Судове рішення #8392142

Справа № 2-а-10086/09/2270/16

П О С Т А Н О В А

іменем України


02 лютого 2010 року                                    м. Хмельницький


Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:

головуючого – судді                                    Михайлова О.О.,

при секретарі                                              Сачалко М.В.,

за участю:

позивача                                  ОСОБА_1

 представників:

позивача                                  ОСОБА_2

відповідача          Савченко В.А.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області  про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області про накладення адміністративного стягнення. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач  не виконав свої функції, що передбачені законодавством, а саме не попередив про необхідність оформлення ліцензії на автопричіп.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, підтвердив зазначені у позовній заяві обставини, просив суд скасувати постанову № 077838 від 31.08.2009 року про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт у сумі 1700 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення проти позову, зазначивши що процедура проведення перевірки законодавства про автомобільний транспорт та винесення оскаржуваної постанови про застосування фінансових санкцій дотримана у повному обсязі, а тому просив в позові відмовити .  

Свідок ОСОБА_4 пояснив суду, що при оформленні позивачем ліцензії працівниками відповідача було вказано на непотрібність оформлення ліцензійної картки на причеп.

Свідок ОСОБА_5 пояснив суду, що він здійснював оформлення ліцензії на здійснення позивачем перевезень вантажів. При оформленні документів позивачу було роз’яснено порядок їх подачі.

Суд, вислухавши позивача, представників позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06.08.2009 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Миколаївській області була здійснена перевірка транспортного засобу – КамАЗ 5320, номерний знак якого НОМЕР_2.

В результаті проведення перевірки було встановлено, що водій надавав послуги з перевезення вантажів причепом ГКБ 83501, державний номер НОМЕР_1 без оформлення ліцензійної картки, що підтверджується актом № 131775 від 06.08.2009 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

Заступником начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Хмельницькій області Кугаєвським Г.І. винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 077838 від 31.08.2009 року, якою до ПП ОСОБА_1 за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано фінансові санкції у сумі 1700 грн.

Згідно з положенням ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Згідно зі статтею 1у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва - центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва, який згідно із Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2007 N 667, організовує роботу, пов'язану із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та узагальнює стан здійснення центральними органами виконавчої влади заходів щодо проведення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності листом від 10.07.2008 N 5811 оприлюднив Перелік органів виконавчої влади, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) у відповідних сферах господарської діяльності (діяльність яких підпадає під сферу дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»). Зокрема, в згаданому Переліку Держкомпідприємництвом повідомлено, що до питань, які відносяться до компетенції Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та на які поширюється дія Закону України «Про основні засади, державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов та дотримання вимог безпеки на транспорті відповідно до вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Закону України «Про автомобільний транспорт».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 21.05.2009 року встановлено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим  ступенем  ризику, та  планових  заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного  і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою  і  своєчасністю  сплати  до бюджетів, державних цільових фондів  податків  і зборів (обов'язкових платежів) та встановлено  обмеження щодо проведення  позапланових  перевірок суб'єктів   господарювання,  крім  перевірок,  що  проводяться  за зверненнями фізичних і  юридичних  осіб  про  порушення  суб'єктом господарювання  вимог  законодавства  або  за  поданням  суб'єктом господарювання  до  відповідного  органу   письмової   заяви   про проведення перевірки за його бажанням.  

Зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 21.05.2009 року встановлено, що органи і  посадові  особи,   уповноважені  законами здійснювати державний нагляд  (контроль)  у  сфері господарської діяльності  повинні видавати суб'єктові   господарювання   припис   про  усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом.  

Рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій приймається лише у разі невиконання ними протягом  30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути).

Пояснення представника відповідача про те, що Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567, є спеціальний нормативно-правовим актом по відношенню до Постанови Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 21.05.2009 року, а тому має вищу силу не відповідає дійсності, оскільки Постанова Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 21.05.2009 року визначає спеціальний режим проведення державного контролю у певний період часу, а саме з дати набрання чинності зазначеною Постановою по 31 грудня 2010 року.

Судом встановлено, що при винесенні постанови про застосування фінансових санкцій № 077838 від 31.08.2009 року в порушення положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 31.05.2009 року відповідачем не було винесено припис про усунення порушень законодавства на автомобільному транспорті, який повинен був бути винесений до накладення штрафних санкцій.

Таким чином, суд вважає, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки винесена в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» № 502 від 31.05.2009 року без винесення припису, тому позовні вимоги підлягають задоволенню, а постанова про застосування фінансових санкцій № 077838 від 31.08.2009 року - скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 – 12, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 159 – 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов приватного підприємця ОСОБА_1 до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області  про скасування постанови задовольнити.

Скасувати постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій від 31 серпня 2009 року щодо застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 1700 грн.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 05 лютого 2010 року.

Суддя                                                    Михайлов О.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація