- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України
- Позивач (Заявник): Корнієнко Микола Григорович
- Відповідач (Боржник): Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області
- Заявник апеляційної інстанції: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 810/3694/18 Суддя (судді) першої інстанції: Балаклицький А. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В. та Кучми А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року про роз`яснення судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві в перерахунку пенсії учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та зобов`язати відповідача провести позивачеві з 01.02.2018 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідач 19.10.2018 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2018 вказану апеляційну скаргу було залишено без руху та в подальшому ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018 повернуто апелянту.
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із заявою про роз`яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 в якій просив роз`яснити, що при виконанні вказаного рішення в адміністративній справі №810/3694/18 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов`язане провести ОСОБА_1 з 05.01.2018 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (5x3723,00=18615,00 грн.) та роз`яснити, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 заяву позивача про роз`яснення судового рішення задоволено повністю та роз`яснено, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 в адміністративній справі № 810/3694/18 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов`язано провести позивачеві з 05 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (5х3723,00=18615,00 грн.), а також роз`яснено, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Задовольняючи зазначену заяву суд першої інстанції виходив з того, що оскільки в мотивувальній частині відображено аналіз фактичних обставин справи, оцінку доказів, зазначено підстави вирішення справи, та вказано про те, що позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та яким, на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, разом з тим, у рішенні суду не зазначений висновок про визначення розміру пенсії, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що викликає труднощі при виконанні даного судового рішення.
У вказаній ухвалі суд встановив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2018 складає 3723,00 грн, а тому відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» основний розмір пенсії позивача має скласти 5х3723,00 = 18615,00 грн.
Не погоджуючись із ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та відмовити повністю у задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що відповідно до п 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс * Кзс * Кв/100%, однак суд, в ухвалі прописав іншу формулу (5х3723,00 = 18615,00 грн.), що на думку апелянта є порушенням повноваження органу, який приймає рішення щодо призначення та нарахування пенсії за чітко встановленою формулою її обрахунку.
Позивач відзив на апеляційну скаргу не подавав. В суді першої інстанції його позиція обґрунтовувалась подвійним тлумаченням рішення суду першої інстанції.
В силу положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, враховуючи, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку письмового провадження, справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Беручи до уваги, що в суді першої інстанції справу було розглянуто в порядку письмового провадження та враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, керуючись приписами ст. 311 КАС України, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для здійснення розгляду справи за участі сторін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів доходить наступних висновків.
Суд звертає увагу, що процесуальним законодавством не передбачено можливості вирішення питання щодо роз`яснення порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання
Отже, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання судового рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.
Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, без внесення будь-яких змін в існуюче рішення.
Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кількох варіантів тлумачення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Так, в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 про роз`яснення судового рішення суд першої інстанції зазначив, що у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 не зазначений висновок про визначення розміру пенсії, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що викликає труднощі при виконанні даного судового рішення.
Дослідивши текст вказаного вище рішення, колегія суддів вважає, що дане судове рішення є зрозумілим, рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо його розуміння, оскільки в резолютивній частині вказаного рішення суд зобов`язав відповідача провести позивачеві перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що цілком збігається із позовними вимогами, заявленими ОСОБА_1 в адміністративному позові та в повній мірі відповідає положенням ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В той же час, вимоги заяви про роз`яснення судового рішення не містять достатніх обґрунтувань та посилань на незрозумілість або неясність судового рішення, що є недопустимим та виключає можливість його роз`яснення в порядку ст. 254 КАС України.
Зі змісту заяви про роз`яснення рішення вбачається, що заявником не зазначено в чому саме полягає незрозумілість судового рішення, натомість, поставлено запитання щодо роз`яснення порядку виконання рішення суду.
Щодо доводів апелянта в частині помилковості у застосуванні формули (5х3723,00 = 18615,00 грн.) при обчисленні пенсії позивача судом першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 91 постанови від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою доповнено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс * Кзс * Кв/100%, де:
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Зп(мін) * 5 / Зс1, де:
Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.»
Отже, враховуючи вищенаведене, розрахунок пенсії позивача судом першої інстанції в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 є помилковим, оскільки застосована судом формула (5х3723,00 = 18615,00 грн.) не відображає усіх необхідних числових значень, за допомогою яких можливо вірно розрахувати пенсію позивача відповідно до Порядку № 1210.
Колегія суддів звертає увагу, що положення ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та в жодному разі не встановлює розмір пенсії на рівні п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. При цьому, обчислення розміру пенсії відбувається згідно з Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Крім того, в ч. 3 резолютивної частини ухвали про роз`яснення судового рішення від 07.08.2019 зазначено наступне: «Роз`яснити, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки пенсія для осіб, зазначених в п. 91 Порядку № 1210 розраховується за формулою із врахуванням значення Зп (мін) - розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, абзац 8 п. 91 Порядку № 1210 викладений у наступній редакції: «У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року», що передбачає включення значення Зп (мін) розміру мінімальної заробітної плати у разі її можливої зміни саме до формули обчислення такої пенсії.
Відтак, перерахунок пенсії для осіб, зазначених в п. 91 Порядку № 1210, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування визначеної Порядком № 1210 формули законодавством не передбачено.
Колегія суддів також звертає увагу, що суд не наділений повноваженнями щодо зобов`язання органів державної влади виконувати будь-які зобов`язання в майбутньому, так як порушення яких-небудь прав, свобод та законних інтересів ще не відбулося, тому вимоги заяви про здійснення перерахунку пенсії в майбутньому задоволенню не підлягають.
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що оскільки рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 є чітким, зрозумілим та вмотивованим, резолютивна частина рішення суду першої інстанції не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо його розуміння або таких, що допускають подвійне тлумачення, а саме рішення суду не викликає труднощів для розуміння, відсутні підстави для його роз`яснення, а здійснення його роз`яснення шляхом, який визначено в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року суперечить положенням законодавства, що регулює спірні правовідносини та нормам процесуального закону.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків, викладених в ухвалі суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, неправильне тлумачення закону, призвели до неправильного висновку щодо наявності підстав для задоволення заяви позивача про роз`яснення судового рішення, у зв`язку з чим ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні заяви позивача про роз`яснення судового рішення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області - задовольнити.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду про роз`яснення судового рішення від 07.08.2019 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Текст постанови складено 09 грудня 2019 року
Суддя-доповідач Н.В. Безименна
Судді А.Ю.Кучма
Л.В.Бєлова
- Номер: П/810/3694/18
- Опис: про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 810/3694/18
- Суд: Київський окружний адміністративний суд
- Суддя: Безименна Наталія Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.07.2018
- Дата етапу: 12.12.2018
- Номер: А/855/5974/18
- Опис: про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 810/3694/18
- Суд: Шостий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Безименна Наталія Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.11.2018
- Дата етапу: 12.12.2018
- Номер:
- Опис: про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Матеріали справи
- Номер справи: 810/3694/18
- Суд: Київський окружний адміністративний суд
- Суддя: Безименна Наталія Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.08.2019
- Дата етапу: 07.08.2019
- Номер: А/855/18772/19
- Опис: про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 810/3694/18
- Суд: Шостий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Безименна Наталія Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2019
- Дата етапу: 09.12.2019