- відповідач: Онисенко Алла Володимирівна
- позивач: Лисенко Катерина Оксентіївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2024 року
м. Черкаси
справа № 707/83/24 провадження № 22-ц/821/626/24 категорія на ухвалу
Черкаський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого: Бородійчука В.Г.
суддів: Карпенко О.В., Василенко Л.І.
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: ОСОБА_2
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Черкаського районного суду Черкаської області від 14 лютого 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу.
в с т а н о в и в :
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
11 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу.
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 18 січня 2024 року в даній справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику осіб.
13 лютого 2024 року на адресу суду від відповідача ОСОБА_2 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 707/83/24 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України в зв`язку з перебуванням нею на військовій службі у складі Збройних Сил України. Відповідач просила зупини провадження у справі на період перебування нею у складі ЗСУ, оскільки вказана обставина позбавляє її можливості зібрати та надати до суду відповідні докази на спростування заявленого до неї позову, тобто скористатися своїм процесуальним правом на змагальність сторін судового процесу.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 14 лютого 2024 року клопотання ОСОБА_2 задоволено.
Зупинено провадження у цивільній справі № 707/83/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу на час перебування ОСОБА_2 у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов`язано ОСОБА_2 повідомити Черкаський районний суд про припинення її перебування у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Ухвала суду мотивована тим, що пунктом 2 частини першої статті 253 ЦПК України передбачає, що, у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу провадження у справі зупиняється до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення анти терористичної операції.
Так як відповідач надала підтверджуючі докази її перебування в складі ЗСУ, провадження у справі було зупиненою
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржила її в установленому порядку до суду апеляційної інстанції.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу Черкаського районного суду Черкаської області від 14 лютого 2024 року як незаконну та направити матеріали справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд зупинив провадження лише на тій підставі, що відповідач є військовослужбовцем.
Однак, своєю процесуальною дією суд не врахував, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Зупинення провадження у справі призведе до затягування розгляду та позбавлення права позивача на захист порушених прав.
Крім того, позивач вважає, що пункт 2 частини першої статті 251 ЦПК України передбачає право суду зупинити провадження у справі лише якщо сторона не просто військовослужбовець, а військовослужбовець, чий підрозділ переведений на військовий стан та фактично перебуває на лінії фронту.
За таких обставин, вважає, що ухвала суду є незаконною та підлягає скасуванню.
Відзив на апеляційну скаргу
У відзиві, що надійшов від сторони відповідача зазначено, що доводи апеляційної скарги є необгрунтованими і не дають підстав для скасування ухвали суду.
Вказано, що 16 січня 2023 року ОСОБА_2 призвана на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 та перебуває на військовій службі по даний час. Військовий час на даний період продовжено до 13 травня 2024 року.
Для зупинення провадження у справі достатньо лише факту перебування відповідача у складі Збройних Сил України та інших, утворених відповідно до Закону, військових формуваннях. Норма п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України є імперативною і не містить жодних виключень.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що військова частина в якій проходить службу ОСОБА_2 не переведена на військовий стан є хибним розумінням тому, що до складу Збройних Сил України якраз і входять військові частини на які покладаються задачі по обороні, незалежно від місця їх розташування.
Мотивувальна частина
Позиція Апеляційного суду
Згідно зі статтею 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до частини першої статті 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, Черкаський апеляційний суд в складі колегії суддів з розгляду цивільних справ дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
Мотиви, з яких виходить Апеляційний суд, та застосовані норми права
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. (ч.1 та ч. 2 ст. 367 ЦПК України).
Згідно зі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частина 3 ст. 3 ЦПК України передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 13 ЦПК України, яка регламентує диспозитивність цивільного судочинства, визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Зупинення провадження у справі – це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. За приписами пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитетористичної операції.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» - Збройні сили України – це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов`язаній із захистом України.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем особисто подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі (а.с. 26-27), яке мотивоване тим, що перебування її на військовій службі позбавляє можливості зібрати і надати до суду відповідні докази на спростування заявленого до неї позову.
В підтвердження доказів перебування на військовій службі до суду подано: копію витягу з наказу № 18 від 16 січня 2023 року (а.с. 29), копію довідки військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України № 163/Д від 02 лютого 2024 року (а.с. 30), копію військового квитка серії НОМЕР_2 (а.с. 28), які підтверджують доводи клопотання відповідача щодо факту її перебування в Збройних Силах України.
Виходячи зі змісту статті 12, частини третьої статті 13 ЦПК України кожна сторона реалізує свої процесуальні права на власний розсуд з метою досягнення бажаного процесуального результату.
Приписи пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об`єктивний розгляд справи.
Суд апеляційної інстанції враховує, що відповідач особисто наполягає в своєму клопотанні на зупиненні розгляду справи через об`єктивну неможливість бути присутньою під час розгляду та неможливості самостійно зібрати та надати суду докази на спростування доводів позовної заяви. При цьому, враховується і та обставина, що до складу Збройних Сил України входять всі військові частини, на які покладаються задачі по обороні територій, незалежно від місця розташування військових частин.
За таких обставин, висновок суду про зупинення провадження у справі на час перебування відповідача у складі Збройних Сил України є правильним, відповідає встановленим вимогам Закону та підстав для скасування такого висновку суд апеляційної інстанції не вбачає.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги про незаконність та необґрунтованість ухвали суду першої інстанції є безпідставними, спростовуються матеріалами справи та висновками суду, викладеними в його ухвалі.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Черкаського районного суду Черкаської області від 14 лютого 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 03 квітня 2024 року.
Головуючий В.Г. Бородійчук
Судді О.В. Карпенко
Л.І. Василенко
- Номер: 2/707/269/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський районний суд Черкаської області
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2024
- Дата етапу: 11.01.2024
- Номер: 2/707/269/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський районний суд Черкаської області
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2024
- Дата етапу: 18.01.2024
- Номер: 22-ц/821/626/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2024
- Дата етапу: 26.02.2024
- Номер: 22-ц/821/626/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2024
- Дата етапу: 01.03.2024
- Номер: 22-ц/821/626/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2024
- Дата етапу: 14.03.2024
- Номер: 2/707/269/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський районний суд Черкаської області
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2024
- Дата етапу: 03.04.2024
- Номер: 22-ц/821/626/24
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2024
- Дата етапу: 03.04.2024
- Номер: 2/707/28/25
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 707/83/24
- Суд: Черкаський районний суд Черкаської області
- Суддя: Бородійчук В.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2024
- Дата етапу: 03.04.2024