Судове рішення #8264660

Справа №22-ц-11/ 2010 р.                 Головуючий у 1-й інстанції – Прокудіна Н.Г.

Категорія - 37                                         Суддя–доповідач – Семеній Л.І.

У  Х  В  А  Л  А

і м е н е м     У к р а ї н и

26 січня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого  -   Шевченка В.А.,

суддів             -   Семеній Л.І., Кононенко О.Ю.,

з участю секретаря судового засідання  - Кияненко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2

на рішення  Зарічного районного суду м. Суми від 26 червня 2009 року

 

у справі за позовом ОСОБА_3

до ОСОБА_2, треті особи – Автогаражне товариство «Хімік», Перша Сумська державна нотаріальна контора

 про поділ майна подружжя, визнання права на обов’язкову частку у спадщині, поділ спадкового майна, усунення перешкод у користуванні майном,

 

в с т а н о в и л а :

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 26 червня 2009 року позов ОСОБА_3 задоволено. Проведено поділ майна подружжя – автомобіля ВАЗ 2104 державний номер НОМЕР_1 та металевого гаража №383 в Автогаражному товаристві «Хімік». Визнано за ОСОБА_3 право на обов’язкову частку у спадщині  Проведено поділ спадкового майна в порядку спадкування після смерті  ОСОБА_4

Виділено ОСОБА_3 у власність металевий гараж №383 вартістю 16464 грн. в Автогаражному товаристві «Хімік» за адресою: АДРЕСА_2

Виділено у власність ОСОБА_2 автомобіль ВАЗ 2104 державний номер НОМЕР_1 вартістю 12000 грн. 11 коп.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 140 грн. 07 коп. грошової компенсації різниці  вартості фактично виділеного майна та належної йому ідеальної частки у спадковому майні.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 91 грн. повернення судового збору, 750 грн. витрат на проведення експертизи, 980 грн. витрат на правову допомогу.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати зазначене рішення суду.

При цьому він посилається на порушення норм процесуального права . Зокрема, зазначає, що судом порушено правила підсудності, оскільки, як він вважає, спадкове майно не є нерухомим майном, тому справу слід було розглядати за місцем проживання відповідача. Крім того, вказує, що суд ухвалив заочне рішення без постановлення ухвали про розгляд справи в заочному порядку.

Заслухавши пояснення представника позивачки ОСОБА_5, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу потрібно відхилити, а рішення суду – залишити без зміни з таких підстав.

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 20 вересня 1979 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4. Під час шлюбу ними було набуто майно: в 1990 році автомобіль ВАЗ 2104 державний номер НОМЕР_1 вартістю 12000 грн. 11 коп. та в 1986 році металевий гараж №838 вартістю 16464 грн. в Автогаражному товаристві «Хімік» за адресою: АДРЕСА_2

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер.

На день смерті ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав разом зі своєю дружиною у квартирі АДРЕСА_1, власницею якої  є ОСОБА_3

За життя ОСОБА_4 було складено заповіт, згідно з яким він заповів гараж та автомобіль своїм синам від першого шлюбу – ОСОБА_2 та ОСОБА_6. Останні після смерті батька звернулись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. ОСОБА_6 відмовився від своєї частки у спадковому майні на користь свого брата ОСОБА_2 і ця заява не була ним відкликана у встановлений законом строк.

Суд першої інстанції вірно з’ясував спірні правовідносини, всебічно встановив обставини, що мають значення для справи у відповідності з ч.1 ст.212 ЦПК України, дослідив усі наявні у справі докази та дав їм оцінку, що ґрунтується на всебічному, повному , об’єктивному та безпосередньому їх дослідженні.

В апеляційній скарзі не наведено обставин та доказів, які б ставили під сумнів законність рішення місцевого суду.

Як вбачається з матеріалів справи, спірне майно - автомобіль та гараж, було набуто під час перебування ОСОБА_3 у шлюбі з ОСОБА_4, тому суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що зазначене майно є спільною сумісною власністю подружжя і частка позивачки у цьому майні становить Ѕ частину, а помилкове застосування ним ст.ст.60,70 СК України замість ст.22 КпШС, яка діяла на момент виникнення цих правовідносин, не вплинуло на правильність вирішення цього спору.

Відтак,  спадкове майно становить Ѕ частину  спірного майна.

Відповідно  до ст.1240 ЦК України непрацездатна вдова спадкує, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б їй у разі спадкування за законом.

Таким чином,  ОСОБА_3, яка досягла 69-річного віку і відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України фактично прийняла спадщину, так як на момент смерті чоловіка проживала  разом з ним, має право на обов’язкову частку у спадщині, що становить 1/12 частину спадкового майна. Звідси, її частка в спірному майні становить 7/12.

Висновок суду про визнання за позивачкою права власності на гараж, а за відповідачем – на автомобіль, не суперечить чинному цивільному законодавству. Розмір компенсації різниці  вартості фактично виділеного ОСОБА_2 майна та належної йому ідеальної частки у спадковому майні судом першої інстанції визначено вірно.

Розподіл судових витрат проведено судом відповідно до вимог ст.88 ЦПК України.

Доводи апелянта про те, що справу розглянуто з порушенням правил підсудності, є безпідставними, оскільки відповідно до ст.48 "Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах" від 22 січня 1993 року провадження у справах про спадкування рухомого майна належить до компетенції установ Сторони, на території якої проживав спадкодавець на момент своєї смерті, а у справах про спадкування нерухомого майна - Сторони, на території якої знаходиться майно.

Так як спадкодавець на момент смерті проживав на території України і спадкове майно також знаходиться на території цієї країни, тому місцевим судом вірно визначено підсудність розгляду цієї справи та застосовано національне законодавство України.

Посилання апелянта на порушення норм процесуального права, а саме на те, що суд не постановив ухвалу про її заочний розгляд, є безпідставним, так як розгляд цієї справи здійснений судом в загальному порядку, а ухвалене ним рішення за своїм змістом не є заочним, про що свідчить викладений в його резолютивній частині загальний порядок оскарження.  

 Інші доводи апелянта висновків суду також не спростовують.

Колегією суддів не виявлено неправильного застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які могли б бути підставою для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції.

У зв’язку з цим апеляційну скаргу необхідно відхилити, а рішення суду – залишити без зміни.

Керуючись ст. ст.303, п.1 ч.1 307, 308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу  ОСОБА_2 відхилити.

Рішення  Зарічного районного суду м. Суми від 26 червня 2009 року в даній справі  залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення  і з цього часу може бути оскаржена протягом двох місяців  до Верховного Суду України.

Головуючий -  

        Судді -  

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація