ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2010 року справа № 2а-248/10/2370
14 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гараня С.М.,
при секретарі – Лисенко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Лисянського району Черкаської області в інтересах управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське автотранспортне підприємство 17145» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Лисянського району Черкаської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське автотранспортне підприємство 17145» про стягнення на користь управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року, штрафних санкцій та пені в сумі 4842 грн. 05 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області як платник страхових внесків до Пенсійного фонду України. Станом на 18.12.2009 р. відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України в сумі 4842 грн. 05 коп., яка складається з страхових внесків, штрафних санкцій та пені. В зв’язку з цим відкритому акціонерному товариству «Лисянське автотранспортне підприємство 17145» були направлені вимоги про сплату боргу, який в установлений законом термін не був сплачений, в зв’язку з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом про його стягнення в судовому порядку.
Прокурор та представник позивача, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явилися. Позивач направив на адресу суду заяву в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, а справу розглянути за відсутності його представника.
Відповідач до зали судового засідання не з’явився, заперечення на позов не надав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. В поданій ним на адресу суду заяві позовні вимоги визнав в повністю та просив суд провести розгляд справи за відсутності його представника.
Суд вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Відповідач зареєстрований як суб’єкт господарювання зареєстрований Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області 18.10.1995 р., ідентифікаційний код 03562075, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України як платник страхових внесків по загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню до Пенсійного фонду України та є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV).
Статтями 18 та 20 Закону № 1058-IV та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. за № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. № 64/8663, передбачено, що страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування платники сплачують до Пенсійного фонду України в установлені строки та в повному обсязі.
У відповідності до вимог частини 6 статті 20 Закону № 1058–IV страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для страхувальників-роботодавців підприємств, установ і організацій, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, згідно пункту 1 статті 14 Закону № 1058- IV є календарний місяць.
Таким чином строк сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі за жовтень 2009 року наступає 20 числа наступного місяця за звітним.
Отже, внаслідок порушення відповідачем норм статті 20 Закону № 1058–ІV, статті 3 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» станом на 18.12.2009 р. відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України на загальну суму 4842 грн. 05 коп., яка складається з заборгованості зі сплати страхових внесків за жовтень 2009 року в сумі 4701 грн. 05 коп., штрафних санкцій в розмірі 100 грн. 00 коп. та пені в сумі 41 грн.
Відповідно до вимог частини 2 та 3 статті 106 Закону № 1058–ІV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Вимога про сплату заборгованості по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 02.12.2009 р., була направлена відповідачу та отримана ним рекомендованою поштовою кореспонденцією 03.12.2009 р.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що відповідач самостійно нарахував суму страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2009 року, про що свідчить розрахунок сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за зазначений період, яку він самостійно подав до органів Пенсійного фонду України. Вимога про сплату боргу за вказаний період в установленому Законом порядку відповідачем не оскаржувалася, а тому, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», таке зобов’язання є узгодженим.
На підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058–ІV позивачем було винесено рішення № 280 від 04.11.2009 р. відповідно до якого відповідачу нараховані штрафні санкції в сумі 100 грн. та пеня в розмірі 41 грн. Рішення про нарахування штрафних санкцій та пені були вручені уповноваженій особі відповідача 06.11.2009 р. та в установленому Законом порядку ним не оскаржувалися.
Оскільки в установлений строк відповідач заборгованість по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року, штрафні санкції та пеню не сплатив, то відповідно до підпункту 3.8 пункту 3 статті 106 Закону № 1058–ІV позивач має право вимагати стягнення з відповідача зазначеної заборгованості в судовому порядку.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення 4842 грн. 05 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року, штрафних санкцій та пені.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Лисянського району Черкаської області в інтересах управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське автотранспортне підприємство 17145» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування , штрафних санкцій та пені – задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Лисянське автотранспортне підприємство 17145», ідентифікаційний код 03562075, на користь управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області 4842 (чотири тисячі вісімсот сорок дві) грн. 05 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків за жовтень 2009 року, штрафних санкцій та пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст постанови виготовлений 10 березня 2010 року.