ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07.10.2009 р. 13 год. 00 хв. № 2а-4817/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
Шелест С.Б.- головуюча
судді: Кишинський М.І., Мазур А.С.
при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Конкорд Ессет Менеджмент»
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
проскасування постанови
За участю представників сторін:
Від позивача: Голуб М.В. -представник за довіреністю
Від відповідача: Васильківська В.Є., Білозьорова Г.Б. - представники за довіреностями
у судовому засіданні 07.10.09р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Конкорд Естет Менеджмент`звернулось до суду з позовом про скасування постанови відповідача №265-КП від 15.04.09р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
В судовому засіданні 03.09.09р. представником відповідача заявлено клопотання про колегіальний розгляд справи, в зв`язку з чим Розпорядженням Голови Окружного адміністративного суду м. Києва для розгляду даної справи призначена колегія суддів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та не погоджуючись з порушеннями ст. 44 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)», вказує на те, що позивачем, у відповідності до зазначеної норми Закону, здійснювалось розміщення та викуп розміщених інвестиційних сертифікатів Відкритого диверсифікованого пайового інвестиційного фонду «Конкорд Перспектива» через торговця, з яким позивач уклав відповідний договір та відомості про якого зазначив в Проспекті емісії; право торговця цінними паперами ІСІ передоручення виконання замовлень позивача третім особам, якщо це обумовлено умовами договору, визначено у п. 10 Розділу ХІІІ Рішення Держкомісії від 12.12.06р. №1449.
Отже, враховуючи, що умовами договору між позивачем та торговцем цінними паперами визначено право торговця передовірити виконання обов`язків з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів Відкритому акціонерному товариству АБ «Укргазбанк», позивач вважає, що не зобов`язаний укладати окремий договір з ВАТ АБ «Укргазбанк`на розміщення та викуп цінних паперів, як і зазначати його торговцем цінними паперами в Проспекті емісії.
З посиланням на вищенаведене, позивач вважає оспорювану постанову неправомірною та просить суд її скасувати.
Представник відповідача позов заперечувала, вказуючи на те, що за результатами проведеної перевірки ТОВ «КУА «Конкорд Ессет Менеджмент`встановлено порушення останнім ст. 44 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»та п.п. ї) п. 3 Розділу ІІ Положення про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, затвердженого Рішенням Держкомісії від 08.01.02р. №10, зареєстрованого в Мін`юсті України від 29.01.02р. за №72/6360, а саме: викуп розміщених цінних паперів ІДПІФ «Конкорд Перспектива`було здійснено через торговця ВАТ АБ «Укргазбанк`без укладання з ним відповідного договору; дані про даного торговця не відображені в Проспекті емісії.
У зв`язку з наведеним, представник відповідача вважає винесену постанову обґрунтованою та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, суд
В С Т А Н О В И В :
31.03.2009 року за результатами проведення планової перевірки ТОВ «КУА «Конкорд Ессет Менеджмент`щодо дотримання Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (надалі -Комісією) була винесена постанова про порушення справи на ринку цінних паперів у відношенні до позивача.
Цього ж дня було складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №39-КП .
15.04.2009р. Комісією, внаслідок розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, винесенно оспорювану постанову №265-КП про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді попередження.
Як свідчать матеріали справи, підставою для застосування санкції був висновок відповідача про порушення позивачем вимог ст. 44 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»та п.п. ї) п. 3 Розділу ІІ Положення про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, затвердженого Рішенням Держкомісії від 08.01.02р. №10, зареєстрованого в Мін`юсті України від 29.01.02р. за №72/6360, що полягали, зокрема, у тому, що викуп ТОВ «КУА «Конкорд Ессет Менеджмент» розміщених цінних паперів ІДПІФ «Конкорд Перспектива`було здійснено через торговця ВАТ АБ «Укргазбанк`без укладання з ним відповідного договору, крім того, дані про даного торговця не відображені в Проспекті емісії.
Суд вважає оспорювану постанову правомірною, виходячи з наступного.
Правові та організаційні основи створення, діяльності та відповідальності суб`єктів спільного інвестування, особливості управління їх активами, вимоги до складу, структури та зберігання активів, особливості розміщення та обігу цінних паперів інститутів спільного інвестування, порядок та обсяг розкриття інформації інститутами спільного інвестування з метою залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів встановлені Законом України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»від 15 березня 2001 року N 2299-III .
Відповідно до ст. 44 цього Закону, розміщення та викуп розміщених цінних паперів ІСІ здійснюються компанією з управління активами безпосередньо та/ або через торговців цінними паперами ІСІ, з якими компанія уклала відповідні договори; торговець цінними паперами під час розміщення та викупу цінних паперів ІСІ діє від імені, за рахунок та в інтересах корпоративного інвестиційного фонду або компанії з управління активами пайового інвестиційного фонду.
Відповідно до п. 3 Розділу І Положення про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 8 січня 2002 р. N 10, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2002 р. за N 72/6360, емітентом інвестиційних сертифікатів фонду виступає компанія з управління активами фонду; реєстрація проспекту емісії та випуску інвестиційних сертифікатів здійснюється щодо кожного фонду окремо.
Відповідно до п. 1.2 Положення про вимоги до договору про надання послуг з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ, затвердженого Рішенням Держкомісії від 11.01.02р. №11, зареєстрованого в Мін`юсті України 06.02.02р. за №109/6397, для надання послуг з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ компанія з управління активами може залучати торговців -агентів з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ, з якими вона уклала договори про надання послуг з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ; інформація про агентів, через яких здійснюється розміщення цінних паперів ІСІ, має бути зазначена в проспекті емісії.
Відповідно до п.п. ї) п. 3 Розділу ІІ Положення про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, затвердженого Рішенням Держкомісії від 08.01.02р. №10, зареєстрованого в Мін`юсті України від 29.01.02р. за №72/6360, проспект емісії інвестиційних сертифікатів фонду повинен містити, зокрема, дані про торговця (ів) цінними паперами із зазначенням повного найменування, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ, місцезнаходження, номерів телефону та факсу, серії, номера, строку дії та дати видачі Комісією ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку -діяльності з торгівлі цінними паперами.
Як вбачається з матеріалів справи, 09.01.08р. між ТОВ «Конкорд Капітал»(торговець) та позивачем (емітент) укладено договір про надання послуг з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ №Б19/2008, відповідно до якого емітент доручає, а торговець, який діє від імені за рахунок та в інтересах емітента приймає на себе зобов`язання за винагороду, здійснювати розміщення та викуп інвестиційних сертифікатів Відкритого диверсифікованого пайового інвестиційного фонду «Конкорд Перспектива», що будуть розміщені шляхом прилюдної пропозиції, серед фізичних та юридичних осіб, з урахуванням вимог, передбачених Інвестиційною декларацією Фонду.
Відповідно до п.1.3. цього договору, торговець здійснює розміщення та викуп інвестиційних сертифікатів у відповідності до Проспекту емісії інвестиційних сертифікатів Фонду, регламенту Фонду, та чинного законодавства.
27.10.08р. сторони уклади додаткову угоду №3 до вищезазначеного договору та доповнили п. 2.1 (права торговця) пунктом 2.1.9, відповідно до якого торговець має право передовіряти виконання обов`язків з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів по цьому договору ВАТ АБ «Укргазбанк».
Як вбачається із Проспекту емісії інвестиційних сертифікатів інтервального диверсифікованого пайового інвестиційного фонду «Конкорд Перспектива`ТОВ КУА «Конкорд Ессет Менеджмент»(прилюдна пропозиція), затвердженого Загальними зборами учасників ТОВ КУА «Конкорд Ессет Менеджмент», протокол №3 від 10.07.07р. -в розділі 15 єдиним торговцем цінними паперами зазначено ТОВ «Конкорд Капітал».
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Положення про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, зміни до проспекту емісії інвестиційних сертифікатів фонду (крім випадків, передбачених пунктом 3 цього розділу, який регулює внесення змін, як відбулись до початку розміщення інвестиційних сертифікатів) повинні бути внесені протягом семи робочих днів з дня їх виникнення та зареєстровані в Комісії в порядку, визначеному цим Положенням.
Як свідчать обставини справи та не заперечується позивачем, Проспект емісії не містив інформації щодо ВАТ АБ «Укргазбанк», який фактично виступав торговцем та виконав зобов`язання з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів Фонду; договір на розміщення та викуп цінних паперів ІСІ між позивачем та ВАТ АБ «Укргазбанк`не укладався. При цьому, суд не заперечує право торговця, за згодою емітента, передоручати виконання обов`язків за договором з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів іншому торговцю; таке право передбачене п. 10 Розділу ХІІІ Рішення Держкомісії від 12.12.06р. №1449 «Про затвердження Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.01.07 за N 52/13319 та не суперечить вимогам цивільного законодавства.
Разом з цим передоручення виконання замовлень позивача третім особам не звільняє позивача від обов`язку зазначати відповідну інформацію про агентів, через яких фактично здійснюється розміщення цінних паперів ІСІ у проспекті емісії, як це передбачено вищенаведеними нормативно-правовими вимогами.
Відповідно до п.5 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні`у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, виносити попередження.
За наведених обставин та правових норм, суд вважає оспорювану постанову про накладення санкції на ринку цінних паперів правомірною, обрану Комісією санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді попередження адекватною вчиненому порушенню, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)», Положенням про порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції, затвердженого рішенням Комісії від 08.01.02р. №10, зареєстрованого в Мін`юсті від 29.01.02р. №72/6360., ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
П О С Т А Н О В И В :
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді Кишинський М.І.
Мазур А.С.
Постанова складена в повному обсязі: 12..10.09р.
Шелест С.Б.