Справа №2-а-36/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повний текст)
30 березня 2010 року Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Якових В.І.,
при секретарі Канському О.С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача адвоката ОСОБА_2,
представника відповідача Євтуховського В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.м.т. Красні Окни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноокнянської селищної ради Красноокнянського району Одеської області про скасування рішень та зобов’язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноокнянської селищної ради Одеської області про скасування рішень та зобов’язання вчинити дії, мотивуючи його тим, що 18.12.2009 р. виконавчим комітетом Красноокнянської селищної ради було прийнято рішення №119, а 21.12.2009 р. прийнято рішення без номеру, відповідно до яких роботу бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» було призупинено. Позивач, який є суб’єктом підприємницької діяльності і власником бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» вважає, що рішення відповідача незаконні і порушують його права та законі інтереси, зокрема, не відповідають вимогам п.п. 2 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виходять за межі повноважень Відповідача, незаконно зобов’язують позивача виконувати функції міліції, а саме забезпечувати охорону громадського порядку у барі та на прилеглій території.
Посилаючись на наведені обставини, позивач просив суд, скасувати рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради від 18.12.2009 р. №119 та від 21.12.2009 р. №б/н і довести до відома Красноокнянської селищної ради про призупинення дії рішень від 18.12.2009 р. №119 та від 21.12.2009 р. №б/н.
В судовому засіданні позивач і його представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі і наполягали на їх задоволенні, в своїх поясненнях підтвердили викладені в позовній заяві факти.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, зокрема після роз’яснень наслідків визнання позову передбачених ст.ст.72, 112, 113, 136 КАС України.
Вислухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, безпосередньо дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить до висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст.136 КАС України, судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України, а саме, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову, якщо ці дії позивача або відповідача не суперечать закону чи не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 являється власником приміщення бані загальною площею 559 кв.м., яке розташоване в АДРЕСА_1 (договір купівлі продажу, посвідчений нотаріусом Красноокнянського нотаріального округу ОСОБА_5 (а.с.34-36).
З свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, яке видано Красноокнянською райдержадміністрацією вбачається, що ОСОБА_1 є суб’єктом підприємницької діяльності. (а.с.33).
Згідно ліцензій №НОМЕР_1 від 09.12.2009 року та №НОМЕР_2 09.12.2009 року приватний підприємець ОСОБА_1 має право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1» розташованому в АДРЕСА_1 (а.с.39-40).
Відповідно до Висновку про відповідність вимогам санітарних норм об’єктів і споруд, що вводяться в експлуатацію, та готовність підприємств до роботи для отримання дозволу на початок підприємства, установи, організації затвердженого головним Державним санітарним лікарем Красноокнянського району, кафе-бар «ІНФОРМАЦІЯ_1» ПП ОСОБА_1 розташований в АДРЕСА_1, відповідає вимогам санітарних норм і правил, та готовий до роботи. (а.с.37).
Згідно рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради №119 від 18.12.2009 року роботу бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» було призупинено з 19.12.2009 року до забезпечення вимог охорони громадського порядку в барі і до підтримання належного санітарного стану, у зв'язку з тим, що ПП ОСОБА_1 не відреагував належним чином на попередження виконкому селищної ради. (а.с.8).
Згідно рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради №17 від 19.02.2010 року, внесено доповнення до мотивуючої частини виконкому Красноокнянської селищної ради №119 від 18.12.2009 року, підпунктом 2 пункту «б» статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування» (а.с.22).
Положення ст.19 Конституції України встановлюють, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст.144 Конституції України).
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст.10 Закону).
Відповідно до п.10 ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноваження сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, визначення обсягів пайової участі їх власників в утриманні об'єктів благоустрою.
Згідно з п.п.2 п.«б» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства і закріплені підстави анулювання документа дозвільного характеру.
В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що йому були делеговані, зокрема в порядку, встановленому чинним законодавством, права на прийняття рішень про зупинення роботи бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», який відповідно до «Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства» затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24.07.2002 р. Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 р. за № 680/6968, відноситься до закладів ресторанного господарства.
З урахуванням викладеного, вивчивши зазначені вище положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що рішення виконкому Красноокнянської селищної ради про зупинення роботи бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» прийнято поза межами її повноважень.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ст.42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що Головні державні санітарні лікарі (їх заступники) мають право застосувати для припинення порушення санітарного законодавства такі заходи як обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об’єктів будь-якого призначення.
Щодо охорони громадського порядку в барі та на підлеглій території, що згідно з оскаржуваними рішеннями повинен здійснювати ПП ОСОБА_1, то обов’язок забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок покладений на правоохоронні органи, зокрема ст.2 та п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про міліцію», безпосередньо на органи внутрішніх справ. Чинним законодавством не передбачено делегування зазначених обов’язків суб’єктам підприємницької діяльності, у тому числі і рішеннями селищних рад.
Відсутність дозволу селищної ради на розміщення бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» в приміщенні бані, при наявності у позивача необхідних ліцензій на реалізацію алкогольних виробів та тютюнових виробів саме в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1» в АДРЕСА_1, та висновку затвердженого головним Державним санітарним лікарем району про відповідність кафе-бару вимогам санітарних норм і правил, на думку суду, не є підставою для відмови в задоволенні позову, так як відповідне реагування на провадження господарської діяльності без одержання дозволу передбачено іншими законодавчими актами, зокрема ст.164 КУпАП.
В матеріалах справи відсутнє і суду ненадане рішення виконкому Красноокнянської селищної ради без номеру від 21.12.2009 р., яке підлягає скасуванню згідно вимог позивача. Але в матеріалах справи наявне рішення №17 від 19.02.2010 року, яким внесено доповнення до мотивуючої частини оскаржуваного рішення виконкому Красноокнянської селищної ради №119 від 18.12.2009 року, без зміни її резулятивної частини.
Враховуючи вищенаведене, приписи ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», про визнання незаконними в судовому порядку актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірності оскаржуваних рішень і вважає за необхідне, на підставі ч.2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог у зв’язку з необхідністю повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та визнати рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради Красноокнянського району Одеської області від №119 від 18.12.2009 року і рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради Красноокнянського району Одеської області №17 від 19.02.2010 року, неправомірними та скасувати.
Щодо вимог про доведення до відома Красноокнянської селищної ради про призупинення дії рішень від 18.12.2009 р. №119 та від 21.12.2009 р. №б/н, то позивачем не заявлялися вимоги про зупинення оскаржуваних рішень, і судом не вживалися заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення зазначених рішень. При таких обставинах, суд вважає, що позивачу слід відмовити в задоволенні вимог в цій частині .
Керуючись ст.ст.2, 7, 10-12, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради Красноокнянського району Одеської області (67900, смт. Красні Окни, Одеська область, вул. Первомайська, 31, код 04379924) №119 від 18.12.2009 року - незаконним і скасувати.
Визнати рішення Виконавчого комітету Красноокнянської селищної ради Красноокнянського району Одеської області (67900, смт. Красні Окни, Одеська область, вул. Первомайська, 31, код 04379924) №17 від 19.02.2010 року - незаконним і скасувати.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку і в строки передбачені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 30.03.2010 року.
Суддя