справа № 2-144/2010/1605
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2010 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., при секретарі Кузуб В.В., з участю представника позивача адвоката ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гребінці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та його розподіл, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та його розподіл, вказуючи, що за час перебування в шлюбі ним та ОСОБА_3 за спільні кошти була придбана однокімнатна квартира № 31 , розташована по вул. Крупської, 28 Б в м. Гребінка Полтавської області. Останнім часом між ними склалися напружені сімейні стосунки, у зв’язку з чим він залишив сім’ю та подав до суду заяву визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та його розподіл.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд визнати житлову квартиру № 31 у будинку № 28 Б по вул. Крупської в м. Гребінка Полтавської області спільною сумісною власністю подружжя, а також визнати за сторонами право власності по ? частині за кожним на вищезазначену квартиру.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, в задоволенні позову просила суд відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши фактичні обставини справи у межах наданих письмових доказів, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 22.01.2002 року ОСОБА_2 перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, що підтверджується довідкою відділу реєстрації актів цивільного стану Гребінківського районного управління юстиції Полтавської області № 32/03-20 від 22.01.2002 року. За час перебування в шлюбі сторонами за спільні кошти було придбана однокімнатна квартира АДРЕСА_1 Б в м. Гребінка Полтавської області, технічний паспорт на яку оформлений на ім’я ОСОБА_3. З грудня місяця 2009 року відповідач залишив сім’ю та проживає у цивільному шлюбі з іншою жінкою. Відповідач відмовила позивачу у користуванні їх спільною квартирою.
Відповідно до вимог ст. 22 Кодексу України про шлюб та сім’ю ( в ред. 1969 року), майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самостійного заробітку.
Як вбачається з матеріалі справи і це знайшло своє підтвердження в судовому засіданні сторонами не надано до суду відповідних документів, які б підтверджували джерело придбання спільно нажитого майна, а саме квартири АДРЕСА_1 Б м. Гребінка Полтавської області, на підставі вищенаведеного, суд, враховуючи інтереси відповідача та позивача, зазначені обставини справи, що мають істотне значення, приходить до висновку про часткове задоволення позову.
П. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу визнання його не дійсним та поділ спільного майна подружжя» від 21.12.2007 року № 11 зазначено, що вирішуючи спори між подружжям про майно, необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з’ясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу (статті 60, 69 СК, ч. 3 ст. 368 ЦК), відповідно до частин 2, 3 ст. 325 ЦК можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім’я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом. Спільною сумісною власністю подружжя, зокрема, можуть бути: квартири, жилі й садові будинки; земельні ділянки та насадження на них, продуктивна і робоча худоба, засоби виробництва, транспортні засоби; грошові кошти, акції та інші цінні папери, паєнакопичення в житлово-будівельному, дачно-будівельному, гаражно-будівельному кооперативі; грошові суми та майно, належні подружжю за іншими зобов’язальними правовідносинами, тощо. Майно, яке належало одному з подружжя, може бути віднесено до спільної сумісної власності укладеною при реєстрації шлюбу угодою (шлюбним договором) або визнано такою власністю судом з тих підстав, що за час шлюбу його цінність істотно збільшилася внаслідок трудових або грошових затрат другого з подружжя чи їх обох.
У відповідності до ст. 22 Кодексу України про шлюб та сім’ю, п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу визнання його не дійсним та поділ спільного майна подружжя» від 21.12.2007 року № 11, ст. ст. 8, 11, 10, 60, 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання майна спільною сумісною власністю та його поділ - задовольнити частково.
Визнати житлову квартиру № 31 , розташовану по вул. Крупської, 28 Б в м. Гребінка Полтавської області спільною сумісною власністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину квартири № 31 , розташовану по вул. Крупської, 28 Б в м. Гребінка Полтавської області.
В решті частині позовних вимог позивача відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок відповідача.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І. Радзівон