Судове рішення #8361881

    Справа № 2-А-2023/09

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

25 грудня 2009 року               Шевченківський районний суд м. Чернівці     в складі :  

головуючого – судді                         Чебан В.М.

    при секретарі                             Гладчук А.

з участю  позивача                           ОСОБА_1.

з участю представників відповідачів   ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці  справу за адміністративним  позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Шевченківського району м. Чернівці  та Головного Управління Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дії управління Пенсійного Фонду України,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України, посилаючись на те, що  він з 24 жовтня 1964 року по 15 грудня 1967 року проходив строкову службу в Збройних силах СССР. З 20 січня 1981 року по 31 грудня 1992 року працював на посадах ст. слідчого, начальником слідчого відділення, заступника начальника відділу управління Служби безпеки України. Стаж роботи слідчого складає 11 років 11 місяців і 11 днів. В період з 01 грудня 1993 року по 30 червня 2009 року він працював на посаді судді апеляційного суду Чернівецької області.

У зв"язку з поданою ним заявою про відставку, Постановою Верховної Ради України № 1515-УІ від 11 червня 2009 року він був звільнений з посади судді та на підставі цієї постанови 30 червня 2009 року відрахований зі штату апеляційного суду Чернівецької області.

Маючи право на відставку і стаж роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, він звернувся до управління Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Чернівців для призначення та виплати йому щомісячного грошового утримання відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про статус суддів" та подав відповідні документи.

Розпорядженням № 193841 від 09.11.2009 року управлінням Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Чернівців йому призначено довічне грошове утримання із заробітку 9910, 7 гривень (дев"ять тисяч дев'ятсот десять гривень сімдесят копійок) – з розрахунку 60 % заробітку від стажу на посаді судді, який складає 15 років 5 місяців 29 днів, що становить 6248,72 гривень (шість тисяч двісті сорок вісім гривень сімдесят дві копійки).

Таким чином, призначаючи йому грошове утримання, відповідачем було враховано тільки його стаж роботи на посаді судді - 15 років 5 місяців і 29 днів та безпідставно не було зараховано строкову службу в Збройних силах - 3 роки 1 місяць 21 день і службу в слідчих органах на посаді слідчого 11 років 11 місяців 11 днів, тому вважає, що відповідач повинен був призначити йому щомісячне грошове утримання в розмірі 90 % від заробітку.

Оскільки таке розпорядження було явно незаконним та порушувало його право на утримання щомісячного грошового утримання в розмірі 90 % заробітку, він звернувся до відповідача - головного управління Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області, як вищестоящого органу, із заявою про усунення порушень закону та проведення перерахунку відповідно до чинного законодавства.

Проте, головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області листом від 23.10.2009 року № 02-503/Я-11 в проведенні перерахунку йому відмовило.

Вважає, що протиправними діями відповідачів порушено його законне право на утримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90 % від заробітку, гарантоване Законом України "Про статус суддів", з наступних підстав.

Так, згідно п.3-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року №865 до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менше 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Законом України "Про статус суддів" відповідно до абзацу 2 п.4 ст.43 цього Закону зазначено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується  також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах безпосередньо пов"язаних з керівництвом та контролем за діяльністю суддів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, міністерствах юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів, Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Станом на час його звільнення його стаж роботи, який дає право на відставку та щомісячне грошове утримання, складав 30 років 7 місяців, строкова служба у Збройних силах - 3 роки 1 місяць 21 день, робота на посаді слідчого 11 років 11 місяців 11 днів та 15 років 5 місяців 29 днів на посаді судді, а тому відповідачі незаконно відмовили йому в перерахунку та зобов"язані були призначити йому  щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90 % від заробітку.

Просив суд прийняти постанову, якою визнати протиправним розпорядження №193841 від 09.11.2009 року управління Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Чернівців щодо призначення йому щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 60 % від заробітку.  Визнати протиправною відмову головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до стажу роботи судді строкову службу в Збройних силах та роботу слідчого в органах Служби безпеки України.   Зобов'язати управління Пенсійного фонду України Шевченківського району міста Чернівців зарахувати йому до стажу роботи, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, час проходження строкової служби в Збройних силах 3 роки 1 місяць 21 день, та 11 років 11 місяців 11 днів час роботи на посаді слідчого і 15 років 5 місяців 21 день на посаді судді.  Провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 60 % до 90% від заробітної плати відповідно до абзацу 2 частини 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" з часу звернення 1 липня 2009 року.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав вимоги заявленого ним  адміністративного позову в повному об"ємі та дав пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те що позивач безпідставно посилається на п.3-1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» №865 від 03.09.2005 року, в якому йдеться про щомісячне грошове утримання. На думку відповідачів, даний пункт постанови роз»яснює, що враховується  до стажу роботи, який дає судді право на одержання щомісячного грошового утримання, яке виплачується йому за місцем роботи та не регулює питання зарахування певних періодів стажу роботи при обчисленні довічного  грошового утримання. Таким чином, вважають, що абзац 2 п.4 ст.43 Закону, на який посилається позивач, регулює лише право на відставку судді та право на отримання  щомісячного довічного грошового утримання та не регулює розмір і механізм обчислення щомісячного довічного  грошового утримання. Разом з тим, вважають, що розмір щомісячного довічного грошового утримання та механізм його обчислення визначений абзацом 1 п.4 ст.43 вказаного Закону, де зазначено, що судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку , розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді.

Суд, вислухавши думки учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Судом встановлено , що  позивач ОСОБА_1 з 24 жовтня 1964 року по 15 грудня 1967 року проходив строкову службу в Збройних силах СССР. А також, в період з 20 січня 1981 року по 31 грудня 1992 року працював на посадах ст. слідчого, начальником слідчого відділення, заступника начальника відділу управління Служби безпеки України. Стаж роботи слідчого складає 11 років 11 місяців і 11 днів.  З 01 грудня 1993 року по 30 червня 2009 року позивач ОСОБА_1 працював на посаді судді апеляційного суду Чернівецької області. (а.с.7, 9, 10)

У зв"язку з поданою позивачем заявою про відставку, Постановою Верховної Ради України № 1515-УІ від 11 червня 2009 року він був звільнений з посади судді та на підставі цієї постанови 30 червня 2009 року відрахований зі штату апеляційного суду Чернівецької області. (а.с. 5)

01 липня 2009 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Чернівців для призначення та виплати йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. (а.с. 6)

Розпорядженням № 193841 від 09.11.2009 року управлінням Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Чернівців позивачу призначено довічне грошове утримання із заробітку 9910, 7 гривень (дев"ять тисяч дев'ятсот десять гривень сімдесят копійок) – з розрахунку 60 % заробітку від стажу на посаді судді, який складає 15 років 5 місяців 29 днів. (а.с. 9, 8)

Позивач звернувся до відповідача - головного управління Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області, як вищестоящого органу, із заявою про усунення порушень закону та проведення перерахунку відповідно до чинного законодавства. Проте, головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області листом від 23.10.2009 року № 02-503/Я-11 в проведенні перерахунку йому відмовило. (а.с. 11-12, 15-16)

Судом встановлено, що згідно п.3-1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» №865 від 03.09.2005 року до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менше 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Законом України "Про статус суддів" відповідно до абзацу 2 п.4 ст.43 цього Закону зазначено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується  також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах безпосередньо пов"язаних з керівництвом та контролем за діяльністю суддів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, міністерствах юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів, Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Станом на час  звільнення позивача його стаж роботи, який дає право на відставку та щомісячне грошове утримання, складав 30 років 7 місяців, а саме, строкова служба у Збройних силах - 3 роки 1 місяць 21 день, робота на посаді слідчого 11 років 11 місяців 11 днів та 15 років 5 місяців 29 днів на посаді судді, а тому відповідачами, на думку суду, безпідставно не було зараховано строкову службу позивача  в Збройних силах - 3 роки 1 місяць 21 день і службу в слідчих органах на посаді слідчого 11 років 11 місяців 11 днів;  відповідачі  незаконно відмовили позивачу в перерахунку та зобов"язані були призначити позивачу  щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90 % від заробітку.

Таким чином, протиправними діями відповідачів порушено  законне право позивача  на утримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90 % від заробітку, гарантоване Законом України "Про статус суддів", а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 43 Закону України "Про статус суддів" ,  ст.ст. 6, 7, 17, 18, 19,  99, 102,  159-160 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

          Адміністративний позов  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Шевченківського району м. Чернівці  та Головного Управління Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дії управління Пенсійного Фонду України – задовольнити повністю.

    Визнати протиправною відмову головного Управління Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області зарахувати до стажу роботи судді позивачу ОСОБА_1  строкову службу в Збройних силах та роботу слідчого в органах Служби  Безпеки  України.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України Шевченківського району м. Чернівці  зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право та отримання щомісячного довічного грошового утримання час проходження строкової служби в Збройних силах 3 роки 1 місяць 21 день та 11 років 11 місяців 11 днів – час роботи на посаді слідчого і 15 років 5 місяців 21 день на посаді судді.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України Шевченківського району м. Чернівці   провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 60 відсотків до 90 відсотків від заробітної плати відповідно до абзацу 2 частини 4 ст.43 Закону України «Про статус суддів» з часу звернення позивача до органів відповідача.

    Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня  проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

СУДДЯ :  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація