Справа № 2-336/2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«27» лютого 2007 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі головуючого - судді - Комлевої О.С. при секретарі - Погорєлової Л.О., Гринчук Л.М. з участю представників - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополь цивільну справа за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 „Про стягнення матеріальної та моральної шкоди",
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2006 року позивачка звернулась до суду з вказаним вище позовом, в обґрунтуванні якого зазначала, що в червні місяці 2006 року вона звернулась до ОСОБА_5, який є приватним підприємцем, та оказує послуги в покупці контейнерів, розташованих на ООО «Промтоварний ринок», з проханням допомогти її придбати контейнер. ОСОБА_5. пообіцяв позивачки оказати послуги в покупці контейнеру, після чого позивачка позичила 25 000 гривень під 10% щомісячно. У липні 2006 року ОСОБА_5. знайшов контейнер, який був у продажі, ОСОБА_4. з ним зустрілась, її відповідач показав контейнер, ОСОБА_4. йому під покупку цього контейнеру передала гроші у розмірі 2000 доларів США, як завдаток. Після чого ОСОБА_4., зателефонувала в агентство ІНФОРМАЦІЯ_1, яка займається купівлею та продажем контейнерів, для перевірки інформації про продаж контейнеру, але її повідомили, що такого об'єкту в продажі, в агентстві немає, вона звернулась до реалізаторів, яки працювали в контейнері, який вона хотіла придбати, реалізатори зв'язалися з хазяйкою контейнеру, та її повідомили, що контейнер не продається.
ОСОБА_4. звернулась до ОСОБА_5, та потім до робітників міліції, після чого ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були доставлені до відділення міліції.
В міліції, ОСОБА_5. передав гроші у розмірі 2000 доларів США робітникам міліції, яки ОСОБА_4. повернули гроші у розмірі 2000 доларів США, лише 30.08.2006 року. ОСОБА_4 сплачувала відсотки у розмірі 875 гривен, за позичені гроші, яки знаходились, з вини ОСОБА_5 у робітників міліції. ОСОБА_4. з цього, що трапилось втратила сон, вона не працює, повинна була шукати гроші, щоб сплатити відсотки, за позичені гроші, порушились особисті стосунки у родині, почались конфлікту у сім»ї, в неї маленька дитина, яку вона залишала, тому, що повинна була знаходитись у міліції, а тому вона вважає, що її була спричинена моральна шкода у розмірі 2 500 гривен. Також в неї був вже орендатор, який надав її гроші у розмірі 2000 доларів США за оренду контейнеру, який покупала ОСОБА_4. В судовому засіданні позивачка позов підтримала та просила суд, постановити рішення, яким стягнути з ОСОБА_5., матеріальну шкоду у розмірі 875 гривен, моральну шкоду у розмірі 2500 гривен, упущену вигоду у розмірі 7500 гривен, а також стягнути витрати на правову допомогу у розмірі 2500 гривен. В судовому засіданні відповідач позов не визнав.
Заслухавши пояснення сторін, їх представників, свідка ОСОБА_6., суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ст.. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається , як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
2. Моральна шкода полягає: 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
4. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідно до ст.. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними діями, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
2
Як встановлено судом, 03.06.2006 року ОСОБА_4. позичила гроші у розмірі 25 000 гривен під 10% щомісячно у ОСОБА_7
Гроші у розмірі 2000 доларів США 12.07.2006 року ОСОБА_4. передала ОСОБА_5., який займається підприємницькою діяльністю (а.с. 44, 54), для покупки контейнеру № НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, розташований на 7 км Овідіопольської дороги Одеської області (а.с. 51). Але контейнер № НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, як було встановлено, не продавався.
12.07.2006 року робітниками міліції було вилучено у ОСОБА_5 гроші у розмірі 2000 доларів США, яки раніше ОСОБА_4 передала ОСОБА_5 (а.с. 42).
Як пояснила в судовому засідання, свідок ОСОБА_6., вона знає зі слов ОСОБА_5., що він взяв гроші у ОСОБА_4. у розмірі 2000 доларів в рахунок покупки контейнеру, а потім ОСОБА_4. звернулась у міліцію.
30.08.2006 року ОСОБА_4. у ВМ на проминку 7 км, отримала гроші у розмірі 2000 доларів США, сплативши за цей час, як знаходились гроші у ВМ, з вини ОСОБА_5, відсотки у розмірі 875 гривен (а.с. 30). Тому суд дійшов висновку, що з вини ОСОБА_5 ОСОБА_4. була спричинена матеріальна шкода у розмірі 875 гривен.
Що стосується моральної шкоди, то з урахування того, яки душевні страждання, зазнала ОСОБА_4., зв'язку з протиправною поведінкою ОСОБА_5 щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, а саме погіршення її здоров»я, погіршення стосунків між нею та її родичами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню в повному обсязі.
Заперечення ОСОБА_5., про те, що його діями ОСОБА_4. не була спричинена ні матеріальна, ні моральна шкода суд до уваги не приймає, з тих підстав, що заперечення ОСОБА_5. спростовуються наведеними вище доказами.
Що стосується упущеної вигоди, то у відповідності до ст. 22 ЦК України, збитками є: доходи, яки особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Позивачкою не доведено, що в неї виникла упущена вигода, в реально одержаних доходах від оренди контейнеру, який вона ще не придбала.
Суд до уваги не приймає, пояснення свідка ОСОБА_8., про те, що він передав ОСОБА_4. гроші у розмірі 2000 доларів США, за оренду контейнеру, який ОСОБА_4 придбає, з тих підстав, що упущена вигода повинна бути реально одержаною за звичайними обставинами, а ні під умовою.
В зв'язку з тим, що у ОСОБА_4 не виникли реально одержані доходи, яки з вини відповідача спричинили ОСОБА_4 упущену вигоду, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивачки в цієї частині, суду не доведені, а тому задоволенню не підлягають.
Крім того з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати пов'язані з правовою допомогою у розмірі 2 500 гривен (а.с. 58,59).
У відповідності до ст.. 88 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави витрати судового збору у сумі 68 гривен.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1258, суд, також вважає за необхідне стягнути з позивача на користь позивача 30 гривен, витрат по сплаті позивачем збору з інформаційно-технічного забезпечення позову розгляду цивільних справ.
Керуючись ст. ст. 10,11, 88, 60,208,209,213-215,218 ЦПК України, ст.. 22, 23, 1166, 1167 суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_4. - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_4 матеріальну шкоду у розмірі 875 гривен, моральну шкоду у розмірі 2500 гривен, витрати на правову допомогу у розмірі 2500 гривен, а також витрати по сплаті позивачем держмита у сумі 68 гривен, та 30 гривен на інформаційно-технічне забезпечення, а всього 5 973 (п'ять тисяч дев'ять сот сімдесят три) гривні. В задоволенні решті позовних вимог ОСОБА_4. відмовити. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.