справа № 2-а-7139/08
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чернової Г.В.,
при секретарі - Шакалові А.В.,
за участю представника позивача та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Споживчого товариства "Корнинське"
до Державної податкової інспекції у Попільнянському районі
про визнання протиправними рішень,-
встановив:
Споживче товариство "Корнинське" звернулось до адміністративного судуз вказаним позовом. В позові зазначає, що 19.03.2008 року працівниками ДПІ у Попільнянському районі було проведено перевірку здійснення розрахункових операцій в магазині в с. Турбівка СТ "Корнинське", про що складено акт. В акті перевірки зазначено, що в магазині виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 335 грн. 25 коп., а також роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснювалась за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, які встановлені виробником або імпортером. На підставі вказаного акту, прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000222301 від 04.04.2008 року в сумі 1671,90 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000232301 від 04.04.2008 року в сумі 1000 грн.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати вказані рішення, так як працівниками ДПА України в Житомирській області були порушені норми чинного законодавства, зокрема відповідач не мав правових підстав для проведення такої перевірки, перевищивши свої повноваження. Крім того акт перевірки не відповідає вимогам діючого законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав викладених письмово в запереченнях.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, встановив: 19 березня 2008 року працівниками ДПА в Житомирській області на підставі плану проведення перевірок відділом оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА в Житомирській області на травень 2008 року, затвердженого 29.02.2008року першим заступником голови К.І.Самчук та направлень № 716 та № 709 від 17.03.2008 року проведена планова перевірка щодо контролю за додержанням суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій магазину в с. Турбівка СТ "Корнинське".
За результатами проведеної перевірки, складено акт перевірки, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб"єктами підприємницької діяльності № 002496 від 19.03.2008 року. У вказаному акті вказано, що перевіркою встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків на суму 334, 38 грн. сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО. Крім цього, роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснювалась за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, які встановлені виробником або імпортером, а саме цигарки " Честер" на пачцізазначена ціна - 3,10 грн. фактично реалізовано - 3,25 грн.
На підставі акту перевірки, відповідно до Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” винесено рішення про застосування штрафних санкцій за № 0000222301 від 04.04.2008 року в сумі 1671,90 грн. та відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000232301 від 04.04.2008 року в сумі 1000 грн., а всього сума штрафних санкцій складає 2671,90 грн.
В судовому засіданні встановлено, що особа, яка знаходилась на торговому об»єкті – ОСОБА_1 продала 3 пляшки шампанського «Советское» по ціні 19,00 грн. за пляшку, 6 стаканчиків по ціні 0,10 грн. за один, 1 пачку цигарок " Монте Карло" по ціні 2,20 грн., 1 пачку "Мальборо" по ціні 5 грн., 1 пачку цигарок " Честерфілд червоний" по ціні 3,25 грн., а всього 68 грн.05 коп. При розрахунку з покупцем вона не застосовувала реєстратор розрахункових операцій, не надала чек на всю суму відпущеного товару. Продавець продала цигарки "Честерфілд червоний" за ціною 3 грн. 25 коп., тоді як на пачці встановлена фіксована ціна 3 грн. 10 коп., тобто здійснила реалізацію вказаного товару за ціною, вищою від максимально роздрібної. Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 335,25 грн. Сума готівкових коштів, яка була зазначена в поточному звіті РРО становила 0,87 грн., тобто сума невідповідності готівкових коштів. яка зазначена в денному звіті РРО становила 334,38 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, продовець ОСОБА_1 ознайомлена з направленнями на проведення перевірки, підписала опис фактичної наявності коштів та в своїх поясненнях до акту перевірки не заперечувала факти порушення, викладені в акті № 002496 від 19.03.2008 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що під час перевірки нею було продано 3 пляшки шампанського «Советское»по ціні 19,00 грн. за пляшку, 6 стаканчиків по ціні 0,10 грн. за один, 1 пачку цигарок " Монте Карло" по ціні 2,20 грн., 1 пачку "Мальборо" по ціні 5 грн., 1 пачку цигарок " Честерфілд червоний" по ціні 3,25 грн., а всього 68 грн.05 коп. За реалізований товар вона не видала чек, оскільки не встигла. Кошти в розмірі 335грн. 25коп. які перераховані в описі готівки і які знаходились в касі - це виручка від реалізованого не акцизного товару. Вказані кошти працівники ДПА в Житомирській області самі взяли з каси та описали. Чому підписала всі документи під час перевірки пояснити не змогла.
Державні інспектори Можаровський О.М. та Галактіонов Р.С. в судовому засіданні пояснили, що ними при проведені контрольної закупки, продавець не застосовувала реєстратор розрахункових операцій, не надала чек на всю суму відпущеного товару. Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 335,25 грн. Сума готівкових коштів, яка була зазначена в поточному звіті РРО становила 0,87 грн., тобто сума невідповідності готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО становила 334,38 грн. Крім цього продавець продала вище вказані цигарки "Честерфілд червоний" за ціною 3 грн. 25 коп., тоді як на пачці знаходився цінник з позначкою 3 грн. 10 коп. Направлення на перевірку були надані ОСОБА_1 та нею підписані. Кошти, які знаходилися в касі були надані та перераховані продавцем. Щодо порушень зазначених в акті ОСОБА_1 не заперечувала, що підтверджується її підписом.
Свідок ОСОБА_2, яка під час перевірки знаходилася в магазині, пояснила, що бачила, як працівники ДПА в Житомирскій області вилучили з каси готівкові кошти та описали їх. Продавець перевіряючим кошти не надавала.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Коституцією та Законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до ПостановКабунету Міністрів України від 07.08.2001року "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору" від 24.01.2007року № 58 "Про реорганізацію департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів", наказу ДПА України від 31.01.2007року № 43 "Про зміни в організаційній структурі органів ДПС", наказу ДПА України від 24.02.2007року № 101 "Про затвердження Типових структур регіональних управлінь Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", наказу ДПА України в Житомирській області № 24 від 01.02.2007року "Про підготовку до реорганізації РУ ДААК ДПА України у Житомирській області", на регіональному рівні утворено регіональне управління департаменту САТ ДПА України в Житомирській області, на яке покладено функції, щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства у сфері виробництва і обігу алкоголю і тютюну та застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій.
Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
У межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" органи державної податкової служби проводять перевірки згідно з затвердженими керівником податкових органів планами-графіками.
Згідно наказу ДПА України від 04.04.2002 р. N 155/ДСК - перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу - сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 2.6 та 2.7 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441, передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.
Перевірка магазину, що належить СТ "Корнинське" була передбачена у завданні з підстав проведення перевірки згідно плану проведення перевірок на березень 2008 року та проведена на підставі направлень N 709, N 716 від 17.03.2008 р., тому відповідно у направленнях і зазначено такий вид перевірки як планова.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вказана перевірка була проведена працівниками ДПА в Житомирській області в межах повноважень, правомірно, з дотриманням вимог чинного законодавства.
На підставі акту перевірки, відповідно до Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” винесено рішення про застосування штрафних санкцій за № 0000222301 від 04.04.2008 року в сумі 1671,90 грн. та відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000232301 від 04.04.2008 року в сумі 1000 грн.
Статтею 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що місце проведення розрахунків –це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Пунктами 1, 2, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосування платіжних чеків, жетонів) при продажу товарів (наданні послуг в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг) зобов’язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та проведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванняи зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки –загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Пунктом 13 ст.3та ст.22 Закону № 1776-111 передбачено забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб"єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п"ятикратному розмірі суми, на яку виявлена невідповідність.
Судом встановлено, що на момент перевірки сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 335,25 грн., а сума готівкових коштів, яка була зазначена в поточному звіті РРО становила 0,87 грн., тобто сума невідповідності готівкових коштів. яка зазначена в денному звіті РРО становила 334,38 грн. Вказаний факт підтверджується ксерокопією фіскального чеку та описом готівки, складеним на момент перевірки та підписаним продавцем ОСОБА_1 Разом з тим, продавцем ОСОБА_1 надані письмові пояснення, за якими факти порушень, викладені в акті перевірки не заперечуються.
Рішенням № 0000232301 від 04.04.2008 року до позивача застосовані штрафні санкції на суму 1000грн. за реалізацію тютюнових виробів за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, встановлених виробником, згідно ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"№ 481/95-ВР
Судом становлено, що при проведенні перевірки було виявлено факт продажу пачки сирагет "Честер" за ціною 3,10грн. фактично реалізовано за ціно. 3,25грн. , тобто за ціною вищою від максимальних роздрібних цін, встановлених виробником.
Згідно з ч.15 ст. 6 Закону № 481/95-ВР встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробником або імпортером цих товарів шляхом декларування таких цін.
Відповідно до ст11-1 зазначеного Закону, встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів з датою їх виготовлення.
Аналогічні норми передбачені ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України " Про акцизний збір".
Відповідно до абз.12 ч.2 ст.17 Закону 3 481/95-ВР за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів до суб"єктів підприємницької діяльності застосовують фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема у розмірі 100 відсотків вартості отрманої партії товару, але не менше 1000грн.
Виходячи з викладеного, штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1000грн. застосовані відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства.
Також не знайшли свого підтвердження доводи позивача щодо порушень з боку працівників ДПА в Житомирській області при проведенні перевірки, зокрема при складанні акту перевірки. Суд вважає, що акт перевірки № 002496 від 19.03.2008 р. відповідає вимогам закону, оскільки в ньому зазначено найменування органу, який проводив перевірку, вказані дата, час та мета перевірки, номер доручення та прізвища перевіряючих, акт підписаний посадовими особами та продавцем магазину ОСОБА_1, яка не мала зауважень до акту та отримала його копію, про що свідчить її підпис.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги споживчого товариства "Корнинське" є необгрунтованими та безпідставними, а тому відмовляє в їх задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись Законом України " Про державну податкову службу в Україні", Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
В позові споживчого товариства " Корнинське" до Державної податковоїінспекції в Попільнянському районі про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішень ДПІ в Попільнянському районі від 04.04.2008 року за № № 0000222301, 0000232301 - відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 28.10.2009 року
Головуючий суддя: Г.В. Чернова