надалі по тексту – Позивачі) звернулись до суду з позовом до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (надалі по тексту – Відповідач) про зобов’язання за реєструвати їх за місцем фактичного проживання за адресою:АДРЕСА_1.
В судовому засіданні Позивачі підтримали позовні вимоги у повному обсязі посилаючись на протиправність дій Відповідача щодо відмови їм у реєстрації за місцем проживання.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечили, посилаючись на те, що Позивачі не оскаржують жодних дій, рішень або протиправну бездіяльність, а тому фактично адміністративний спір відсутній. Також, представниками відповідача зазначається, що на адресу Суворовського РВ не надходило жодної заяви від Позивачів щодо реєстрації за місцем проживання, як це передбачено чинним законодавством.
Від Відділу опіки та піклування Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, як третьої особи по справі в матеріалах справа наявна заява про розгляд справи у відсутності представника Відділу (а.с.36).
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення Позивачів та представників Відповідача, допитавши свідка, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
07.02.1992 р. ОСОБА_1 виданий ордер на право заняття з сім’єю у складі трьох чоловік, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_4, квартири площею 25 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8-12).
В судовому засіданні Позивачи пояснили, що звертались до Відповідача з усними зверненнями про реєстрацію їх за місцем проживання на підставі вищезазначеного ордеру, але їм в усній формі було відмовлено в реєстрації. Також, Позивачами зазначено, що відповідні звернення мали місце протягом останніх років.
Також, судом встановлено, що Позивачі звертались з питанням про реєстрацію їх за місцем проживання до Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, яка згідно листа від 11.04.2007 р. вих. №6-П-129п (а.с.16), відмовила Позивачам у задоволені їх прохання у зв’язку з відсутністю компетенції на вирішення таких питань у останньої. В листі Позивачам було роз’яснено, що для реєстрації за місцем проживання їм необхідно звернутись до ВГІРФО Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області.
Судом встановлено, що згідно наявних в матеріалах справи доказів, а саме: листа начальника Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області та акту, який складений та завірений КП ЖСК «Північний», на час розгляду справи, Позивачі проживали за адресою: АДРЕСА_1.
Стаття 4 КАС України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Стаття 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено вичерпний перелік документів які подаються фізичними особами для реєстрації місця проживання, а саме: письмова заява, паспортний документ, квитанція про сплату державного мита, два примірника талона зняття з реєстрації. Зазначеним Законом визначено, що заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» від 28.07.2004 року №985, затверджено зразок заяви про реєстрацію місця проживання.
При заповненні заяви про реєстрацію місця проживання особа, що подає заяву повинна вказати підставу для реєстрації місця проживання заявника за зазначеною адресою ( тобто ордер, свідоцтво про право власності, договір найму, піднайму, оренди або інші документи).
У разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації надається згода власника, співвласника або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання заявника.
На виконання Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року №1382-ІV, Міністерством внутрішніх справ України видано наказ №96 від 03.02.2005 року, яким затверджено «Примірник регламенту з оформлення документів та контролю з питань реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні».
Згідно п.1 розділу І зазначеного регламенту завдання по проведенню реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання (перебування) фізичної особи покладено на Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України та його територіальні органи і підрозділи на території їх обслуговування.
Згідно п.1 розділу II зазначеного регламенту - документи для реєстрації/зняття з реєстрації фізичними особами подаються до житлово-комунальних підприємств органів місцевого самоврядування, які оформляються та повертаються не пізніше 2-денного терміну до органу реєстрації. На підставі поданих для реєстрації місця проживання документів уповноваженою особою органу реєстрації заповнюються 2 примірника талона реєстрації місця проживання та зносяться відповідні відомості із зазначенням адреси житла особи до паспортного документа шляхом проставлення штампу встановленого зразка.
Судом встановлено, що Позивачі по справі не звертались до Відповідача по справі, до компетенції якого належать повноваження по здійсненню реєстрації місця проживання
громадян, з письмовою заявою про реєстрації за місцем проживання.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Відповідно до вимог п.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку про те, що при вчиненні дій, які оскаржує Позивач, Відповідач діяв на підставі закону, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
В ході розгляду справи Відповідачем було представлено суду належні докази в обґрунтування своїх заперечень проти позову та правомірності вчинених дій.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 від свого імені та в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за участю третьої особи Відділу опіки та піклування Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 01.03.2010 р.
Суддя С.О. Cтефанов