Справа № 2-39/07 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2007 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області
в складі: головуючого - судді Дічакової Т.І.
при секретарі -Штефан Н.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.В.Олександрівка справу за позовом
ВАТ «ЕК «Херсонобленерго» до ОСОБА_1
про стягнення матеріальної шкоди,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення матеріальної шкоди, посилаючись на те, що при перевірці дотримання Правил користування електричним струмом у побуті 29.11.06 р. контролерами виявлено безоблікове користування електроенергії абонентом ОСОБА_1 шляхом зміни направлення струму навантаження з використанням фазозсувного трансформатора. При включеному приборі диск лічильника обертається в зворотному напрямку, спожита електроенергія не обліковувалась. За актом НОМЕР_1 від 29.11.06 р. розраховано матеріальні збитки на 17894 грн. 98 коп., які добровільно не відшкодовано.
В судовому засіданні представник позивача позов в повному обсязі, пояснила, що в даному випадку абонент використовувала спеціальний пристрій - фазозсувний трансформатор для безоблікового споживання електроенергії. Показання лічильника змотувались в сторону зменшення. Про порушення було складено акт, відповідачка була на засіданні комісії, де визначався розмір завданої шкоди, підтвердила, що використовувала пристрій. Однак, з розрахованою сумою не погодилась і не заплатила завдані збитки. Просить стягнути 17894,98 грн.
Відповідачка ОСОБА_1 визнала позовні вимоги частково, пояснила, що в даному будинку сім'я не проживала з серпня 2003 р. по вересень 2006 р. Однак за світло платили, т.я. була цього будинку лишалось господарство - корова і кури і тому вона для догляду за ними використовувала світло. Пристрій для змотування показань електролічильника купила восени 2006 р. і вирішила опробувати його 29.11.06 р., т.я. до неї приїхали діти, довелося включити камін, щоб обігріти ту частину хати, де не було опалення. Не згодна з нарахованою сумою, т.я. на таку суму вона не могла завдати шкоди.
Вислухавши сторони, свідків, дослідивши подані матеріали суд приймає до уваги слідуюче.
Згідно акту НОМЕР_1 від 29.11.06 р. у абонента ОСОБА_1 в АДРЕСА_1
виявлено порушення Правил користування електроенергією - шляхом зміни напрямку току напруги з використанням фазозсувного трансформатора. Диск Лічильника при включеному пристрої або на навантаженні крутиться у зворотному напрямку. Акт підписано відповідачкою.
Свідок ОСОБА_2 пояснив, що проводився рейд 29.11.06 р. Заміряли вхідну нагрузку, показав пристрій велике навантаження. На їх стук вийшла господиня, спочатку не пускала до хати, а коли вони пройшли - в сумці біля лічильника був трансформатор за допомогою якого лічильник повертався в зворотному напрямку. Господиня сказала, що включила камін, щоб прогріти хату, у неї були гості і підключила трансформатор.
Свідок ОСОБА_3 також підтвердив, що при перевірці абонента ОСОБА_1 у веранді виявили підключений до лічильника змотувальний трансформатор. При них господиня почала його складати; про порушення було складено акт.
Факт порушення підтверджує також доповідна контролерів.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили, що це відомо, що з 2003 р. по вересень 2006 р. ОСОБА_1 не проживала в своєму будинку, хоча господарство тримала у своєму дворі.
Згідно особового рахунку абонентом ОСОБА_1 в період 2004 - 06 років електроенергія споживалась, оплачувалась, у певні періоди 2005-06 р. достатнє споживання електроенергії.
За розрахунком завданої шкоди ОСОБА_1 слід сплатити 17894,98 грн. Однак, на думку суду, розрахунок проведено невірно, з порушенням вимог Методики розрахунку збитків.
Не надано доказів цілодобового використання безоблікової електроенергії, не повинна враховуватись сума НДС; розрахунок періоду нарахування слід проводити за 6 місяців - з дня останньої технічної перевірки, навіть якщо вона не проводилась.
З урахуванням викладеного стягненню підлягає 1099,50 грн.
Керуючись ст. 6, 10, 11 ЦПК України, в силу ст. 714 ЦК України, п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, суд
вирішив:
Позовні вимоги ВАТ «ЕК «Херсонобленерго» задовольнити частково. Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ «ЕК «Херсонобленерго» 1099,50 грн. матеріальної шкоди, 51 гривну держмита на користь держави та 30 гривен витрат з інформаційно-технічного забезпечення на користь ТУ ДСА України в Херсонській області.
На рішення суду може бути подано апеляцію до Херсонського апеляційного суду через місцевий суд протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути поданою протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.