Справа № 2-А-290/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2009 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Чебан В.М.,
при секретарі Гладчук А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці, Головного фінансового управління обласної державної адміністрації в Чернівецькій області, Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації в Чернівецькій області про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги, та за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці, Головного фінансового управління обласної державної адміністрації в Чернівецькій області, Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації в Чернівецькій області про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги, -
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18.06.2009 року в якості співвідповідачів по даній справі було залучено Головне фінансове управління обласної державної адміністрації в Чернівецькій області та Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації в Чернівецькій області.
В серпні 2009 року позивачка ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці, Головного фінансового управління обласної державної адміністрації в Чернівецькій області, Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації в Чернівецькій області.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 7 жовтня 2009 року зазначені адміністративні позови були об’єднані в одне провадження.
В позові позивачі вказували, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а позивачка ОСОБА_2 є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та, відповідно мають право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Після народження дітей позивачі звернулись з заявами до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення - про виплату вказаної допомоги, однак допомога була нарахована та виплачується у меншому розмірі ніж це визначено Законом. Зокрема, позивачка ОСОБА_1 в лютому 2009 року звернулася в Управління праці та соціального захисту населення із заявою про проведення перерахунку нарахованих сум державної допомоги та виплату недоплаченої допомоги, в чому їй було відмовлено. А позивачка ОСОБА_2 в липні 2009 року звернулася в Управління праці та соціального захисту населення із заявою про проведення перерахунку нарахованих сум державної допомоги та виплату недоплаченої допомоги, в чому їй також було відмовлено.
А також зазначили у позові, що у відповідності до ч.2 ст. 56 пунктів 7, 14 ст. 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", пункту 12 ст. 25 Розділу 11 Закону України " Про держаний бюджет України на 2008 рік" відповідачами по справі їм були проведені нарахування і виплати допомоги при народженні дитини, щомісячно допомоги по догляду за дитиною до трьох років не з розрахунку прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, тим самим зменшили передбачену до виплати згідно до ст. 10-15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" державну допомогу.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 та від 22.05.2008 року у справі 1- 28/2008 положення ч. 2 ст. 56, п.п. 7,14 ст. 71 Закону України " Про державний бюджет на 2007 рік", та положення п.12 ст. 25 Роз. 11 Закону України " Про державний бюджет на 2008 рік", визнали неконституційними.
Позивачка ОСОБА_1 просила суд поновити їй строк звернення до суду, оскільки він пропущений нею з поважних причин.
А також позивачка ОСОБА_1 просила визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці щодо призначення, нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до трьох років у неповному розмірі та щодо відмови у здійсненні донарахування та доплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років на рівні встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці донарахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 січня 2007 року до 1 лютого 2009 року до розміру прожиткового мінімуму, встановленого ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці на її користь не донараховану та несплачену їй суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 1 січня 2007 року до 1 лютого 2009 року в загальному розмірі 12075,09 грн.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці виплачувати їй щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі не менше прожиткового мінімуму відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» до закінчення періоду її отримання.
Позивачка ОСОБА_2 просила суд поновити їй строк звернення до суду, оскільки він пропущений нею з поважних причин.
А також позивачка ОСОБА_2 просила суд визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі не менше від встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Зобов'язати відповідачів виплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до трирічного віку в розмірі не менше від встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років в сумі 11451 грн. за період 2007-2008 років.
Зобов'язати відповідачів зробити перерахунок нарахованих їй сум цієї допомоги відповідно до Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" до рівня не менше від прожиткового мінімуму на місяць.
Представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному об’ємі та дали пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці позовні вимоги позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не визнав, подав до суду письмові заперечення, та просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.
Представники відповідачів головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, головного фінансового управління Чернівецької обласної державної адміністрації позовні вимоги не визнали, подали до суду письмові заперечення і просили суд в позові щодо них відмовити.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши всі матеріали справи в їх сукупності , вважає, що позовні вимоги позивачів частково обґрунтовані і підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а позивачка ОСОБА_2 є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та, відповідно мають право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Після народження дітей позивачі звернулись з заявами до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення - про виплату вказаної допомоги.
В лютому 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в Управління праці та соціального захисту населення із заявою про проведення перерахунку нарахованих сум державної допомоги та виплату недоплаченої допомоги, в чому їй було відмовлено. Позивачка ОСОБА_2 в липні 2009 року звернулася в Управління праці та соціального захисту населення із заявою про проведення перерахунку нарахованих сум державної допомоги та виплату недоплаченої допомоги, в чому їй також було відмовлено.
Згідно до ст. ст. 10 - 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Згідно до ст. 5 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " всі види державної допомоги сім'ям з дітьми , крім допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків дитини. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
У відповідності до ст. 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб .
Так само п. 12 ст. 25 Закону України " Про держаний бюджет України на 2008 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася у розмірі меншому ніж встановленому ст. ст. 10 - 15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку яка визначена в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 та від 22.05.2008 року у справі 1-28/2008 положення ч. 2 ст. 56, п.п. 7,14 ст. 71 Закону України " Про державний бюджет на 2007 рік", та положення п.12 ст. 25 Роз. 11 Закону України " Про державний бюджет на 2008 рік", визнали неконституційними.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На підставі вищевикладених Законів України та рішень Конституційного Суду України суд приходить до висновку, що позовні вимоги всіх позивачів підлягають задоволенню частково починаючи з дня втрати чинності 09.07.2007 року положення ч. 2 ст. 56, п.п. 7,14 ст. 71 Закону України " Про державний бюджет на 2007 рік", та втрати чинності з 22 травня 2008 року положення п.12 ст. 25 Роз. 11 Закону України " Про державний бюджет на 2008 рік", які визнані неконституційними.
При цьому суд виходить з того, що після втрати чинності з 09.07.2007 року положення ч. 2 ст. 56, п.п. 7,14 ст. 71 Закону України " Про державний бюджет на 2007 рік", та з 22 травня 2008 року положення п.12 ст. 25 Роз. 11 Закону України " Про державний бюджет на 2008 рік", діє допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, згідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідач по справі - управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці зобов'язаний був призначити, нараховувати і виплатити позивачам по справі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначену ст. ст. 10 - 15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Таким чином виконання позовних вимог по справі не може бути покладено на відповідачів: головне управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та головне фінансове управління Чернівецької обласної державної адміністрації, так як дані функції не входять до їх компетенції.
Належними доказами по справі встановлено, що відповідач - управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці неправомірно, як орган владних повноважень, після того як Закони України " Про бюджет на 2007 - 2008 роки" втратили чинність, продовжували нараховувати, призначати і видавати позивачам по справі згідно положень даних законів допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Разом з тим, суд вважає, що немає законних підстав для того, щоб визнати дії органу владних повноважень неправомірними і зобов'язати відповідача – управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці призначити , нарахувати, видати позивачам матеріальну допомогу за період до визнання неконституційними положення Законів України " Про державних бюджетів за 2007 - 2008 роки", так як вони згідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність Конституційним Судом України, а не з дня їх прийняття.
Згідно ст. 100 ч. 1 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судом встановлено, що позивачі вважали, що відповідачем правомірно, як суб'єктом владних повноважень проводиться нарахування та виплата їм допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і тому раніше до суду не зверталися. Про порушене їх право дізнались після отримання довідок-розрахунків про отриману допомогу, та ознайомлення з рішеннями Конституційного суду України.
Враховуючи дані обставини, а також те, що Закон України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та Закони про Державні бюджети України на 2006-2008 роки суперечать один одному, а позивачі не є суб'єктами звернення до Конституційного Суду України щодо їх конституційності, суд вважає, що позивачами пропущено строк позовної давності передбачений ст.99 ч. 2 КАС України, звертання до суду з адміністративним позовом з поважних причин.
Згідно ст. 100 ч. 2 КАС України якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Відповідно до ст. 102 ч. 1 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність обставин для поновлення позивачам строку звертання до суду з даними позовами.
Згідно п.1 та 2 ч.2. ст. 162 КАС України, - у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Разом з тим, підставою для звернення позивача до суду є неправомірна бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а не перевірка правильності нарахування та виплати передбачених законом сум. Визначаючи неправомірні дії суб'єкта владних повноважень незаконними, суд зобов'язує відповідача здійснити дії, спрямовані на поновлення прав позивача, як особі, яка має право на державну соціальну підтримку. Перевірка правильності нарахування виплати допомоги не є предметом судового розгляду в цій справі, а тому суд вважає, що у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивачів щодо здійснення перерахунку та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно із Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Що стосується решти позовних вимог, то в їх задоволенні слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст. ст. 2, 4 п. 2, 6, 8, 9, 11 п. 2, 17, 18, 71, 72, 159, 160 - 163, 167 КАС України , ст.ст. З, 8, 22, 48, 95, 152 Конституції України, Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року по справі за № 1-29/2007 та 22.05.2008 року по справі за № 1-28/2008 року, ст. ст. 10 - 15 Закону України № 2811-12 від 21.11.1992 року " Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Закони України " Про державний бюджет України на 2007, 2008 і 2009 роки", суд –
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк позовної давності.
Визнати частково неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці зробити перерахунок нарахованих ОСОБА_1 сум державної допомоги по догляду за дитиною при народженні 30 серпня 2006 року ОСОБА_3 до досягнення ним трьох років та проводити виплати починаючі з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на рівні встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці зробити перерахунок нарахованих ОСОБА_1 сум державної допомоги по догляду за дитиною при народженні 30 серпня 2006 року ОСОБА_3 до досягнення ним трьох років та проводити виплати починаючі з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року на рівні встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково. Поновити ОСОБА_2 строк позовної давності.
Визнати частково неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці зробити перерахунок нарахованих ОСОБА_2 сум державної допомоги по догляду за дитиною при народженні 21 серпня 2006 року ОСОБА_4 до досягнення нею трьох років та проводити виплати починаючі з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на рівні встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної ради м. Чернівці зробити перерахунок нарахованих ОСОБА_2 сум державної допомоги по догляду за дитиною при народженні 21 серпня 2006 року ОСОБА_5 до досягнення нею трьох років та проводити виплати починаючі з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року нарівні встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
В решті позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку п.5 ст.186 КАС України.
Суддя:
- Номер: 6-а/358/224/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-290/09
- Суд: Богуславський районний суд Київської області
- Суддя: Чебан Вікторія Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2020
- Дата етапу: 06.10.2020