Справа № 2а-175/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Завальнюка І.В.,
суддів – Самойлюк Г.П., Тарасишиної О.М.,
при секретарі – Катеренчук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» до Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів про скасування рішення про анулювання ліцензії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд скасувати рішення Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів №259-А від 09.12.2009 року про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» АБ349595 від 25.01.2006 року на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що за результатами проведення планової перевірки ТОВ «Адоніс» були складені Акт перевірки додержання ТОВ «Адоніс» ліцензійних вимог провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами від 27.11.2009 року б/н та Акт про неможливість ТОВ «Адоніс» забезпечити виконання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами від 27.11.2009 року б/н. На підставі Акту перевірки від 27.11.2009 року №31/16-ОР Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів прийнято рішення від 09.12.2009 року про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» АБ349595 від 25.01.2006 року на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами, виданої Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення. Позивач вважає, що спірне рішення відповідачем прийнято на підставі фактів, що не були встановлені під час перевірки у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв’язку із чим звернувся до суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, заперечення на позовну заяву не надав, про день, час та місце судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином. Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України суд вважає за необхідне вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючим задоволенню . Судом встановлено, що ТОВ «Адоніс» (код 23872168, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 48) отримано ліцензію АБ №349595 від 25.01.2006 року на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Місцями провадження діяльності товариства є: Аптека №1 за адресою: м. Одеса, пров. Богданова, 7, Аптечний кіоск №2 (від Аптеки №1) за адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 21.
На підставі наказу Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів №156-о від 16.10.2009 року про затвердження плану перевірок на четвертий квартал 2009 року, посвідчення від 16.11.2009 року №21/18-2, співробітниками інспекції проведено планову перевірку дотримання ліцензійних умов Товариством з обмеженою відповідальністю «Адоніс» за період з 16.11.2009 року до 25.01.2011 року. За результатами перевірки складено Акт перевірки додержання ТОВ «Адоніс» ліцензійних вимог провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами від 27.11.2009 року б/н та Акт про неможливість ТОВ «Адоніс» забезпечити виконання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва.
Перевіркою, серед іншого, встановлено, що аптечний кіоск № 2 за вказаною адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 21, відсутній. В акті перевірки також зазначено, що перевіряючим була надана виписка з наказу № 2 від 01.08.2008 року про закриття закладу – аптечний кіоск №2 за адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 21, та встановлено факт, що повідомлення про закриття до органу ліцензування у встановлений термін не подавалося. В акті не вказана норма Закону, що порушена.
На підставі вищевказаного акту, відповідно до ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (далі – Закон) та п. 7.13.3 спільного наказу Держлікінспекції та Держпідприжмництва від 10.06.2009 року №98/130 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами» (далі – Порядок) Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів прийнято рішення №259-А від 09.12.2009 року про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» АБ349595 від 25.01.2006 року на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами, виданої Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення.
З матеріалів справи вбачається, що безпосередньою підставою для прийняття оскаржуваного рішення стала відсутність аптечного кіоску № 2 за адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 21, що, на думку відповідача, є виявленням недостовірних відомостей у документах, поданих суб’єктом господарювання для одержання ліцензії. При цьому, за результатами перевірки встановлено факт, що повідомлення про закриття аптечного кіоску №2 до органу ліцензування у встановлений термін не подавалося. Разом із тим, перевіркою встановлено, що місце провадження ліцензійної діяльності - аптека №1 за адресою: м. Одеса, пров. Богданова, 7, функціонує з дотриманням Ліцензійних умов та без суттєвих порушень, що могли б бути підставою для анулювання ліцензії.
Приписами п. 7.13.3 Порядку передбачено, що Держлікінспекція на підставі відповідного акта приймає рішення про анулювання ліцензії. Рішення про анулювання ліцензії приймається протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії.
Згідно ст. 21 Закону підставою для анулювання ліцензії, серед іншого, є акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії.
Відповідно до ст. 17 Закону ліцензіат зобов'язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії. У разі виникнення таких змін ліцензіат зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати до органу ліцензування відповідне повідомлення в письмовій формі разом з документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни. На підставі документів, поданих ліцензіатом до органу ліцензування, орган ліцензування може прийняти рішення про анулювання ліцензії у строки, передбачені цим Законом. Підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є неможливість ліцензіата згідно з поданими документами забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності, на який видана ліцензія.
Відповідно до п.1.4 Порядку під терміном «неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов» розуміється відсутність матеріально-технічної бази (приміщень, обладнання) для здійснення виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами за місцями провадження господарської діяльності, що зазначені в документах, які додані до заяви про одержання ліцензії; відсутність фахівців, які повинні мати відповідну спеціальну освіту і відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам. Недостовірністю відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, - є встановлення місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності або місця провадження господарської діяльності, не зазначених у заяві або інших документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, а також інших розбіжностей між відомостями, викладеними в поданих документах, і наявною матеріально-технічною, нормативно-правовою базою, кваліфікацією персоналу (працівників), які встановлені при перевірці суб'єкта господарювання.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що перевіркою встановлений факт неповідомлення органу ліцензування у встановлений термін про закриття аптечного кіоску № 2, при цьому рішення Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів №259-А від 09.12.2009 року про анулювання ліцензії ТОВ «Адоніс» АБ349595 від 25.01.2006 року на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами прийнято з мотивів виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб’єктом господарювання для одержання ліцензії суб’єкту господарювання, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості та безпідставності спірного рішення. Так, правовою підставою для анулювання ліцензії в разі виявлення перевіркою зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, мало б бути порушення ст. 17 Закону. Проте судом не встановлено порушення позивачем зазначеної норми.
З аналізу ст.17 Закону та п.1.4 Порядку вбачається, що фактичною підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії у випадку зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, є неможливість ліцензіата згідно з поданими документами забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності, на який видана ліцензія. Напроти, як убачається із матеріалів перевірки та встановлено судом, ТОВ «Адоніс» здійснюється відповідна господарська діяльність за місцем провадження діяльності, що підлягає ліцензуванню, – аптека №1 за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 48, яка повністю відповідає адресі, зазначеній у ліцензії серії АБ № 349595; у позивача наявна достатня матеріально-технічна база (приміщення, обладнання) для здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами за місцем провадження господарської діяльності, що зазначено в документах, які додані до заяви про одержання ліцензії, санітарний стан приміщень аптеки та устаткування повністю відповідає установленому санітарно-протиепідемічному режиму аптечних закладів, наявні фахівці з відповідною спеціальною освітою. Також в акті перевірки зазначено про відповідність відомостей, наведених у ліцензії, відомостям, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію суб’єкта господарювання, довідці про внесення до ЄДР та установчих документах. У зв’язку із цим суд вважає, що підстави для скасування ліцензії позивача на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами із підстав, зазначених відповідачем, відсутні.
Таким чином, оскаржуване рішення прийнято з порушенням законодавства, що регулює спірні правовідносини, а саме статей 17, 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», п.1.4 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Крім того, зазначене рішення не відповідає вимогам ч.3 ст.2 КАС України , оскільки прийняте воно без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не пропорційно, зокрема без дотримання балансу між виявленим порушенням та наслідком у вигляді анулювання ліцензії. При викладених вище обставинах, рішення Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів № 259-А від 09.12.2009 року підлягає скасуванню, а позов – задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» задовольнити.
Скасувати рішення Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів №259-А від 09.12.2009 року про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» АБ349595 від 25.01.2006 року на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами, виданої Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано «12» березня 2010 року.
Головуючий суддя ______________________ І.В. Завальнюк
Суддя ______________________ Г.П. Самойлюк
Суддя ______________________ О.М. Тарасишина