Судове рішення #8423152

Справа № 2-а-376/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

11 березня 2010 року Солом’янський районний суд м. Києва

в складі головуючого судді      Калініченко О.Б.

при секретарі                             Кучерявець О.В.

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про здійснення перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

 

Позивач звернувся до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він був звільнений у 1992 році з військової служби та на даний час знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 43 даного Закону пенсії особам офіцерського складу, до яких він відноситься, обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлених законодавством.

Відповідно до ст. 63 Закону всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій всіх нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 01.04.2007 року преміювання військовослужбовців понад встановлений раніше законодавством розмір - 33,3% в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення в 2007 році.

Наказом Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» з 01.04.2007 року введені в дію граничні розміри премії у відсотках, виходячи з посадового окладу.

Таким чином, на думку позивача, на виконання наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року, враховуючи правову аналогію перерахунку пенсій з 01.01.2005 року  ветеранам військової служби за законом України «Про внесення змін до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», за яким складовою пенсії стала преміальна надбавка у розмірі 33,3 % грошового забезпечення на підставі КМУ №829, відповідач повинен був провести перерахунок пенсії позивачу  за період травень-грудень 2007 року, виходячи зі зміненого розміру преміальної надбавки.

В зв’язку з чим позивач просить визнати дії відповідача по застосуванню до правовідносин з позивачем неналежних нормативно-правових актів і на цій підставі порушення норм матеріального права протиправними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплати заборгованості по ній за період травень-грудень 2007 року з урахуванням розміру премії відповідно до наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з тих же підстав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що перерахунок пенсії проводиться органами Пенсійного фонду України відповідно до порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету міністрів України від 28.03.2007 року №594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році», Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році. При цьому внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу зазначеною постановою не передбачено.

Ст. 63 ЗУ   «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Оскільки граничні розміри премій встановлені наказом Міністра оборони України «Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних сил України» від 14.04.2007 року №175, який не є законодавчим актом, підстав для проведення перерахунку раніше призначених пенсій не має.

Також вказує, що позивачем порушені строки звернення до суду, передбаченні ст. 99 КАС України, що є ще одною підставою для відмови в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується поясненнями сторін.

Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку та в строки, визначені законом.

Так, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок таких раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку з введенням для них нових щомісячних додаткових  видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законом.

Порядок та механізм призначення (перерахунку) пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення для тих, хто знаходиться на військовій службі, регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року та погодженим з Міністром оборони України.

Даним Порядком у п.23 визначається, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону міністерства та інші органи зобов’язані у 5-денний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 Закону

Органи, що призначають пенсії, протягом 5 робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків уповноважені підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в 5-денний строк після надходження повертають їх до органів, що призначають пенсії.

Таким чином, тільки за умови дотримання вказаного порядку можливий перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету міністрів України від 28.03.2007 року №594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» дозволено Міністерству оборони України здійснювати у поточному починаючи з 1 квітня  преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького кладу понад встановлений законодавством  розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.

Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

На виконання вказаної постанови Міністром оборони України 14.04.2007 року прийнято наказ №175 «Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних сил України», яким з 01.04.2007 року встановлено граничні розміри премій, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.

Посилання представник відповідача на те, що органи Пенсійного Фонду про видання Наказу Міністра оборони України, на який посилається позивач, у визначеному порядку не повідомлені, а, отже, у відповідача не виникло обов’язку щодо перерахунку пенсії позивачу, не відповідають дійсності, оскільки Департаментом фінансів Міністерства оборони України після прийняття 14.04.2007 року наказу №175 «Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних сил України», на підставі якого змінюється граничні розміри премій військовослужбовців, листом від 19.04.2007 року було повідомлено Пенсійний фонд України про прийняття зазначеного наказу та для прискорення обчислення військкоматами розміру грошового забезпечення колишніх військовослужбовців ЗС України запропоновано подати їх списки.

Отже,  з 01.04.2007 року на підставі постанови Кабінету міністрів України від 28.03.2007 року №594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 року №175 «Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних сил України» відбулось підвищення грошового забезпечення працюючих військовослужбовців, тому і позивач набув права на перерахунок пенсії за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року, оскільки дана постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 1294 (1294-2007-п) від 07.11.2007 року.

Проте, як зазначає сам позивач, оскільки до грудня 2007 року йому не здійснили перерахунок, то він  звернувся до відповідача за роз’ясненням юридичної позиції з цього приводу, а до суду звернувся тільки в грудні 2009 року.

Правилами ч.2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк,  який, якщо не встановлено інше,  обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна  була  дізнатися  про  порушення  своїх  прав,  свобод  чи інтересів.

Згідно ст. 100 Кодексу пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Виходячи з того, що позивач мав дізнатися  про  порушення  своїх  прав не пізніше грудня 2007 року, то він пропустив  строк  звернення  до адміністративного суду з даним позовом,  на застосуванні якого наполягав представник відповідача, жодної поважної причини пропущення строку суду не зазначив і не просив про його поновлення, вважаючи,   що дізнався  про порушення його прав тільки після отримання на своє звернення роз’яснення відповідача від 27.11.2009 року, а тому суд відмовляє у задоволенні  позовних вимог як таких, що заявлені з порушенням  річного строку звернення до суду.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, Указами Президента України від 04.10.1996 року № 925, № 926, Постановою Кабінету Міністрів від 22.05.2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році», ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 99, 100, 121, 158-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

            Позов  ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про здійснення перерахунку пенсії залишити без задоволення.  

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

           Суддя:          

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація