ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2010 року справа № 2а-424/10/2370
10 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гараня С.М.,
при секретарі – Лисенко С.С.,
за участю представника позивача Стариш В.М.– за довіреністю,
представників відповідача: Баленка О.В. – за посадою, Чередник О.М. – за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини» про стягнення заборгованості по страхових внесках
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до суду з адміністративним позовом до Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини» про стягнення заборгованості по страхових внесках в розмірі 5169 грн. 68 коп.
В судовому засіданні представник позивача на обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач порушив вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», внаслідок чого виникла заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 5169 грн. 68 коп., яку він і просить суд стягнути з відповідача на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Представники відповідача проти позову заперечували та просили суд залишити його без задоволення. В обґрунтування своїх заперечень зазначили, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачає лише нарахування, а не сплату страхових внесків. При розрахунку заборгованості по сплаті страхових внесків не був встановлений факт наявності чи відсутності витрат, понесених страхувальником, а тому сума нарахованої заборгованості по їх сплаті є необ’єктивною.
Вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Черкаська організація «Солідарні профспілки Черкащини»» згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 25.04.1991 р., ідентифікаційний код 21355026, та перебуває на обліку в Соснівській районній виконавчій дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (свідоцтво про державну реєстрацію страхувальника від 19.05.2000 р. № 239).
Останній звіт про нараховані внески та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності був поданий відповідачем до Соснівської районної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за перший квартал 2002 року.
У зв’язку з несплатою відповідачем страхових внесків та неподанням звітності, Соснівська районна виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності направила відповідачу повідомлення від 04.07.2007 р. № 521/03-1-08 про проведення перевірки нарахованих внесків та витрат, пов’язаних з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та надання у зв’язку з цим необхідних документів.
Черкаська організація «Солідарні профспілки Черкащини» відмовилася допустити позивача до проведення перевірки, про що повідомила його листом № 026 від 10.07.2007 р.
З цих підстав виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності провела звірку з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань стосовно суб’єктів підприємницької діяльності, які сплачують внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, з порушенням чинного законодавства, в тому числі і стосовно Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини», за період 2002-2006 років та за 9 місяців 2007 року.
За результатами звірки Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була складена довідка від 12.01.2008 р. № 02-26-43.
Згідно довідки від 12.01.2008 р. №02-26-43, фонд оплати праці найманих працівників Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини» за 2002 р. становить 4556грн. В зв’язку з поданням відповідачем звіту за І квартал 2002 р. в якому відображений Фонд оплати праці в розмірі 1035грн. то, відповідно, фонд оплати праці за 2002 р. становить 3521грн. (4556-1035=3521). Фонд оплати праці найманих працівників відповідача за 2003 р. становив 10573 грн. 62 коп., за 2004 р. – 23846 грн. 28 коп., за 2005 р. – 59125 грн. 05 коп., за 2006 р. 43274 грн. 49 коп., за 9 місяців 2007 р. – 22219 грн. 32 коп.
Розмір страхових внесків для роботодавців за період з 2002 року по 2006 рік становив 2,9%, з 1 січня 2007 р. становить -1,5% від суми витрат на оплату праці найманих працівників. Таким чином розмір страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за розрахунками позивача, становить: за 2002 рік – 110 грн. 90 коп., за 2003 рік – 333 грн. 06 коп., за 2004 рік – 810 грн. 77 коп., за 2005 рік – 2010 грн. 25 коп., за 2006 рік – 1471 грн. 33 коп., та за 9 місяців 2007 року – 444 грн. 37 коп., а всього на загальну суму 5180 грн. 68 коп.
Враховуючи, що відповідачем за період з квітня 2002 року по жовтень 2007 року перераховано до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 11 грн., то заборгованість відповідача склала 5169 грн. 68 коп.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі – Закон № 2240-III).
За приписами статті 1 цього Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону №2240-ІІІ загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється, зокрема, за принципом обов’язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб та відповідальності роботодавців та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
З підстав наведеного Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у спірних правовідносинах виконує делеговані державою функції збору страхових внесків і виплати страхового відшкодування, а тому є суб’єктом владних повноважень в розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 5 статті 10 Закону № 2240-ІІІ встановлено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2240-ІІІ платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Згідно частин 1 та 2 статті 21 Закону № 2240-ІІІ розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках: для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб. Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.
Відповідно до статті 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року № 2213-III встановлені розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням для роботодавців - 2,9 відсотка (до 01.01.2007 р. – 1,5% згідно зі статтею 93 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489) суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб. Розмір внесків з працівників становить 0,5% - для найманих працівників, заробітна плата яких нижче прожиткового мінімуму, встановленої для працездатної особи і 1,0% для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги, що заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 5169 грн. 68 коп. відповідач не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159–163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини» про стягнення заборгованості по страхових внесках – задовольнити повністю.
Стягнути з Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини», ідентифікаційний код 22800050, на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 5169 (п’ять тисяч сто шістдесят дев’ять) грн. 68 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст постанови виготовлений 25 березня 2010 року .