ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2010 року Справа № 2а-320/10/2370
09 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Гаращенка В.В.,
при секретарі – Бондар Т.П.
за участю
прокурора: Лук’яненко А.В.
представника позивача: Смовжа П.В. – за довіреністю;
відповідача: не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом військового прокурора Черкаського гарнізону в інтересах держави в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої надбавки до пенсії,
ВСТАНОВИВ :
До суду з адміністративним позовом звернувся військовий прокурор Черкаського гарнізону в інтересах держави в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Головного управління ПФУ в Черкаській області незаконно отриману надбавку до пенсії в сумі 996 грн.
Прокурор позов підтримав та просив задовольнити його повністю.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач в порушення ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не повідомив органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а саме про факт реєстрації відповідачем фізичної особи-підприємця та здійснення діяльності у сфері торгівлі та отримання прибутків. На підставі зазначеного просить стягнути незаконно отриману надбавку до пенсії на непрацездатних членів сім’ї за період з 01.01.2009 року по 30.04.2009 року в розмірі 996 грн.
Відповідач в судове засідання не з’явився, заперечень проти позову не надав, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення та доводи прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Наказом командира військової частини А2309 № 194 від 01 грудня 2006 року майора ОСОБА_2, помічника начальника бази з матеріально-технічного забезпечення – начальника відділення 6825 бази вимірювальної техніки звільнено з військової служби на підставі п. 67 пп. «в» «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001р. № 1053/2001, в зв’язку із скороченням штатів та виключено зі списків особового складу частини, усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Уманського ОМВК, Черкаської області.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховуються надбавки, зокрема непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі соціальної пенсії, встановленої Законом України "Про пенсійне забезпечення" для відповідної категорії непрацездатних. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують трудову або соціальну пенсію.
Так, 28 грудня 2006 року позивач звернувся до Уманського ОМВК з заявою про призначення йому пенсії, до якої додано заяву – зобов’язання, якою зобов’язався повідомляти про умови, що впливають на виплату пенсії та враховуючи, що на його утриманні знаходяться непрацездатні члени сім’ї – дружина ОСОБА_3 1972 р. н., дочка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та просив виплачувати йому відповідну надбавку до пенсії.
Відповідачу посадовими особами військомату роз’яснено, що в разі працевлаштування або з початком індивідуальної підприємницької діяльності тощо, останній зобов’язується протягом десяти днів письмово повідомити про це начальника фінансово-господарського відділення райвіськомату.
На підставі поданої відповідачем заяви останньому призначено нарахування та виплату надбавки до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні два непрацездатних члена сім’ї.
Однак, відповідач в порушення вимог щодо несумісності перебування в статусі непрацюючого пенсіонера та працевлаштування з отриманням відповідної оплати праці з 10.12.2008 року відповідач зареєструвався фізичною особою-підприємцем та здійснював підприємницьку діяльність по 13.04.2009 року, обравши вид діяльності – ремонт та технічне обслуговування електронно-обчислювальної техніки. У відповідь на запит військової прокуратури Черкаського гарнізону позивач надав розрахунок здійснених нарахувань надбавки на непрацездатних членів сім’ї за період з 01.01.2009 року по 30.04.2009 року в розмірі 996 грн.
Відповідно до «Положення про Пенсійний фонд України» пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики. Основними завданнями Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Згідно зі ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р. пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача незаконно отриманої надбавки на непрацездатних членів сім'ї в розмірі 996 грн.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись викладеним та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992р., Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р., ст.ст. 86, 94, 159, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (20300 АДРЕСА_1) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області (18000 м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) незаконно отриману надбавку до пенсії в сумі 996 (дев’ятсот дев’яносто шість) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Гаращенко