Справа № 2-а-584/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2010 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Баранець А.М.,
при секретарі Завяловій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Світловодську про визнання незаконними дій та бездіяльності відповідача, зобов”язання зробити перерахунок пенсії згідно вимог діючого пенсійного законодавства щодо пільг, встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Світловодську про визнання незаконними дій та бездіяльності відповідача, зобов”язання зробити перерахунок пенсії згідно вимог діючого пенсійного законодавства щодо пільг, встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В судове засідання позивач не з”явився, надав заяву про розгляд справи без його присутності, позов підтримав у повному обсязі та просить суд винести рішення, яким позов задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не з”явився, подав до суду заперечення проти заявленого позову, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Просить суд у задоволенні позову відмовити та зазначає, що нарахування та сплата пенсії позивачу здійснюється на підставі пенсійного законодавства України, в тому числі, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1.
В судовому засіданні досліджені докази: посвідчення інваліда 2-ї групи, виданого на ім”я позивача; посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, виданого на ім ”я позивача з вкладкою; довідка висновку МСЕК про те, що позивачу встановлена 2-га група інвалідності, безстроково, причина інвалідності - участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; довідка про те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .
В судовому засіданні було встановлено, що позивач є інвалідом 2-ї групи внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС в зазначений період, що підтверджується наданими доказами.
На теперішній час відповідачем нараховується позивачу пенсія з урахуванням пільг та коефіцієнтів.
У відповідності до вимог ст. 49 зазначеного Закону України, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на пенсію.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 54 Закону державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та 2-ї групи інвалідності, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно вимог ст. 50 Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2-ої групи, встановлена в розмірі 80 % від мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади , місцевого самоврядування, їх посадові особи” зобов»язані діяти лише на підставі і в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, необхідно застосовувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за Конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до п. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що набрала чинність 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім”ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи . Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. .
Враховуючи викладені обставини справи, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року про неконституційність Законів України «Про державний бюджет “ на 2007 та 2008 роки, позовні вимоги підлягають повному задоволенню. Судові витрати по справі повинні бути віднесені за рахунок держави.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 49, 50, 54, 67, 70 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії”, ст. 5, 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ст. 17, 89, 92, 94, 98, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Поновити строк позовних вимог.
Визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України м. Світловодська Кіровоградської області з питання неправильного застосування ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, при призначенні пенсії ОСОБА_1, як ліквідатору 1 категорії інваліду 2-ої групи протиправними.
Зобов”язати управління пенсійного фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 рік виплачувати довічно, виходячи з розрахунку 8 мінімальних розмірів державної пенсії за віком та щомісячної додаткової за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 60% від мінімального розміру державної пенсії за віком, передбачених ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосувавши розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням якої визначається мінімальний розмір пенсії за віком, з нарахуванням інших, передбачених діючим законодавством коефіцієнтів, пільг та доплат, на які позивач має право.
Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області в подальшому, з часу набрання чинності вказаною постановою, при розрахунку ОСОБА_1 державної і додаткової пенсій, передбачених ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовувати розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду ОСОБА_2