Судове рішення #8392499

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

         ПОСТАНОВА

                                                    ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

                                                                                                 Справа № 2-а-9256/09/1570

25 березня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді                    Колесниченко О.В.,

при секретарі                              Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну  справу за позовом прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» про стягнення заборгованості у сумі 9 551,44 грн. на покриттям витрат та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2, -

 

ВСТАНОВИВ:

Прокуратура міста Одеси звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами  в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» про стягнення заборгованості у сумі 9 551,44 грн. на покриттям витрат та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2.   Свої вимоги прокуратура обґрунтовує порушенням закритим акціонерним товариством «Чорноморсантехмонтаж» вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі по тексту Інструкція) щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах .

В ході розгляду справи представник прокуратури міста Одеси , посилаючись на обставини викладені у позовній заяві,  підтримав позовні вимоги  у повному обсязі, просив їх задовольнити та підтвердив, що станом на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Представником позивача позовні вимоги прокуратури міста Одеси в процесі розгляду справи були підтримані у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість з огляду на те, що закрите акціонерне товариство «Чорноморсантехмонтаж» було створене на підставі протоколу зборів учасників товариства покупців спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж», майно якого було приватизовано на підставі ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» та на базі якого створено 11 самостійних підприємств, у зв’язку з чим,  закрите акціонерне товариство «Чорноморсантехмонтаж» не повинно відповідати за зобов’язаннями треста «Чорноморпромсантехмонтаж», на якому працював ОСОБА_2 та з 1991 року був переведений до структурного підрозділу треста «Чорноморпромсантехмонтаж» МП «Кіслород», яке було перетворене в самостійне підприємство «Кіслород».

   Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як було встановлено при розгляді справи, спеціалізоване орендне підприємство «Чорноморпромсантехмонтаж» було створено на базі треста «Чорноморпромсантехмонтаж» та є правонаступником останнього.

На підставі ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» та Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду» було проведено приватизацію майна спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж».

Протоколом зборів учасників товариства покупців спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» 15.07.1994 року було вирішено на базі цілісного майнового комплексу спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» створити 11 самостійних підприємств.

 Акціонерне товариство закритого типу «Чорноморсантехмонтаж» було зареєстровано виконавчим комітетом Центральної районної ради народних депутатів м. Одеси 18.04.1996 року.

Відповідач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про  загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р.  пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

            При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за N 1451/11731, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР N 1173 від 22.08.56 р.

З огляду на зазначене, право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 р. і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особі, яка до і після 01.01.92 р. працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

            З огляду на вищезазначене частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про  загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. , який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відшкодуванню у розмірі 100 відсотків, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XII визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

           Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі довідок, які уточнюють особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії, виданих закритим акціонерним товариством «Чорноморсантехмонтаж», органами Пенсійного фонду України було призначено пенсію на пільгових умовах згідно з нормами ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про  загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р.  колишнім працівникам закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж», а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2

           Як було встановлено в процесі розгляду справи, органами Пенсійного фонду України було своєчасно та в повному обсязі сплачено і доставлено зазначеному колишнім працівникам закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» пенсію, призначену на пільгових умовах.

Процедури обчислення  і  сплати страхових внесків та  інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно  від  форм  власності,  виду діяльності і господарювання, а також  нарахування  і  сплати фінансових  санкцій  та  пені,  подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (п. 1.2 Інструкції).

Відповідно до п 6.1 Інструкції в ідшкодуванню  підлягають  витрати  Пенсійного фонду на виплату  та  доставку  пенсій,  призначених  на  пільгових  умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Підпунктом 2.1.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).

Згідно п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.  

            Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду в Приморському районі м. Одеси було надіслано розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж», які відповідачем було отримано.

Проте, відповідачем зобов’язання перед органом ПФУ по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах було виконано у відношенні колишніх працівників ОСОБА_1 та ОСОБА_3, в частині витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 виконано не було, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на суму 9 551,44 грн., яку закритим акціонерним товариством «Чорноморсантехмонтаж» у добровільному порядку на час звернення до суду погашено не було.

            Як було встановлено в процесі розгляду справи, 20.01.1981 року ОСОБА_2 було прийнято на роботу до тресту «Чорноморпромсантехмонтаж» електрозварником, що підтверджується  наказом тресту «Чорноморпромсантехмонтаж» від 20.01.1981 року №6-К.

            Наказом тресту «Чорноморпромсантехмонтаж» №19/к від 01.03.1991 року ОСОБА_2 було звільнено за переводом до МП «Кіслород», яке входило до  складу тресту «Чорноморпромсантехмонтаж», електрозварником.

 Спеціалізоване орендне підприємство «Чорноморпромсантехмонтаж» було створено на базі треста «Чорноморпромсантехмонтаж» та було правонаступником останнього.

На підставі ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» та Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду» було проведено приватизацію майна спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж».

Протоколом зборів учасників товариства покупців спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» 15.07.1994 року було вирішено на базі цілісного майнового комплексу спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» створити 11 самостійних підприємств, серед яких АО «Кіслород» та АО «Чорноморсантехмонтаж».

У відповідності до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців фірма «Кисень» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю було зареєстровано 29.10.1997 року.

   Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, відповідно до положень  статті 19 Закону України “Про господарські товариства” від 19 вересня 1991 року N 1576-XII припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції. При реорганізації товариства вся сукупність прав та обов'язків товариства переходить до його правонаступників.

Згідно ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

           У відповідності до ч. 5 ст. 107 Цивільного кодексу України якщо правонаступниками юридичної особи є кілька юридичних осіб і точно визначити правонаступника щодо конкретних обов'язків юридичної особи, що припинилася, неможливо, юридичні особи - правонаступники несуть солідарну відповідальність перед кредиторами юридичної особи, що припинилася.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На думку суду, прокуратурою міста Одеси не було доведено наявність заборгованості закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» перед Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2 у розмірі 9 551,44 грн. з огляду на те, що відповідач є правонаступником спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» лише в частині майна та зобов’язань спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» згідно розділювального балансу. Доказів на підтвердження того, що відповідач є правонаступником спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» в частині зобов’язань по відшкодуванню фактичних витрат на виплату на доставку пільгових пенсій, призначених колишньому працівнику тресту «Чорноморпромсантехмонтаж» до суду представлено не було. З розподільчого балансу не вбачається, яка частина зобов’язань спеціалізованого орендного підприємства «Чорноморпромсантехмонтаж» перейшла до закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж».

На підставі вищевикладеного, суд доходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» про стягнення заборгованості у сумі 9 551,44 грн. на покриттям витрат та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2 та про неможливість задоволення їх.

Керуючись  ст .ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164,  167, 254 КАС України, суд, -

  П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного  позову прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» про стягнення заборгованості у сумі 9 551,44 грн. на покриттям витрат та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2, -  відмовити повністю .

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про
апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про
апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова  суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 29.03.2010 року.

Суддя                                                                                     О.В. Колесниченко

                                                         

         

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87

__________  2-а-9256/09/1570            

                                                                    Прокуратурі міста Одеси

                                                                   м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 24

              Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 25.03.2010 р.

             Додаток:     копія постанови на 6 аркушах.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду                                       О.В. Колесниченко

                                                         

         

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87

__________  2-а-9256/09/1570            

                                                                    Прокуратурі міста О.В. Колесниченко

                                                                   м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 24

              Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 25.03.2010 р.

             Додаток:     копія постанови на 6 аркушах.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду                                       О.В. Колесниченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація