Справа№2- 152/2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2007 р. Звенигородський райсуд Черкаської
області
в складі: головуючої - судді Кащук A.M.
при секретарі Лупашко А.А.
з участю позивачів : ОСОБА_2
ОСОБА_1
відповідачів : ОСОБА_3
ОСОБА_4
ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Звенигородка цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
позивачки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 просять визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини в три місяці , мотивуючи це тим, що після смерті їх матері ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 р. відкрилася спадщина в АДРЕСА_1 та грошових вкладів в Ощадбанку. Позивачі є спадкоємцями померлої по закону і фактично прийняли цю спадщину , заволодівши спадковим майном, ощадними книжками і поскільки спору з іншими спадкоємцями про спадкування не було , вважали , що в будь який час зможуть отримати свідоцтво про право на спадщину. Крім того позивачі є особами похилого віку , є юридично необізнаними і про зміни в законодавстві , що стосувалися порядку прийняття спадщини не знали , позивачка ОСОБА_2 є інвалідом 1 групи , не може сама пересуватися і ці обставинами теж стали причиною пропуску строку.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 позов визнали повністю і пояснили, що позивачі після смерті їх матері ОСОБА_6 отримали спадкове майно, а саме ощадні книжки на банківські вклади на ім'я померлої та інше майно . Між спадкоємцями була домовленість , що спадщину буде розділено між всіма спадкоємцями порівну. Заяву про прийняття спадщини ОСОБА_3, ОСОБА_4 подали після того , як її подала ОСОБА_5
Відповідачка ОСОБА_5 спочатку позов не визнавала , пояснюючи це тим, що позивачки пропустили строк подачі заяви про прийняття спадщини без поважних причин, а потім визнала позов.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1р. померла матір позивачок ОСОБА_6. Після її смерті відкрилася спадщина в АДРЕСА_1, вкладів в Ощадбанку та іншого майна . Позивачі є спадкоємцями померлої за законом і на протязі 6-ти місячного строку фактично вступили в управління спадковим майном, заволодівши ощадними книжками, отримавши інше спадкове майно , що підтверджується довідкою Звенигородської міськради НОМЕР_1 від 2.02.2007 р., поясненнями відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4
В шестимісячний строк з часу відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини в Звенигородську держнотконтору звернулися відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5, що підтверджується довідкою держнотконтори від 2.02.2007 р. НОМЕР_2. Як пояснили позивачі та відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 між ними була домовленість , що всі спадкоємці будуть в рівних долях спадкувати майно .
Враховуючи викладене , суд вважає , що позивачки пропустили шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини, передбачений ст.1270 ЦК України з поважних причин, поскільки з веденням в дію з 1.01.2004 р. чинного ЦК України змінився порядок прийняття спадщини , передбачений ст. 549 ЦК України / в ред. 1963 p. /, згідно якого вважалось , що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном і позивачки, які є юридично необізнаними, особами похилого віку, а ОСОБА_2 ще й інвалідом 1 групи , не знали про зміни в законодавстві. Крім того , як встановлено судом між спадкоємцями була домовленість про добровільний розподіл спадкового майна і позивачки вважали, що зі згоди інших спадкоємців будуть допущені до спадкування в будь який час.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачі пропустили строк з поважних причин і їм слід надати додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини .
Від сплати судового збору сторони звільнити на підставі п.18 ст. 4 Декрету KM України « Про державне мито».
На підставі ст.ст. 1221,1268-1270,1272,1277 ЦК України та керуючись ст.ст. 10,11,60,61, 208, 209,212-215 ЦПК України , суд -
вирішив:
позов ОСОБА_2, ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити додатковий тримісячний строк ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для подання ними заяв про прийняття спадщини , що відкрилася в м. Звенигородка , Черкаської області після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 р. їх матері ОСОБА_6.
Від сплати судового збору сторони звільнити на підставі п.18 ст. 4 Декрету KM України «Про державне мито».
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду Черкаської області через Звенигородський районний суд .