Судове рішення #83466072



У Х В А Л А

10 грудня 2019 року м. Київ

Справа № 2-6739/09

Провадження: № 22-ц/824/17513/2019

Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Невідомої Т.О., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1

на заочне рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 24 листопада 2009 року, ухвалене під головуванням судді Волошина В.О.,

у справі за позовом ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобальна система тренінгів» «GST», Флетчера ІІІ Роберта Томаса про стягнення боргу,

в с т а н о в и в :

Заочним рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 24 листопада 2009 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Стягнуто з ФОП ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суму боргу у розмірі 504 189,27 грн, судовий збір у розмірі 1700 грн., 30 грн збору за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.

Як убачається із матеріалів справи, ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 30 жовтня 2019 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 24 листопада 2009 року залишено без задоволення, тобто, вказане заочне рішення може бути оскаржене в строк до 30 листопада 2019 року.

Апеляційна скарга надійшла до суду першої інстанції 03 грудня 2019 року, проте, згідно штампу «Укрпошти» на конверті апеляційна скарга подана до відділення пошти 29.11.2019 року, тобто, у визначений процесуальним законом строк.

В апеляційній скарзі міститься клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами, внесеними згідно із № 2147-VIII від 03.10.2017) за подання до суду апеляційної скарги на судові рішення чи ухвали справляється судовий збір.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», визначено розміри ставок судового збору на основі розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Відповідно до п.п. 6 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду, ставка судового збору становить 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду судовий збір було сплачено у розмірі 1700 грн., отже, скаржнику за подання апеляційної скарги на заочне рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 24 листопада 2009 року необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2550 грн.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру належних до сплати судових витрат або звільнення від їх сплати є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Таким чином, звільнення від сплати судового збору має місце лише в разі незадовільного майнового стану особи.

Положення пункту 1 статі 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентна практика Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland) свідчить про те, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік…

На обґрунтування вказаного клопотання ОСОБА_1 долучила до апеляційної скарги відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 1 кварталу 2018 року по 3 квартал 2019 року, з якого убачається, що за період з 1 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року відсутня інформація про доходи.

Ураховуючи викладене, з метою сприяння у доступі до правосуддя, вважаю за необхідне відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у даній справі.

Апеляційна скарга подана повноважною особою у визначений процесуальним законодавством строк.

За своїм змістом апеляційна скарга відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України.

Перешкод для відкриття апеляційного провадження не встановлено.

Керуючись, ст.ст. 31, 32, 359-361, 366 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити частково.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі.

Відкрити апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 24 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобальна система тренінгів» «GST», Флетчера ІІІ Роберта Томаса про стягнення боргу.

Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснити їм право подати відзив на апеляційну скаргу, який за формою і змістом має відповідати вимогам статті 360 ЦПК України, у строк до 26 грудня 2019 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Суддя: Т.О. Невідома



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація