ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
13.07.06 р. Справа № 22/6-108
За позовом: Донецько – Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька
до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасавіахім” м. Донецьк
2. Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірми „Володимирівська” с. Володимирівка
про визнання угоди недійсною
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л.В.
За участю представників сторін:
від позивача:
від відповідача:
Донецько – Ясинуватський транспортний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасавіахім” м. Донецьк та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірми „Володимирівська” с. Володимирівна про визнання угоди недійсною.
Представлений суду позов містить посилання на норми Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ поширюється на певний перелік спорів за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, згідно п. 4 ст. 50 КАС України, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень та у певних випадках, а саме:
1). про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об’єднання громадян;
2). про примусовий розпуск (ліквідацію) об’єднання громадян;
3). про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;
4). про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5). в інших випадках, встановлених законом.
Як вбачається, в системі законодавства України відсутній закон, норми якого однозначно би визначали, що спори про визнання господарських зобов’язань чи визнання недійсним угод з підстав, передбачених Господарським Кодексом України та Цивільним кодексом України, у разі подання позову органом державної податкової служби, підлягають розгляду адміністративними судами України.
У п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (із змінами та доповненнями) закріплені лише функції органів державної податкової служби щодо подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, але конкретна юрисдикція суду щодо вирішення даної категорії спорів не визначена.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно – правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України „Про судоустрій України” (із змінами та доповненнями) господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин.
За приписами ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав.
Зазначене свідчить про те, що спір про визнання угод недійсними повинні розглядатися господарськими судами за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 6 ч. 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 4, п. 4 ст. 50, ст. 17, п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (із змінами та доповненнями), ч. 3 ст. 22 Закону України „Про судоустрій України”, ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (із змінами та доповненнями), суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Донецько – Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасавіахім” м. Донецьк та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірми „Володимирівська” с. Володимирівна про визнання угоди недійсною, а також додані до неї документи на 42 аркушах повернути без розгляду.
2. Повернення позовної заяви не позбавляє прокурора права звернутися до господарського суду Донецької області з позовом про визнання угоди недійсною в порядку, визначеним Господарським процесуальним кодексом України.
3. Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження ухвали суду протягом п’яти днів з дня отримання сторонами копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Волошинова Л.В.
Додаток: позовна заява та додані до неї документи на 42 аркушах.
Виконавець: Прядка І.М. 381-98-09
Надруковано у 4 примірниках: 2 – прокурора турі; 1 – позивачеві; 1 – господарському суду Донецької області