Справа № 2-1996/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2010 року Октябрський районний суд м. Полтави
в складі головуючого судді Хіль Л.М.
при секретарі Карабаш О.В.
адвокат ОСОБА_1
за участю представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтави цивільну справу за позовом
ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа- Четверта Полтавська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, де прохає визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що її син, ОСОБА_5, що мав власну квартиру в місті Полтаві за адресою вул. Красіна, 114, к. 2, кв. 98, помер 03.03.2009 р. Вона є спадкоємицею за законом на майно померлого сина. 23.05.2009 р. вона звернулася до Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори із заявою, згідно якої відмовилась від належної їй долі в спадщині на користь сина померлого, ОСОБА_2 Про те, що при житті її сином 22.03.2007 р. був укладений заповіт на день подання вказаної заяви їй не було відомо, тому що син при житті не повідомив про складання ним заповіту, а в нотаріальній конторі її не повідомили про наявність вказаного заповіту. Про наявність заповіту вона дізналася із листа № 936/01-14 від 13.11.2009 р. Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори, який отримала по пошті 16.11.2009 р. Таким чином, вважає, що пропустила строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, як непрацездатна мати, що має на обов,язкову частку у спадщині , з поважних причин, що і стало підставою її звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав, прохав його задовольнити з підстав в ньому наведених.
Позивачка до суду не з»явилася, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність в зв»язку із незадовільним станом її здоров»я.
Відповідачка ОСОБА_4 проти позову заперечувала, вважала його таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачка у визначений законодавством шестимісячний термін звернулася до нотаріальної контори та подала заяву про відмову від належної їй обов»язкової частки у спадщині. Нотаріусом їй було роз»яснено процесуальні наслідки відмови від спадщини та відмови від обов»язкової частки у спадщині, у разі наявності заповіту.
Представник третьої особи - Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори в судове засідання не з»явився, надавши суду заяву про розгляд справи у їх відсутність.
За наведених обставин та з урахуванням вимог ст. 169 ч.2 ЦПК України суд розглядає справу у відсутності позивачки та представника третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено та підтверджено документально, що 03 березня 2009 року помер ОСОБА_5.
Після його смерті відкрилася спадщина.
Мати померлого- Жовтяк ОСОБА_6, 25 травня 2009 року надала до Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори заяву, у якій відмовилася від належної їй частки в спадщині а також від права на обов»язкову частку в спадщині згідно статті 1241 ЦК України (у разі наявності заповіту), наданого їй як непрацездатному спадкоємцеві.
Після спливу шестимісячного строку на подачу заяви про прийняття спадщини, позивачка дізналася про наявність заповіту померлого, після чого виявила бажання скористатися правом на обов»язкову частку у спадщині.
Вона вважає, що строк на прийняття спадщини нею був пропущений з поважних причин, оскільки не знала про існування заповіту, а дізналася про нього лише тоді, коли строк на подачу заяви про прийняття спадщини вже минув.
Як вбачається з матеріалів справи, строк на подання позивачем заяви про прийняття спадщини чи відмову від такого прийняття почав відлік з часу відкриття спадщини (дати смерті спадкодавця), а саме, 3 березня 2009 року, та закінчився 3 вересня 2009 року.
Як встановлено ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 1 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 цього ж Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. З ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Виходячи з фактичних обставин справи, протягом вищевказаного строку, а саме, 25 травня 2009 року, позивачка звернулася до нотаріальної контори із заявою про відмову від належної їй обов'язкової частки у спадщині.
Нотаріусом їй роз'яснено процесуальні наслідки відмови від спадщини та відмови від обов'язкової частки у спадщині, у разі наявності заповіту, про що останній засвідчив своїм підписом.
Відкликання поданої заяви протягом строку, встановленого для її прийняття, позивачкою не зроблено.
Таким чином, позивачка належним чином використала своє право на відмову від обов'язкової частки у спадщині, а її доводи про пропуск такого строку є безпідставними.
Безпідставними також є доводи позивачки про те, що вона не знала про факт складення заповіту спадкодавцем.
Доводи позивачки спростовуються показами відповідачки по справі, яка вказала, що спадкодавець неодноразово повідомляв позивачку про існування заповіту.
Вказані обставини також підтвердили в судовому засіданні свідки: ОСОБА_7, ОСОБА_8
Як вказано ч. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.08 «Про судову практику у справах про спадкування» за наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
З врахуванням викладеного в задоволенні позовних вимог про надання додаткового строку позивачці на прийняття спадщини має бути відмовлено.
Керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження до суду першої інстанції.
Суддя Л.М.Хіль
- Номер: 2-зз/545/7/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1996/10
- Суд: Полтавський районний суд Полтавської області
- Суддя: Хіль Лариса
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.04.2016
- Дата етапу: 03.06.2016
- Номер: 6/640/62/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1996/10
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Хіль Лариса
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.02.2017
- Дата етапу: 20.06.2017
- Номер: 6/644/123/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1996/10
- Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
- Суддя: Хіль Лариса
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.04.2021
- Дата етапу: 06.05.2021
- Номер: 6/953/97/22
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1996/10
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Хіль Лариса
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2022
- Дата етапу: 20.10.2022